rotasenin.com

Foça Kamp Alanları: Çadır ve Karavan

Foça, çadır kampı ve karavan kampı konusunda çokça tercih edilen bir yer. Çadır kurabileceğiniz, kamp yapabileceğiniz yerlerin her biri deniz kenarında ve Foça’nın koylarında. İzmir’in popüler kamp alanlarının bir kısmı da burada. Şimdi Foça’da nerelerde kamp yapılır, inceleyelim.

Foça’da kamp alanları

Çadır ve karavan kamp alanlarına sahip işletmelerden bahsedelim önce. Eski Foça – Yeni Foça yolu üzerinde yer alan birkaç koy, işletmelerce kapatılmış ve ücret karşılığı hizmet veriyor.

Kosova Camping, Acar Camping, Sazlıca Camping bu kamp alanları arasında. Kişi başı çadır kamp ücreti veya karavanlılar için kişi başı giriş fiyatı ortalama 60TL civarında ve bazıları açık söylemek gerekirse seçici davranıyor ve damsız almıyor. Bu durum erkek gruplarının hoşuna gitmese de, diğer gruplar tarafından işletmeyi tercih nedeni haline gelebilir.

Kosova Plajı Kamp Alanı
Kosova Plajı Kamp Alanı
Sazlıca Camping Çadır ve Karavan Kamp Alanı
Sazlıca Camping Çadır ve Karavan Kamp Alanı

Bu tip kamp alanlarını önceden arayıp, dolmasına önlem olarak yerinizi ayırtmanız yerinde olur. Yaz sezonunda hafta sonları ya da bayramlarda yer bulamayabilirsiniz.

Çadırınız yoksa bu işletmelerden çadır da kiralayabiliyorsunuz. Onların fiyatları da farklılık gösteriyor.

Kamp alanı işletmelerinin kazancı çadırdan çok market ve kafe noktalarından olduğu için fiyatlar Eski Foça’daki bir dükkandan çok daha pahalı olabiliyor. Yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı şehir merkezinden yapabilirsiniz. Çadır kamp alanlarında duş, tuvalet, elektrik ve buzdolabı bulunuyor.

Günübirlikçiler 21:00’e kadar kalıyor, ardından kamp alanı güvenliği için 00:00’da kapılar tamamen kapatılıyor. Yine de bu detaylar ile ilgili merak ettikleriniz varsa birebir işletmeyle irtibat kurun, merakınızı en iyi onlar giderecektir.

İşletmelerde bile araçların, çadırların yanlarına kadar girebiliyor olması. Gün içinde plajlara gelen günübirlikçi kalabalığı ve buraların aynı zamanda piknik ve mangal alanı olmasından dolayı kaos yaşanabiliyor.

Foça’da ücretsiz çadır kampı alanları

Foça’da ücretsiz kamp alanları da var. Eski Foça çevresindeki kamp alanlarından biri denize uzanan bir yarımada olan İngiliz Burnu Kamp Alanı. Eski Foça’ya yakın olması ve ücretsiz olması nedeniyle çok tercih edilen bir yer.

Fakat kalabalık olması ve düzensiz çadır yerleşiminden rahatsız olanlardansanız burası sizin için olmayabilir. Bunun yanısıra Eski Foça ile Yeni Foça arasında kalan birçok koy çadır için uygun. Biraz keşfetmelisiniz sadece.

Eski Foça merkeze yakın olan İngiliz Burnu
Eski Foça merkeze yakın olan İngiliz Burnu
Ücretsiz Kamp Alanları
Ücretsiz Kamp Alanları

Bu arada çadır kurduğunuz yerde denize girmek için ayağınızda mutlaka deniz ayakkabısı olması gerekiyor. Foça plajları deniz kestaneleri ile ünlü. Ayağınıza batma riskini göz ardı etmeyin.