House of Blackheads

House of Blackheads

Riga’nın mimari hazinelerinden biri olan ve Riga’yı masal şehri yapan House of Blackheads’in inşası, 1433 yılında Riga’da yaşayan iş adamlarının burada lonca kurmasıyla başlamış. Zenci olan iş adamlarının başındaki kişi olan Aziz Moritus, dine karşı geldiği için kafası kesilmiş ve yapı Karakafalılar Evi adını almış.

Savaş döneminin Riga’yı da etkisi altına aldığı dönemlerde büyük hasar gören House of Blackheads, 1941 yılında yıkılmıştır. 1999 yılında aslında uygun olarak inşa edilen yapının iç tarafında, yapının orijinal kalıntılarını camla korunmaya alınmış hale görebiliyoruz. Onarımlar ve yeniden inşalar, yapı üzerindeki Ja man kadreiz sagrüt büs, Mani atkal celiet jüs (Yıkılırsam beni tekrar inşa et) yazılmasına neden olmuş.

House Of Blackheads Eski Goruntuler

Binanın üst kısmında mavi astronomik bir saat var. Bu saat aynı zamanda günü, ayı ve zamanın burçlarla olan ilişkisini de gösterme özelliğine sahip.

House Of Blackheads Saat

Saatlerin altında yer alan armalar, eskiden diğer ülkelerden Riga’ya ticaret yapan büyük iş adamlarına ait olan armalarmış.

House Of Blackheads Armalar
House Of Blackheads Gezi Rehberi

House of Blackheads’in sol tarafındaki yapı, 19. yüzyılda inşa edilen Schwab House‘tur. Benzer mimari öğeleri barındıran yapı, bugün turizm danışma ofisi olarak kullanılıyor.

House Of Blackheads Gezi Yazisi

Karakafalıların Evi’nin önündeki meydanın tam ortasında St. Roland‘ın 1894 yılında, August Voliz tarafından yapılan bir replikası bulunuyor. Heykelin orijinali St. Peter Kilisesi‘nde yer alıyor. Riga’daki belediye meydanını süsleyen, adaletin sembolü genç şövalya Roland’ın heykeli Bremen ve Prag gibi şehirlerde de yer alıyor. 6.8 metre uzunluğundaki heykeldeki karakter, aynı zamanda İmparator Şarlman’ın da yeğenidir.

House Of Blackheads Roland Heykeli

İki heybetli yapının ön tarafındaki meydan, döneminde birçok kutlamaya, pazara ve idam cezalarının gerçekleştiği bir meydan olarak kullanılıyormuş. 1510 yılında bir Noel akşamında, House of Blackheads’in içindeki kutlamalar meydana taşar ve danslar eşliğinde meydandaki çam ağacına, tarihte ilk defa süsler asılmaya başlanır. İlerleyen saatlerde, alınan alkolün de etkisiyle Noel ağacı ateşe verilir. – Ağacın ateşe verildiği yer, House of Blackheads yapısının önünde, üzerinde 8 dilde “1510 Riga İlk Yeni Yıl Ağacı” yazısı yazılı seksizgen bir plaka ile belirlenmiştir. – Noel ağaçlarının süslenmesi ve ardından yakılması birkaç yıllık bir gelenek haline dönüşse de Protestanlığın kurucusu Martin Luther bu duruma bir son vermiş ve Noel ağacını komple yakmak yerine üzerinde mum yakması, Hıristiyanlık dünyasındaki Noel kutlamalarının gerçekleşmesine vesile olmuştur.