İncekaya Kristal Cam Seyir Terası

İncekaya Kristal Cam Seyir Terası

Türkiye’de yapılan ilk cam teras uygulaması Safranbolu‘da. İncekaya Su Kemeri‘nin yanı başında bulunan cam teras, Tokatlı Kanyonu‘nu tepeden izleme olanağı sağlıyor.

Bir benzeri de Arizona eyaletinde olan cam terasın 8 metrelik kısmı boşlukta. Cam olmasından dolayı alt taraftaki yüksekliği görünen camın üzerine çıkmak yükseklik korkusu olanları biraz heyecanlandırsa da, terasın metrekare başına 750 kilo taşıyabildiğini düşündüğümüzde, kanyonun harika manzarasını izlememizi engelleyecek bir durum olmadığını görüyoruz.

Safranbolu Tokatli Kanyonu Kristal Cam Teras
Safranbolu Tokatli Kanyonu Kristal Cam Teras Yazisi

Bazı yerlerde kristal teras, bazı yerlerde de kristal cam teras olarak geçen terasa çıkmak ücretli. Giriş için küçük jetonlardan satın almalısınız.

Tokatlı Kanyonu

Araba ile gidenler için yeteri kadar araba park alanı mevcut. Kristal teras yolunun devamında, terastan izlediğiniz büyüleyici kanyonun içine girmeniz için Tokatlı Kanyonu‘nun girişi bulunuyor.

Kanyonun bir ucundan diğerine ulaşmak için, eğimsiz ve bol yeşilli patikada 3 kilometre boyunca ilerlemeniz gerekiyor. Sakin sakin yürüyerek yaklaşık 2 saatte bitirebileceğiniz parkur boyunca çay içip dinlenebileceğiniz imkanlar da mevcut. Bu arada kanyona giriş ücretli. Fakat kanyonun diğer ucu olan Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’nden giriş ücretsiz.

İncekaya Su Kemeri

Tokatlı Kanyonu’nun girişine yakın bir konumda olan 6 kemerli İncekaya Su Kemeri, Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış.

Safranbolu’yu besleyen suyun ulaşımını sağlayan su kemerinin genişliği 1 – 2 metre arasında değişiyor. 116 metre uzunluğundaki kemerin bir yakasından diğer yakasına yürüyerek geçmek önceleri mümkün iken, artık tel örgülerle kapatılmış vaziyette.