rotasenin.com

İztuzu Plajı: Dalyan Plajları ve Koyları

admin
|

Temiz ve berrak denizli, kaplumbağaların üreme bölgesi, turistlerin vazgeçilmezi, dünyanın en iyi plajları arasındaki İztuzu Plajı, 5 kilometre uzunluğunda harika bir sahile sahip. Altın sarısı tane tane kumların varlığı caretta caretta kaplumbağalar tarafından rağbet görmesinin haklı bir sebebi.

Dalyan‘da, Ortaca ve Arıkbaşı Mahallesi’nin bulunduğu bölge, Dalaman Çayı‘nın taşıdığı kum ve çakıllarla birikmiş. MÖ 226 yılında meydana gelen büyük Rodos depremi, çayın yatağının değişmesine ve İztuzu Plajı’nın oluşmasına neden olmuş.

Bu değişim, plajın bir tarafında Akdeniz’in tuzlu suyu ile, diğer tarafında Sülüngür ve Ala Gölü‘nü de birleştiren İztuzu Gölü‘nün oluşmasını sağlamış. Plajdan 50 metre kadar uzaklığa gittiğiniz halde boyunuzu geçmeyen deniz öğleden önce, öğleden sonraya nazaran daha sakin olabiliyor.

Dalyan Iztuzu Plaji Tekneleri
Dalyan Iztuzu Plaji Tekne Turlari

Tur teknelerinin gidebildiği en uç nokta ise Dalaman Irmağı‘nın, İztuzu Plajı’nın yanındaki denize döküldüğü kanalın biraz daha gerisi. Irmağın taşıdığı alüvyonların bu bölgede birikmesi sonucu oluşan bataklıktan ötürü bu alanlarda yüzmeye izin verilmiyor.

İztuzu Plajı

Dalyan’ın, Dalyanağzı Plajı adı verilen batı tarafına teknelerle, İztuzu Plajı adındaki doğu tarafına ise karayoluyla gidiliyor. İztuzu Plajı’na özel aracınız ile gitmek isterseniz 12 kilometre uzunluğunda, virajlı fakat göl ve orman manzaralarının eşlik ettiği bir yolu aşmanız gerekli.

İki plajın ortasında kalan sahil ise tamamen doğal ve el değmemiş. İztuzu Plajı’na giriş ücretsiz ve önünde, arabanızı park edebileceğiniz büyükçe bir otopark bulunuyor.

Dalyan Iztuzu Plaji Gezi Yazisi

Plajda Belediye İşletmesi ve Doğaya Saygı

Doğa ile içiçe olan Dalyan sınırlarındaki bu kumsal plajlar belediye tarafından işletilmekte. Doğal ortama zarar vermemek için yapılaşmaya izin verilmeyen plajda, kişisel ihtiyaçlar için ahşaptan büfe, tuvalet, soyunma kabinleri gibi alanlar bulunuyor.

Caretta Caretta Kaplumbağalarının Üreme Alanı

Caretta caretta kaplumbağaların ise dünya üzerindeki sayılı üreme alanlarından biridir İztuzu Plajı. Nesli tükenmek olan caretta caretta kaplumbağaların yumurtalarını bıraktığı bu plaj, özel koruma alanı içerisinde.

Yumurtaları, doğdukları yerden başka bir yere bırakmayan ve yumurtlama dönemi Nisan – Temmuz ayları arasında olan caretta carettalar, tekne turlarında servis edilen mavi yengeçlerle besleniyorlar.

Dalyan Iztuzu Plaji Gezisi
Dalyan Iztuzu Plaji Mugla

Kumsalda açtıkları çukurlara bırakılan yumurtaların yaklaşık 60 günlük bir kuluçka süresi var. Olgunlaşarak yumurtalarını kıran yavrular 26 saat kumun içinde bekler ve günyüzüne çıkarak gördükleri ilk ışığa doğru ilerlemeye başlarlar.

Gece vakti bu ışık, onların dolunayı ve dolunay yavruların rehberleri olur. Buna rağmen yırtıcı kuşlara veya aç halde bekleyen deniz hayvanlarına yem olabilirler. Bu nedenle çok azı hayatta kalmayı başarır.

İztuzu Plajı caretta carettaların üreme alanı olduğu için Mayıs – Eylül ayları arasında akşam 20:00’den sabah 08:00’e kadar kapalı.

Çünkü Nisan’dan itibaren çiftleşen kaplumbağalar Mayıs ayından itibaren yumurtalarını bırakabilir. Kaplumbağaların yumurtalarını bıraktığı yerler, gündüz vakti insanların üzerinde yürümesini veya güneşlenmesini engellemek amacıyla işaretlenmiştir.

Bir tarafı ahşap kazık, diğer tarafı ip ile belirlenen çizgi aralığında, kaplumbağa yumurtalarının zarar görmemesi için bulunmamanız rica olunur. Kumsala, kokulardan dolayı toprağı kazma ihtimallerine karşı evcil hayvan sokulmasına da izin verilmiyor.

Dalyan Iztuzu Plaji Gezi Rehberi

Plajın hemen girişinde Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) bulunuyor.

Kaza geçiren, doğaya atılan çöpleri yiyerek boğulma tehlikesi yaşayan veya talihsiz bir durumla karşılaşan kaplumbağaların bakımlarını yapan ve tedavilerini gerçekleştiren rehabilitasyon merkezine siz de yardımcı olabilirsiniz.

Yaralı olarak gördüğünüz kaplumbağaları Dekamer irtibat numarası olan 0252 289 0077 telefon numarasını arayarak bilgilendirebilir, bir yaşamı kurtarabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için Dekamer web sitesini ziyaret edin.

Aşı Koyu Plajı

Harika bir koy, manzarası da çok güzel. Denizi ılık, sakin ve berrak. Denizin üstünden balıkları görebileceğiniz kadar hem de. Denize kıyıdan girmeyi sevmeyenler ya da balıklama atlamak isteyenler için küçük bir iskelesi de var. Ayrıca zipline da var.

Asi Koyu Plaji Ortaca Dalyan
Umut Durmuş

Buraya ulaşım yolu biraz zorlu. Yolun son 5 kilometresi özellikle altı alçak arabalar için problem olabilir. Bu koya girmek için değer elbette. Otopark için ayrı ücret ödüyorsunuz ve koydaki özel işletmede de şezlong şemsiye isterseniz ayrıca ücret ödüyorsunuz.

Kendi malzemelerinizi getirirseniz ağaçlık alandaki piknik masalarında, belki de dağ keçileri eşliğinde piknik yapabilirsiniz. Lavabo, duş, giyinme kabini mevcut. Telefonların zor çektiğini de hatırlatalım. Gitmeden tanıdıklarınıza haber vermek isteyebilirsiniz.

Kargıcak Koyu

Koy, bir işletme tarafından idare ediliyor eğer şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz. Kum da bana tamam derseniz masrafsız bir gün geçirebilirsiniz.

Kargicak Koyu Drone Cekimi
Kargicak Koyu Dalyan Plaji
Murat Mallı

Denizi tertemiz ve hemen derinleşiyor. Rüzgarın olmadığı dönemlerde çarşaf gibi bir denizle karşılaşabilirsiniz. Dalgalı olduğunda da deniz sığ olmadığı için hızla yükselip alçalan bir deniz oluyor. Sahili saf kum değil, taş da var.

Kargıcak Koyu’na ulaşım yolunun son 2-3 kilometresi toprak ve tek şerit. Ama altı alçak arabalar bile geçebiliyor. Virajlı ve dikkatli sürmek gerekiyor.

Sarıgerme Plajı

Ortaca ilçesine bağlı Sarıgerme Plajı, oldukça geniş bir plajı var. Kumu kalın kumlardan, kumdan heykel yapmak için birebir. Önü açık olduğundan rüzgar alabiliyor ve denizi dalgalandırabiliyor.

Sarigerme Plaj Dalyan
Fulya Bozyiğit

Deniz kum olduğundan bulanık bir deniz görünümünde. Tabii her zaman böyle olacak gibi bir durum yok. Rüzgarsız havalarda temiz, berrak bir denizle de karşılaşabilirsiniz.

Sahili büyük olduğu için denize girebileceğiniz çok sayıda alan var. Dileyenler için sahil üzerinde birçok tesis olduğundan aç kalma ihtimaliniz yok. Otel işletmeleri sahilin bir kısmını kaplasa da halk plajı belediye tarafından işletiliyor.