Delmece Yaylası Tabiat Parkı Kamp Alanı

Delmece Yaylası Tabiat Parkı Kamp Alanı

Erikli Yaylası’ndan sonra Yalova’nın en çok bilinen ve kamp için tercih edilen yaylası Delmece Yaylası’dır. Kamp için tesis olmasa bile huzur verici yerlerinden biridir Yalova’nın.

Delmece Yaylası, kamp kurmak için uygun kamp alanına sahip. Evleri geçince sağ tarafta Delmece Yaylası Tabiat Parkı tabelasını görürsünüz. Kamp için en uygun yer, düzlük olması nedeniyle tabelanın çevresidir.

Yalova Delmece Yaylasi Tabiat Parki Tabelasi
Yalova Delmece Yaylasi Tabiat Parki Kamp Alani

Delmece Yaylası’nda neler yapılır?

Erikli Yaylası’nda kaldığımız zaman Delmece Yaylası’nda küçük bir keşfe çıkmıştık. Yayla, trekking rotaları içerisinde yer aldığı için yürüyüş yapanlar genelde Delmece Yaylası’na da uğrarlar. Bölgede herhangi bir market olmadığı için tüm ihtiyaçlarınızı en son Çınarcık’ta satın alabilirsiniz. Delmece Yaylası’nın rakımı 730 metre. Bu nedenle bahar aylarında soğuk olabilir, üşütmemeniz için önlem almalısınız. Bölge ile ilgili geniş ve detaylı bilgileri Erikli Yaylası yazımızda anlatmıştık, ilgilenirseniz ilgili yazımıza gözatın.

[postlink id=”8483″ title=”Erikli Yaylası Kamp Rehberi”]

Delmece Yaylası nerede ve nasıl gidilir?

Delmece Yaylası’na ulaşım asfalt yol üzerinden sağlanır. Her türlü motorsiklet veya araç bölgeye rahatlıkla ulaşım sağlayabilir. Çınarcık ilçesinin Teşvikiye beldesinden sonra kahverengi tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz Delmece Yaylası’na. Yol sizi önce sırasıyla Erikli Yaylası’na, ardından Yalova Kent Ormanı içerisindeki Erikli Şelaleleri‘ne ve Dipsiz Göller‘e götürür. Sonrasında ise Delmece Yaylası’na ulaşırsınız.

Yalova Delmece Yaylasi Tabiat Parki Evleri
Yalova Delmece Yaylasi Tabiat Parki Hayvanlari

Çınarcık tarafından geliyorsanız yukarı doğru çıkan asfalt yol bir anda düzleşir ve zaten tabelasını da göreceğiniz Delmece Yaylası’na varmış olursunuz. Yaylanın sol tarafı tarladır. Sağ tarafta ise ahşap ve kagir yapılar yer alır. Hayvanları rüzgardan korumak için naylonların duvar olduğu ahırlar inşa edilmiş. Bizim ziyaretimizde ortada pek kimseler yoktu, az insan gördük.

Karlık Yaylası

Delmece Yaylası’nın girişinde siyah bir tabelayla farklı bir yol ayrılır. Bu yol asfalt değil topraktır, sonbahar vakti gittiğimiz için aracımızla devam edemedik. Yol ayrımından 3km içeride kalan Karlık Yaylası, kış gibi yağışlı mevsimlerde sularla kaplanıyor. Ancak yazın geniş bir düzlükle karşılaşırsınız ve çadır kampı yapabilirsiniz.

Karlik Yaylasi Yolu
Yalova Delmece Yaylasi Tabiat Parki Yolu