Köşekbükü Mağarası

Köşekbükü Mağarası

Mersin‘in Anamur ilçesinde tarihi bir mağara bulunuyor. Astımlı hastalara da iyi geldiği söylenen Köşekbükü Mağarası, Ovabaşı Köyü’nün hemen yakınında.

Mağaraya ulaşan yollar asfalt değil, toprak yollardan geçmeniz gerekiyor. Yollarda tabela olmadığı için siz de bizim gibi farklı yollara girip geri dönebilirsiniz. Eğer hava yağmurluysa toprakların çamura dönme riski var ve bu durumda aracınızın çamurda kalma ihtimali de. Maceraperest bir ruhunuz varsa nereye gittiğinizi bilmeden dağ, bayır tırmanmak güzel tabii.

Mersin Kosekbuku Magarasi Yollari
Mersin Kosekbuku Magarasi Ici

Köşekbükü Mağarası‘na türlü zorluklarla ulaştıktan sonra karşımıza kilitli demir bir kapı çıkıyor. Etrafta kimseler yok. Kapısına vurulan kilit elbette çok üzücü ancak daha üzücü olan buranın neden kilitli olduğunu bilmemek. Bu konuda yönlendirici herhangi bir bildirim yok ve onca yolu geldiğimiz mağaraya giremedik. Umuyoruz ki, kış sezonunda gittiğimiz için kapalı olan mağara, yaz sezonuna geçtiğimiz zaman açık olur. Ama böyle bile olsa mutlaka bir bilgilendirme panosu şart.

Mersin Kosekbuku Magarasi Gezi Yazisi

225 milyon yıllık bir geçmişe sahip olan Köşekbükü Mağarası, özellikle astım hastaları için tavsiye edilen bir mağara. İyileştirici etkisi olduğu söylenen mağaranın ismi, yük taşıyabilecek düzeye gelmemiş yavru develere verilen isim olan köşek ve dağlar arasındaki düzlüklere verilen bük isimlerinin birleşimi ile ortaya çıkmış.

Mersin Kosekbuku Magarasi Tabelasi
Mersin Kosekbuku Magarasi Pislik

Ovabaşı Köyü‘nün sakinlerine soruyoruz mağaranın durumunu. Açıktı, açık olmalı diyorlar. Belki de yaz döneminde açılıyordur. Mağara açılmadan önce mağaranın girişinin iyice bir temizlenmesi gerek. Çünkü buraya her gelen bir şey atmış gibi duruyor. Pet şişelerden, gazete kağıtlarına kadar ne ararsanız var.