Kuşadası'nda Denize Girilecek En Güzel Yerler

Kuşadası'nda Denize Girilecek En Güzel Yerler

Mavi bayrak almış deniziyle turistlerin sevdiği bir ilçe olan Kuşadası, özellikle yaz sezonunda denize girmek için Ege Bölgesi’nin en çok sevilen ve tercih edilen tatil beldelerinden biri. Kuşadası’nın dışında kalan birçok aile de Kuşadası’nı yazlık olarak kullanıyor.

Düşük nem oranı olan Kuşadası bunaltmıyor ve ilçe yaz boyunca çok bunaltmadan güzel bir tatile imkan veriyor. Plajlar genel olarak ücretsiz, ancak bazı plajlarda şezlong ve şemsiye kullanmak isterseniz bunun için ücret ödemeniz gerekiyor. Kuşadası’nda denize girilecek yerler nerelerdir? Kuşadası koyları ve plajları nasıldır?

Kuşadası Pygela Plajı (Kuştur Plajı)

Şehir merkezinden 1 numaralı otobüslerle ulaşabileceğiniz Kuştur Plajı ücretsiz ve halka açık plajlardandır. Kuştur Club Holiday Village adındaki tatil köyünün yakınında bulunuyor. Antik dönemde Pygeia Antik Kenti bulunduğu için Pygela Plajı da deniyor bu bölgeye.

Kusadasi Pygela Plaji Sahili
Kuşadası Aile Plajları - Pygela Plajı

Kuşadası Güvercinada Plajı

Güvercinada Kalesi‘ne doğru giden ince yolda sol taraftan denize girilebilir, ancak burası kayalık bir bölge. Bu sizi rahatsız etmezse Güvercinada manzarası eşliğinde yüzebilirsiniz.

Kusadasi Guvercinada Plaji Denizi Sahili
Güvercinada Plajı

Kuşadası Yılancı Burnu Plajı

Güvercinada Kalesi manzaralı Yılancı Burnu‘ndaki Jade gibi kulüpler tarafından işletilen plajlar da denize girmek isteyenlerin başka bir tercihi. Bu kulüpler geceleri gece kulübü olarak işletilirken, gündüzleri plaj olarak kullanılıyor. Kuşadası’na bu şekilde işletilen onlarca beach club bulunuyor.

Kusadasi Yilanci Burnu Plaji
Kuşadası'nda denize girilecek yerler
Kusadasi Jade Club Beach Plaji
Kuşadası Jade Club Beach

Kuşadası Kadınlar Plajı

Osmanlı döneminde sadece kadınlar tarafından kullanıldığı için Kadınlar Plajı olarak bilinen plaj Kuşadası’nın en ünlü denizidir. Cadde üzerinde yer aldığı için yeme içme gibi bir derdi yoktur. Ulaşım da bir hayli kolaydır. 5 numaralı minibüs hattı Kadınlar Denizi Caddesi üzerinden geçer. Merkeze yakın olduğu için yaz döneminde kalabalık da olur. Halk plajı olduğundan giriş ücretsizdir, şezlong ve şemsiye için ücret alınır.

Kusadasi Kadinlar Plaji Denizi
Kuşadası Kadınlar Plajı
Kusadasi Kadinlar Plaji Gezisi
Kuşadası Halk Plajları

Kuşadası Yeşil Plaj

Palmiye ağaçları eşliğinde yüzmenize olanak tanıyan küçük ve şirin bir yerdir Yeşil Plaj. Tertemiz, masmavi denizi ve tane tane kumlarıyla mavi bayraklı bir plajdır.

Kusadasi Yesil Plaj
Kuşadası Yeşil Plaj Sahili

Kuşadası Sevgi Plajı

Sevgi Plajı, yaklaşık 12km’lik uzun ve geniş bir plajdır. Bir ucu Güzelçamlı Ulusal Parkı’na, diğer ucu Kuşadası Yavansu Mahallesi’ne kadar uzanır. Sahil boyunca koşu yapabileceğiniz uzunca bir yol vardır. Dilerseniz bisiklete de binerek sevimli bir gezintiye çıkabilirsiniz. Hafta içi diğer plajlara göre daha sakin bir havası olsa da, mangal ve piknik yapılabildiği için hafta sonları günübirlikçilerin akınına uğrar.

Kusadasi Sevgi Plaji Davutlar
Kusadasi Davutlar Plaji Gun Batimi

Kuşadası Güzelçamlı Milli Parkı

Kuşadası merkezden 23km uzaklıkta yer alan Dilek Yarımadası Milli Parkı‘nda denize girebileceğiniz birkaç koy bulunuyor. Milli park sınırları içinde olduğunuz için gerek yaya, gerekse araçlardan ücret talep ediliyor. Kalamaki koyları olarak bilinen bu koylar İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklıburun Koyu ve Karasu Koyu olarak adlandırılıyor. Bu koylar günübirlikçiler tarafından çok seviliyor. 310 metre uzunluğa sahip İçmeler Koyu, milli parkın girişine 1km mesafede. 5km mesafedeki Aydınlık Koyu ise 2. koy. Eski adı Kalamaki olan Kavaklıburun Koyu ise giriş kapısına 9km uzaklıkta ve 1km’lik bir plajı var. 11km mesafedeki Karasu Koyu ise milli parktaki halka açık son ve en uzak koydur.