Bulak Mencilis Mağarası Safranbolu

Mencilis Mağarası, derin bir vadinin içinde bulunuyor. Mağaranın girişine ulaşmak için önce uzun olan yürüyüş yolunu geçmeniz gerekiyor. Ardından dik merdivenleri tırmanmak için iyi bir nefes ve kondisyona ihtiyacınız var.

Mağaranın iki girişi bulunuyor. Bunlardan biri su çıkışının olduğu bir ağızdan yapılmakta, ancak 30 metre ilerisi su birikintisi denilen sifon ile son buluyor. Toplam uzunluğu 6,5 km olan mağaranın ziyaretçilere açık olan diğer giriş kısmından girdiğinizde, yürüme parkuru ve uygun ışıklandırmalar eşliğinde 400 metre kadar ilerlemeye izin veriliyor. Mencilis Mağarası, diğer tüm mağaralar gibi serin ve nemli.

mencilis magarasi yolu 400x266
mencilis magarasi girisi 400x266

15 milyon yaşındaki Mencilis Mağarası, Safranbolu‘ya 8,5 km uzaklıkta. Hangi mevsim olursa olsun iç sıcaklığı 15 derece olan mağara Bulak Köyü’nün yakınlarında. Bulak Köyü’ne bağlı olması sebebiyle diğer bir adı da Bulak Mağarası.

mencilis magarasi ic gorunum 400x266
mencilis magarasi kanyonu 400x266

Mağara çıkışında, mevcut bir su çıkış noktası var. Muhtemelen bir derenin kaynağı olan bu su çıkışını, önüne yapılmış küçük tahta köprüden izleyin. İlk defa şahit olduğum bu doğal olay, benim çok hoşuma gitmişti.