rotasenin.com

Oymapınar Pınarı Tekne Turu

Oymapınar Barajı, Manavgat Nehri üzerinde elektrik üretilmesi amacıyla inşa edilen bir baraj. İnşası 1984 yılında bitmiş. Bu beton yapının akarsu yatağından yüksekliği 185 metre. Türkiye’nin en büyükleri arasında.

Barajın en üst noktasının bulunduğu seviyeye araç ile çıkmanız mümkün. Yollar asfalt, ancak virajlı. Çıktığınızda Oymapınar Gölü’nü, Yeşil Kanyon’u çevresindeki büyük dağlarla birlikte görebilirsiniz. Kaya tünelinin yanındaki seyir terasından hem Oymapınar Gölü’nü, hem de Manavgat Şelalesi tarafındaki harika manzarayı seyretmeden oradan ayrılmayın.

Oymapinar Baraji Manzarasi
Oymapinar Baraji Golu

Oymapınar çevresinde yapılabilecek birçok aktivite bulunuyor. Trekking ve tırmanış ile Oymapınar bölgesini tepeden izleyebilirsiniz. Dağların zirvelerine çıktıkça muhteşem manzaralara tanık olacağınıza eminim. Bisiklet severler de Oymapınar’ı manzarası, doğası ve yolları için tercih ediyor.

Manavgat Oymapinar Baraji Tekne Turlari
Manavgat Oymapinar Baraji Gezilecek Yerler

Oymapınar Barajı tekne turları da yapılabilecek diğer aktivite. Yaz aylarında düzenlenen tekne turları ile Oymapınar Barajı’nı ve Yeşil Kanyon’u keşfetmek mümkün. Rıhtımda başlayan turlar 15km boyunca Toros Dağları’ndaki kanyonlar arasında geziye çıkarıyor sizi.

Yeşil Kanyon turu adındaki Oymapınar Tekne Turları’nda zaman zaman yüzme molaları da veriliyor. Green Canyon tekne turları 10:00 gibi başlar ve 17:00’ye kadar devam eder. Talep ettiğiniz durumda Antalya’dan, Side’den ya da Alanya’nın belirli bölgelerinden servislerle teknelere kadar götürülürsünüz.

Manavgat Oymapinar Baraji Doga Parki
Manavgat Oymapinar Baraji Gorulecek Yerler

Oymapınar Barajı Side’den 26km içeride. Manavgat Şelalesi’ne uzaklığı ise 19km. Oymapınar Barajı’nın bulunduğu bölgeye giriş ücretli. Yol üzerinde görevliler sizden ücret talep ediyorlar.

Side Su Yolları

Oymapınar Barajı’na doğru giderken sağ tarafta, geniş bir arazide Side Antik Kenti’ne su götürülmesini sağlayan su  yollarından bir kesit görebilirsiniz.

Manavgat Irmağı kaynağından getirilen su, Side’de şehre dağılıyormuş. 44 kemerli bu su yoluna Kırkgöz Su Köprüsü deniyor ve MS 2. yüzyıla tarihleniyor. Yol, su yolunun 200 metre uzağından geçiyor. Yanına kadar gitmek için tarladan 200 metre yürümeniz gerekli.

Kırkgöz Su Köprüsü
Kırkgöz Su Köprüsü
Oymapınar Su Kemeri
Oymapınar Su Kemeri

Karşılaşabileceğiniz diğer su kemeri de Oymapınar Su Kemeri. Dikmen Köyü’nün kuzeydoğusunda, Seleukeia Antik Kenti’nin dönüşünde karşılaşabilirsiniz bu köprüyle. Günümüze 4 kemeri gelebilmiş bu köprünün ve araç yolunun hemen kenarında.