Floransa'nın En Lüks Meydanı Piazza della Repubblica

Floransa'nın En Lüks Meydanı Piazza della Repubblica

Floransa‘nın merkezinde genişçe bir meydandır Piazza della Repubblica. Cumhuriyet Meydanı adındaki bu meydan, şehrin üst sınıfına hitap eden lüks ve şık restoranlar ile çevrili. Roma döneminden beri şehrin merkezi olarak kullanılan meydan, aynı zamanda kentin ticari ve siyasi kalbi.

Meydanın ortasında rengarenk bir atlı karınca yer alıyor. Çocukların binmeden geçmediği atlı karıncalar, özellikle akşam saatlerinde uzun pozlama tekniği ile çok güzel fotoğraflar yakalamanıza olanak tanımakta.

Piazza Della Repubblica Meydani Floransa

Meydan çok büyük, ancak çok kalabalık değil. Kararında bir sakinliğe sahip ve buna rağmen cıvıl cıvıl. Sokak müzisyenleri sürekli olarak bu meydanda yeteneklerini gösteriyorlar. Mutlaka izlemelisiniz.

Piazza Della Repubblica Meydani Gezisi
Piazza Della Repubblica Sokak Muzisyenleri

Meydanın bir kenarını kaplayan Arcone adındaki zafer takı da oldukça büyük. Duvarında L’ANTICO CENTRO DELLA CITTÀ (Şehrin antik merkezi), DA SECOLARE SQUALLORE (Asırlık sefaletten), A VITA NUOVA RESTITUITO (Yeni hayata) yazılı olan zafer takı, meydana farklı bir hava katıyor.

Piazza Della Repubblica Duvar Yazisi

Piazza della Repubblica’nın en ünlü ve tarihi kafesi Cafe Gilli, meydanın hemen yanında bulunuyor. 1733 yılında açılan kafe oldukça lüks. Cafe Gilli’de biz de oturduk ve 2 tiramisu ile 2 cafe latte’ye karşılık hizmet bedeli ile birlikte 28€ bırakıp oradan ayrıldık, oturmanın bedelini güzel güzel alıyorlar, bilginiz olsun.

Meydanın ortasında ise geçmişten kalan birkaç eserden biri yer alıyor. Bolluk Sütunu adındaki, bereketi simgeleyen Column of Abundance heykelinin orijinali 18. yüzyılda Donatello tarafından yapılmış. Ancak bulunduğunda aşınmış olduğu görülen heykelin bir replikasının yapılmasına karar verilmiş ve 1956 yılında İtalyan heykeltıraş Giovan Battista Foggini tarafından yapılmış.