Pisa Vaftizhanesi

Pisa Vaftizhanesi, Pisa Kulesi’nin bulunduğu meydanda en önemli üç yapıdan biridir. İnşa edildiği tarihi baz alarak kronolojik olarak düşündüğümüzde ikinci sırada yer alan vaftizhane, neredeyse simetrik dairesel formuyla kendini belli eder.

55 metre yüksekliğe, 34 metre çapa sahip olan vaftizhane İtalya’daki vaftizhaneler arasında en büyüğüdür. Yapının inşasına 1152 yılında başlanmış ve yapı 1363 yılında tamamlanmış. İçerideki iki sütun üzerinde vaftizhanenin mimarının Diotisalvi olduğu yazılıymış.

pisa vaftizhanesi gezisi

Diotisalvi hayatını kaybedince vaftizhaneyi tamamlayan isim Pisa‘da yaptığı heykelleriyle her yerde karşımıza çıkan Nicola Pisano olmuştur. Diotisalvi’nin stilini değiştirerek daha Gotik bir tarz ile yapıyı tamamlamıştır. Bu heybetli ve kubbesi kiremit taşlarla döşenmiş Gotik yapıda bilimde ve özellikle teleskopta devrim yaratan İtalyan fizikçi, matematikçi, astronom ve filozof Galileo Galilei vaftiz edilmiş.

Pisa Kulesi’nde bulunan yumuşak toprak sorunsalı, vaftizhanede de var. Zemini içe göçebilir toprak olan alüvyonlardan oluştuğu için yapıldığı dönemden bu yana 0.6 derece yan yatmıştır.

pisa vaftizhanesi ici 400x266
pisa vaftizhanesi merdivenleri 400x266

Vaftizhanede, günün bazı anlarında bir görevli, kapıları kapatarak akustik ses gösterisi yapıyor ve böylece yapının akustiğinin ne denli mükemmel olduğuna şahit olabiliyorsunuz. Öyle ki, içeride yapılan koro konserlerinin birkaç kilometre öteden duyulduğu söyleniyor.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Pisa Kulesi hakkında daha fazla bilgi almak ve Pisa şehrine ulaşım önerileri için Pisa Gezi Rehberi sayfamızı ziyaret edin. Pisa Kulesi’nin bulunduğu bölgede Pisa’nın ana yapısı Pisa Katedrali, Camposanto Anıt Mezarı ve Pisa Kulesi Pisa gezisinde gezilecek yerler arasında.