Samsun Bandırma Vapuru Müzesi

admin
|

Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak Türk Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın başlatılmasında önemli bir tanıktır Bandırma Vapuru. Samsun dendiğinde ilk akla gelen, Samsun gezinizde ziyaret edebileceğiniz birkaç yerden biridir.

Bandırma Vapuru tarihi

Bandırma Vapuru’nun üretimi 1878 yılında İskoçya’da gerçekleşir ve vapur sırasıyla 2 farklı Yunan firmasına satılır. 1891 yılında geçirdiği bir kaza sebebiyle batar ve İstanbul Rama Derasimo firmasına satılarak İstanbul limanına kayıt edilir.

Samsun Bandirma Vapuru Hikayesi
Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi

1894 yılında, İdare-i Mahsusa’ya (Deniz Yolları İşletmesi) geçer ve ismi Panderma olarak değiştirilir. Panderma, o sıralarda Marmara Denizi kıyılarında, yük ve yolcu taşımak için kullanılmıştır.

İdare’i Mahsusa isminin sonradan Osmanlı Seyrüsefain İdaresi olarak değişmesiyle birlikte, Panderma’nın ismi de Bandırma olarak değişir ve posta hizmeti için kullanılmaya başlanır.

Ben Samsun ve Samsun halkını gördüğüm zaman, memleket ve millete ait bütün tasavvurlarımın, kararlarımın her halde yerine getirilebilir olduğuna kuvvetle inanmıştım. Samsunluların hal ve durumlarında gördüğüm, gözlerinde okuduğum vatanseverlik, fedakarlık, ümit ve tasavvurlarımı müspet bir inanca götürmeye yeterli olmuştu. – Mustafa Kemal Atatürk, Samsun (24 Eylül 1919)

Başta 9. Ordu Müfettişi Mustafa Kemal, 18 silah arkadaşı, 23 er, 13 müşavir ile toplamda 55 yolcu ile beraber, Kayserili kaptan İsmail Hakkı Durusu idaresindeki vapur, takvimler 16 Mayıs 1919’u gösterirken İstanbul’un Galata rıhtımından yola çıkar ve 19 Mayıs sabahı 08:15’te Samsun’a varır ve ardından İstanbul’a dönerek posta vapuru olarak çalışmaya devam eder.

Bandırma Vapuru, 1925 yılında arızalanır ve onarımı yapılmayınca Haliç’te, gemi bozmacı Türk armatör İlhami Söker’e satılır ve jilet olmak için parçalanır.

Samsun Doğupark Sahili’nde genişçe bir alanda bulunan Bandırma Vapuru Müzesi‘nin yapımına 2000 yılında başlanmış ve 19 Mayıs 2003 tarihinde müze olarak hizmet vermeye başlamış.

Atatürk’ü taşıyan Bandırma Vapuru’nun İstanbul Deniz Müzesi‘nde bulunan maketi esas alınarak birebir orijinal boyutundaki müzeyi gezmeniz mümkün.

Bandırma Vapuru Müzesi içerisinde 8’i Atatürk’ün çalışma odasında, 5’i güvertede olmak üzere toplam 13 adet heykel bulunuyor.

80 derece ısıya ve her türlü hava koşuluna dayanabilen ve kalıp kullanmadan yapılan bu balmumu heykeller, Samsunlu sanatçı ve heykeltraş Adil Çelik tarafından hazırlanmış. Adil Çelik, Amasya Şehzadeler Müzesi‘ndeki heykelleri hazırlayan kişidir aynı zamanda.

Bandirma Vapuru Calisma Odasi
Samsun Bandirma Vapuru Calisan Balmumu Heykeller

Önceden ambar olarak kullanılan ve daha sonra sergi salonu olarak yenilenen odada, Atatürk’ün 60 parçalık fotoğraf albümü ve Atatürk’ün Lagant marka gerçek beylik silahı bulunuyor. Bunun yanı sıra Samsun’a çıkışından sonra yazdığı el yazmaları ve diktirdiği kıyafetleri sergileniyor.

Bandirma Vapuru Sergi Salonu
Samsun Bandirma Vapuru Yatak Odasi

Bandırma Vapuru’nun bulunduğu alanda Kurtuluş Savaşı’nı ve genelgeleri betimleyen 70 metre uzunluğunda 10 adet kabartma ile Türkiye’nin yedi bölgesini temsil eden yedi figürlü Milli Kurtuluş Anıtı yer alıyor.

Bandirma Vapuru Yedi Figurlu Heykel
Samsun Bandirma Vapuru Milli Mucadele Aniti Heykeli

Bandırma Vapuru Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Bandırma Vapuru Müzesi, Canik’te Belediye Evleri Mahallesi’nde yer alıyor. Samsun Suada ile Doğu Park arasında yer alan müze Atatürk Bulvarı ve 19 Mayıs Gençlik Caddesi yolları üzerinde yer aldığından minibüsler aracılığıyla rahatlıkla ulaşılabilir.