rotasenin.com

Samsun Gazi Müzesi: Atatürk’ün İlk Ziyaretinde Kaldığı Yer

admin
|

Samsun’da gezilecek yerler arasında yer alan Samsun Gazi Müzesi, Atatürk’ün Samsun’u ilk ziyaretinde konakladığı yerdir. Gazi Müzesi’nin binası 1902 yılında Mantıka Palas adına sahip bir otel inşa edilmiş. Atatürk 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a vardığı gün bu binada kalmış.

O dönemlerde pek bakımsız olan ve hatta kullanılmayan bu bina Mustafa Kemal Paşa gelecek diye adam edilmiş, yatak, yorgan, masa, sandalye gibi günlük hayatta kullanılan eşyalarla donatılmış. 1926 yılında ise paşaya armağan edilmiş.

1938 yılından sonra kızı Makbule Atadan’a geçen bina, bir süre sonra 19 Mayıs Halk Müzesi olarak kullanılmaya başlanmış. 1997 yılından sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Samsun Gazi Müzesi’ne dönüştürülmüş.

Samsun Gazi Muzesi Ilk Adim Kabartmasi

Müzede görebilecekleriniz arasında Atatürk’ün fotoğrafları var, bir oda bu fotoğraflara ayrılmış. Yine aynı odada Atatürk’ün saati, yemek takımı, kıyafetleri, belgeleri gibi özel eşyalarını da görebiliyoruz. Atatürk’ün Samsun’a geldiği ve ilk adım attığı Tütün İskelesi’nin de bir kabartmasını duvarda görebilirsiniz.

Samsun Gazi Muzesi Silah Arkadaslari Toplanti
Samsun Gazi Muzesi Ataturk Kiyafetleri

Atatürk’ün Samsun’a geldiği arkadaşlarıyla birlikte yaptığı toplantılardan birinin de Prof. Dr. Yılmazbüyükerşen tarafından yapılan balmumu heykelleri ile canlandırmasını görebilirsiniz.

Samsun Gazi Muzesi Belgeleri
Samsun Gazi Muzesi Ataturk Yatak Odasi

Samsun Gazi Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Ücretsiz olarak girebildiğiniz Samsun Gazi Müzesi, Samsun’un İlkadım ilçesinde Kale Mahallesi’ndeki Mecidiye Caddesi üzerinde yer alıyor. Cumhuriyet Caddesi üzerinden geçen minibüslerle Gazi Müzesi’ne kısa bir yürüyüşle ulaşmanız mümkün.