rotasenin.com

Şeytan Sofrası: Ayvalık’ın En Güzel Manzarası

Ayvalık gezilerinizde en az bir kere uğramanız gereken yerlerden biri, Ayvalık adalarına hakim bir tepede yer alan ve çevrenizi çok rahat bir şekilde gözlemleyebileceğiniz Şeytan Sofrası’dır.

Şeytan Sofrası adı nereden geliyor?

Şeytan Sofrası hakkında kısa bir bilgi ile başlayalım. Şeytan Sofrası’nın bulunduğu tepe, bölgedeki en yüksek tepelerden biri. Şeytan Sofrası (diğer adı Şeytan Tepesi) olarak adlandırılmasının arkasında bir rivayet yatıyor.

Mitolojik bir efsaneye konu olmuş burası. Şeytan Sofrası efsanesine göre şeytan cennetten kovulur ve buraya ayak basar. Şeytanın ayak izi olduğuna inanılan çukuru gördüğünüzde, insanların, çoğunlukla eğlenmek için içine bozuk para attığını görebilirsiniz.

Etrafı tellerle çevrelenen çukurun çevresine, hayallerinin gerçekleşmesini isteyenlerin bez bağladığına da tanık olabilirsiniz. Şeytan Tepesi’nin ve diğer tepelerin, bir volkandan arda kalan lav birikintilerinden dolayı oluştuğunu söylerler. Şeytan Sofrası ayak izi hikayesi de bölgeyi turistik hale getirmek için ortaya atılan bir efsanedir.

Şeytan Sofrası Manzarası
Şeytan Sofrası Manzarası
Şeytan Sofrası Ayak İzi
Şeytan Sofrası Ayak İzi

Şeytan Sofrası’nda ne yapılır?

Şeytan Tepesi’nin en önemli özelliği Ayvalık Adaları ve Midilli Adası‘nın da içinde bulunduğu, 360 derecelik muhteşem manzarayı seyredebilmemize olanak tanıması.

Gökyüzü ile birleşen denizin aralarından çıkan irili ufaklı yükseltiler harika bir hava yaratıyor. Ayvalık’ın doyumsuz manzarasını seyredebileceğiniz en güzel nokta burası.

Panoramik fotoğraf için de en iyi noktalardan biri olan Şeytan Tepesi’ne çıktığınızda rüzgarın hakim olabileceğini unutmayın. Güneş bu tepede çok güzel batar.

Bunu bilen turistler veya yerli halk da güneşin batışında Şeytan Tepesi’ne çıkar ve güneşin batışını izler. Bu nedenle Şeytan Sofrası’nda gün batımı saati gündüz saatlerinden daha kalabalık olabiliyor.

Balikesir Ayvalik Seytan Sofrasi Fotograflari

Tepede belediye işletmesi bir restoran var, ancak lokantada standart şeylerin normalden yüksek fiyatları bulunuyor. Bize göre değil, ancak burada oturup manzara eşliğinde bir şeyler yiyip içmek mümkün. Ayvalık Şeytan Sofrası’nda çadır kampı niyetiniz varsa böyle bir imkan olmadığını da belirtelim.

Şeytan Sofrası Restaurant
Şeytan Sofrası Restaurant
Şeytan Sofrası Güneş Batışı
Şeytan Sofrası Güneş Batışı

Ayvalık Şeytan Sofrası nerede ve nasıl gidilir?

Şeytan Sofrası, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırlarında bulunuyor, ancak Şeytan Sofrası için herhangi bir giriş ücreti ödemiyorsunuz. Ayvalık’tan Sarımsaklı istikametine doğru gittiğinizde Şeytan Sofrası tabelasını görürsünüz.

Sizi karşılayan yokuş yolun 1km yukarısı Şeytan Sofrası’dır. Şeytan Sofrası’na özel aracınızla gidiyorsanız Şeytan Tepesi’ne park etmeniz için ücret talep ediyorlar.

Gün batımı zamanlarında trafik ve park sorunu yaşamamak için daha erken gitmenizde fayda var. Park ücreti ödemek istemiyorsanız, tepeye varmadan, görünmeyecek bir noktaya da bırakabilirsiniz aracınızı.

Şeytan Sofrası’na ulaşım özel aracınızla oldukça kolay. Şeytan Sofrası ile Ayvalık arası 10km (17dk), Cunda Adası’na olan uzaklığı 18km (35dk).

Sarımsaklı Plajı’na olan uzaklığı 4,5km. Şeytan Sofrası’na minibüs ile çıkmak da mümkün. Sarımsaklı’dan genelde gün batımı için kalkan minibüsler bulabilirsiniz.