Kızıl Haç Nazi Toplama Kampı

Kızıl Haç Nazi Toplama Kampı

Nazi Toplama Kampları, soykırımın gerçekleştirildiği, açlıkların yaşandığı, işkencelerin yapıldığı yerler. Avrupa’da bu toplama kamplarından birçok yerde var. Sırbistan’ın Niş kentinde ise diğerleri kadar büyük olmayan ama yine de birçok acının yaşandığı bir toplama kampı bulunuyor. Dikenli tellerle ve duvarlarla çevrili toplama kampı, gözetleme kuleleri ve birkaç binadan oluşuyor.

Kampa Kızıl Haç anlamına gelen Red Cross ismi verilmiş. Diğer ismi de 12 Şubet (February the 12th). Niş Red Cross Nazi Toplama Kampı, Niş’teki hatta Sırbistan’daki en ilginç yerlerden. İkinci Dünya Savaşı sırasında, 35 bin kadar insanın tutsak edildiği, gözaltında alındığı bir yer. Kamp bölgesinde 10 bin kadar insanın hayatını kaybettiği düşünülüyor. Önceleri sadece Sırp, Romen ve Yahudilerin bir arada tutulduğu bir toplama kampı olarak kullanılması amaçlanmışken, Sırp partizanlar tarafından saldırıya uğrayan ve bazı tutsakların kaçırılması nedeniyle infazlar baş göstermiş. Salı ve Cuma günleri Bubanj Tepesi‘ne götürülerek orada idam edilmişler.

Sirbistan Nis Red Cross Toplama Kampi Gezilecek Yerler

Üç kattan oluşan ana bina, kampın cezaevi kısmı. Binaya giriş yaptığınızda ilk kat ve ikinci kat insanların toplu olarak tutuldukları yer. Müze olarak kullanıldıktan sonra bu katlarda, kampın faal olduğu zamanlarda çekilmiş fotoğraflar, belgeler bulunuyor.

Sirbistan Nis Red Cross Toplama Kampi Tutsak Odalari
Sirbistan Nis Red Cross Toplama Kampi Gorulecek Yerler

12 Şubat’taki isyanda ölenlerin fotoğrafları, idam edilenlerden arda kalanlar, çocuklardan kalma oyuncaklar, tutukluların giydiği kıyafetler müzenin odalarında görebileceğiniz eşyalar arasında. Odalarda, mahkumların yazdıklarını ve çizdiklerini görebiliyorsunuz. Dikkatinizden kaçmasın diye belirtiyorum. Bu yazılar bir cam ile korumaya alınmışlar.

Sirbistan Nis Red Cross Toplama Kampi Mahkum Kiyafetleri
Sirbistan Nis Red Cross Toplama Kampi Cocuk Oyuncaklari

Üçüncü kat ise tek hücreli, soğuk zeminli, zemini tellerle kaplı odalardan oluşuyor. Dolayısıyla buraya gönderilenler uyuyamıyor, oturamıyor, uzanamıyor ve uykusuz kalıyorlar.

Sirbistan Nis Red Cross Toplama Kampi Hucre Odalari
Sirbistan Nis Red Cross Toplama Kampi Bahcesi

Red Cross Nazi Toplama Kampı giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzeye giriş ücreti 150 RSD. Niş’teki diğer müzelere de girmek isterseniz diye kombine bilet satın alabiliyormuşsunuz. Bu kombine bilet ile Niş Ulusal Müze‘ye, Kelle Kulesi‘ne ve Mediana‘daki Roma kalıntılarına girişleri daha uyguna getirebiliyormuşsunuz. Toplama kampını Pazartesi hariç hafta içi her gün 10:00 – 16:00 saatleri arasında, hafta sonu ise 10:00 – 15:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Red Cross Nazi Toplama Kampı nerede ve nasıl gidilir?

Toplama kampı Niş Fortness‘ın (Niş Kalesi) hemen arkasında, yaklaşık 1 km mesafede yer alıyor. Otobüsle gitmek isterseniz Bulevar 12 Februara yolu üzerinden geçen otobüslere binebilirsiniz.