Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi

Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi

Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi, İzmir Konak‘ta deniz üzerinde bir gemide müze olarak ziyarete açık. Gemi, bir zamanlar İstanbul Boğazı’nın iki yakasında günümüzdeki gemiler gibi yolcu taşımacılığı yapıyordu ve gün geldi, görevini tamamladı.

1987 yılında inşa edilen gemiye Atatürk’ün annesinin ismi konmuştu. Zübeyde Hanım’ın mezarı da Karşıyaka’da olduğundan geminin hurdaya çıkması yerine değerlendirilmek üzere İzmir’e götürüldü.

Zubeyde Hanim Gezi Egitim Muzesi Gezilecek Yerler
Zubeyde Hanim Gezi Egitim Muzesi Izmir Konak

Zübeyde Hanım Gemi Müzesi, aynı zamanda denizcilik mesleğine ulaşmak isteyenler için bir eğitim gemisi görevi de görüyor. Pusula, dümen gibi çeşitli denizcilik malzemelerine dokunarak eğitimlerini pekiştirebiliyorlar. Daha çok denizcilik mesleği ilgi alanlarına giren kişilerin ilgisini çekeceği malzemeler arasında yoma makası, devirdaim makara, 1900’lü yıllara kadar doktor ve sağlık memurları tarafından kullanılan sağlık malzemeleri, kalorimetre cihazı göreceklerinize verebileceğimiz örneklerden.

Izmir Zubeyde Hanim Gezi Egitim Muzesi Hekim Gerecleri
Izmir Zubeyde Hanim Gezi Egitim Muzesi Denizcilik Urunleri

Tarihin ilk deniz fenerlerinde kullanılan mercek sistemi, denizciler için düğüm türleri, pusulalar, basınç gösterge aletleri, işaret fişeği tabancaları ve fişekleri bulunuyor sergide.

Izmir Zubeyde Hanim Gezi Egitim Muzesi Gezi Yazisi
Izmir Zubeyde Hanim Gezi Egitim Muzesi Denizcilik Malzemeleri

Müzedeki odalardan biri yemek odası gibi bir oda ve sergi salonu olarak kullanılıyor. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’a ait büyük boy fotoğraflar sergileniyor.

Izmir Zubeyde Hanim Gezi Egitim Muzesi Fotograflari
Izmir Zubeyde Hanim Gezi Egitim Muzesi Sergisi

Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi 10:00 – 16:00 saatleri arasında Pazartesi hariç haftanın her günü ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Izmir Zubeyde Hanim Gezi Egitim Muzesi Gorulecek Yerler
Izmir Zubeyde Hanim Gezi Egitim Muzesi Gezi Notlari

Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi nerede ve nasıl gidilir?

Yüzer müze Zübeyde Hanım Gemi Müzesi, Pasaport Vapur İskelesi’nin güneyinde Atatürk Caddesi üzerinde yer alıyor. Pasaport Vapur İskelesi’nden 350 metre güneye, İzmir Saat Kulesi’nden 700 metre kuzeye yürürseniz deniz kenarında müze gemiyi görürsünüz.