Abant Gölü Milli Parkı: Bolu Tabiat Parkı’nda Doğanın Keyfini Çıkarın!

Abant Gölü Milli Parkı: Bolu Tabiat Parkı’nda Doğanın Keyfini Çıkarın!

Bolu'nun popüler yerlerinden Abant Gölü Tabiat Parkı'na nasıl gidilir? Doğanın armağanı parkta ne yapılır, nerede kalınır, giriş ücretleri nelerdir?
admin |

Bolu’nun en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Abant Gölü Tabiat Parkı, doğa severlerin ve tatilcilerin uğrak noktası. Ankara ve İstanbul gibi büyük metropollerden sık sık ziyaretçi ağırlayan bu park, hem günübirlik ziyaretlere hem de daha uzun süreli konaklamalara uygun bir mekan.

Eğer çadırınızı ya da karavanınızı alıp doğanın kucağında bir kaçamak yapmayı düşünüyorsanız, Abant Gölü Tabiat Parkı bu konuda sizi tatmin edecek alternatifler sunuyor. Aynı zamanda, özellikle hafta sonları ailelerin piknik yapmak için tercih ettiği bir yer.

Abant Golu Rehberi

Bir yandan yeşilin en güzel tonlarını gözler önüne seren ormanların içinde kendinizi kaybederken, diğer yandan mavi bir tablo çizen Abant Gölü’ne karşı huzurlu bir mola verebilirsiniz. Gölün sakin sularında yüzen Abant alabalığı ve etrafta yaygın olan Abant çiğdemi görmek de ayrı bir keyif. İşte bu nedenle, Abant Gölü’nü tatil planlarınıza dahil etmekten çekinmeyin.

Abant Gölü’nde Ne Yapılır?

Abant Gölü, 34 kilometre güneybatısında Abant Dağları üzerinde bulunan bir tabiat parkıdır. Bu güzel göl, kilometrelerce uzanan yemyeşil yamaçlar ve çevresinde sıralanan dağların zirveleri ile çevrili, tabiat parkının sınırlarını oluşturan büyüleyici bir manzaraya sahiptir.

Abant Gölü’nün etrafında, meşe, karaçam, kavak, dişbudak ve gürgen ağaçları ile kaplı ormanların kucağında, göl manzarasının, Abant ve Keremali Dağları üzerinde yer alan dağ silüetlerinin eşlik ettiği bir ortamda bulacağınız bu park, doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık ve manzara seyri gibi etkinliklere olanak sağlıyor.

Abant Golu Bolu

Gölü çevreleyen asfalt yol, 7 km uzunluğundadır ve Abant Gölü’ne merkezden ulaşım sağlamak için kullanılır. Göl kenarlarında su samurları, su kuşları ve çeşitli su bitkileriyle ve nilüferlerle dolu bir doğal güzellik sunar.

Abant Gölü çevresinde sıralanan dağların zirveleri ise tabiat parkının en yüksek noktasını oluşturur. Bu bölge, büyük bir açık hava rekreasyon potansiyeline sahip olup, kamp ve piknik alanları sunar.

22 kilometrelik Abant yolu üzerinde alabalık lokantaları bulunur, bu da bölgeyi ziyaret edenler için ekstra bir lezzet noktası sunar.

Abant Golu Atlari
Günübirlik Abant gezisi
Abant Golu Gezi Yazisi
Abant Gölü'nde kaç gün kalınır?

Bölgede bisiklet sürmek, Abant Gölü çevresinde yapılacak en iyi aktivitelerden biridir. İster aracınızla dolaşın, ister yürüyüş yapın, ister bisikletle gezin, gölün ve çevresinin güzelliklerini keşfetme imkanınız olacak.

Abant Tabiat Parkı girişinde başlayan ve gölün etrafında dolaşan yol ile ulaşılabilen bu bölge, doğa tutkunları için ideal bir kaçış noktasıdır. Ancak, bölgede bulunan faytonları önermiyoruz; doğal güzelliklerin tadını çıkarmak için daha sürdürülebilir ve çevre dostu seçenekleri tercih etmek daha iyidir.

Abant Gölü’nde Konaklama: Nerede Kalınır?

Fotoğrafçılar için enfes bir bölge olan gölde ormanın yemyeşil görüntüsünün göle yansıması fotoğraf karelerinizi coşturabilir.

Gün doğumunu ya da güneşin batışını tatmak veya gecenin tadını çıkarmak için kalmak isterseniz şayet, göl kenarında 3 otel bulunuyor. Abant Palace, Abant Köşkü ve Büyük Abant ismindeki oteller, orman manzaralı ve göl manzaralı şeklinde odalarını ikiye ayırmışlar.

Abant Golu Iskelesi
Bolu Abant Gölü gezilecek yerler

Tabii ki göl manzaralı odanın fiyatı daha yüksek. Alternatif olarak çadırınız varsa kamp da kurabilirsiniz. Ertesi gün Abant’ın dışına çıkmak gibi bir niyetiniz varsa, fiyatları daha uygun olan Bolu merkezde de konaklayabilirsiniz.

Bolu Abant Gölü çadır kamp alanı, doğa içinde çadır kurabileceğiniz güzel bir alan. Çadır başı 30TL ödeyerek çadır kurabilirsiniz.

Bölgede tuvalet var. Çadır kuracaksanız ve mangal yapmayı planlıyorsanız malzemelerinizi göle gelmeden, merkeze yakın yerlerden alın derim.

Abant Gölü yılın her döneminde ziyaretçilerine farklı güzellikler sunar. Gölün kenarları çeşitli su bitkileriyle ve nilüferlerle doludur, ayrıca Abant fındık faresi ve çeşitli su kuşlarından oluşan zengin bir yaban hayatına ev sahipliği yapar. Gölün suları, Abant deresi ile Bolu çayına akarak doğal bir döngü oluşturur. Çevredeki 1196 hektarlık alan, tabiat parkı olarak korunmakta ve park içerisinde tabiat müzesi gibi ziyaretçiler için çeşitli imkanlar sunmaktadır.

Abant Gölü Milli Parkı Giriş Ücreti

Abant Gölü Tabiat Parkı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olduğu için giriş ücretli.

Aracınız ile gitmeniz halinde giriş ücreti, araç içindeki kişi sayısına bakılmaksızın alınıyor. İçeri girdikten biraz sonra aracınızı otopark olarak düzenlenmiş alana bırakabilirsiniz.

Abant Golu 1

Eğer Abant Gölü’ne girmeyecekseniz ve yolunuza devam edecekseniz, ki bu mümkün çünkü geçiş yolu üzerinde yer alıyor, görevliye belirttiğiniz takdirde herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Abant Gölü: Nerede ve Nasıl Gidilir?

Abant Gölü, İstanbul’dan 279 km uzaklıkta yer alıyor ve Bolu tünelinden sonra Abant kavşağından saparak ulaşılan, 1350 metre yükseklikte ve alanı 125 hektarlık bir tabiat parkı içerisinde bulunuyor. Bu muhteşem yeri ziyaret etmek için 20 kilometre boyunca etrafında yükselen yamaçlarda çeşitli su bitkileriyle süslenmiş ağaçlı yoldan geçerek Abant’a ulaşılır.

Abant Gölü’nün çevresinde sıralanan dağların zirveleri tabiat parkının sınırlarını meydana getiriyor ve bu bölgede Mudurnu Gölü (18 km), Sünnet Gölü (35 km) ve Sülüklü Göl (78 km) gibi doğal güzellikleri de ziyaret edebilirsiniz. Bolu merkezden sadece 13 km mesafedeki Gölcük Gölü de bu rotada unutulmamalı.