rotasenin.com

Artemis Tapınağı: Efes’te Dünyanın 7 Harikasından Biri

admin
|

Artemis Tapınağı, bazı kaynaklarda Diana Tapınağı olarak da geçiyor. Diana, Roma mitolojisinde ayın ve avcılığın tanrıçası olarak biliniyor. Roma mitolojisinin, Yunan mitolojisine karşılık gelen mitolojik varlıkları var. Diana da Yunan mitolojisindeki Artemis’e denk geliyor. Bu nedenle, herhangi bir kaynakta Diana’yı gördüğünüzde şaşırmayın.

Artemis Tapınağı hakkında bilgi

Artemis Tapınağı Lidya kralı Croesus (Krezüs) tarafından Artemis için yapılmış ve inşası 120 yıl sürmüş. Tapınağın inşasının MÖ 550 yıllarında tamamlandığı düşünülüyor.

Komple mermerden inşa edilen tapınak, şu an ayakta olan Keops Piramidi ile birlikte günümüzde artık var olmayan Babil’in Asma Bahçeleri, Zeus Heykeli, Kral Mausollos’un Mezarı, Rodos Heykeli ve İskenderiye Feneri ile birlikte Dünyanın 7 Harikası‘ndan biri olarak kabul edilmiş.

Artemis Tapinagi Ayakta Kalmis Sutunu
Artemis Tapınağı'nın son hali bu şekilde. Ayakta kalabilmiş tek bir sütunu var.
Artemis Tapinagi Kalintilari
Artemis Tapınağı kalıntıları

Tapınak günümüzde ayakta değil, çok az bir parçası görülebiliyor. Deprem, yakılma, yağmalanma gibi sebeplerden dolayı yıkılan taşların çoğu başka yapıların inşasında kullanıldığı için bulunması bir hayli zor. Artemis Tapınağı, çok önemli bir yere sahip olduğundan antik dönemde adından çokça söz edilmiş.

Artemis Tapinagi Selcuk Gezilecek Yerler
Selçuk Artemis Tapınağı giriş ücreti yok.

Bu bilgilere dayanarak tapınağın nasıl bir yapıda olduğu hakkında bilgi sahibi olunabiliyor. Dünyanın 7 Harikası’nı derleyen Sidon’lu Antipader’in ve yine listede payı olan filozof Filon’ın (Philon) tarifine göre Artemis, büyüklüğü ile göz dolduran cinstenmiş.

Mağrur Babil’in üstünde savaş arabaları için yol olan duvarını ve Alpheus’daki Zeus heykelini ve asma bahçeleri gördüm ve Güneşin kolosusunu ve yüksek piramitlerin devasa işçiliğini ve Mausolos’un engin mezarını; ama Artemis’in bulutlar üzerine kurulmuş evini gördüğümde diğer tüm harikalar parlaklıklarını kaybetti ve dedim ki “İşte! Olimpus’un dışında, Güneş hiç bu kadar büyük bir şeye bakmadı. (Antipater, Yunan Antolojisi [IX.58]) – Antipader

Her biri 18 metre yüksekliğinde 127 sütundan oluşuyormuş. 115 metre uzunluğu ve 55 metre genişliği ile Yunan tapınakları arasında en büyüğü olarak gösteriliyor. Heykellerle süslenmiş tapınaktan sağ alan ve hala ülkemizde olan heykellerden Artemis heykeli Efes Müzesi‘nde görülebilir.

Izmir Efes Muzesi Artemis Ana Tanrica Heykeli
Efes Müzesi - Artemis heykeli
Artemis Tapinagi Miniaturk Maketi
İstanbul Miniatürk'teki Artemis Tapınağı'nın küçültülmüş hali.

Efes Artemis Tapınağı nerede ve nasıl gidilir?

Döneminde en kutsal yerlerden biri olan Artemis Tapınağı, Efes Antik Kenti ile Ayusuluk Tepesi arasında bir noktada yer alıyor. Efes kentine dahil olsa da, Efes’in ücretli giriş alanına dahil değil.

Tapınak sınırlarına herhangi bir giriş olmadan, ücretsiz girebiliyorsunuz. Şunu unutmayın ki Artemis Tapınağı günümüzde artık yok. İnternetteki çizim ve 3 boyutlu modelleri, ziyaretiniz sırasında göremeyeceğinizi bilerek gidin oraya ki hayal kırıklığı yaşamayın.

Günümüzde tapınağın arsası ve tapınaktan kalan bir sütun ve birkaç sütun parçası bulunuyor sadece. Artemis Tapınağı’nın bulunduğu Selçuk’ta gezilecek çok yer var. Herhangi bir noktayı kaçırmamak için Selçuk Gezilecek Yerler sayfamıza göz atabilirsiniz.