Halikarnas Mozolesi Kral Mausolos'un Anıtı

Halikarnas Mozolesi Kral Mausolos'un Anıtı

Halikarnas Mozolesi, günümüze kadar ulaşmayı başaramamış olan bir anıt mezardır. Mozole kelimesi, anıt mezarın adına yaptırıldığı Kral Mausolos‘dan gelir. Kral Mausolos’dan sonra yaptırılan aynı tipteki tüm yapılara mozole denmeye başlanmış.

Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir, St. Angelo Kalesi olarak bilinen Roma’daki Hadrianus’un mezarı, Şah Cihan için yaptırılan Tac Mahal, Moskova’daki Lenin’in mezarı mozole kavramına karşılık gelen örneklerden bazılarıdır.

Bodrum Halikarnas Mozolesi Antik Donem Cizimi

Halikarnas Mozolesi, günümüzde bir açık hava müzesi niteliğinde. Dünyanın 7 antik harikası arasında gösterilen mozolenin bulunduğu alana giriş yaptığınızda, önce soldaki kapalı sergi salonunu gezin. Böylece mozolenin nasıl bir şey olduğu daha iyi anlaşılabilir. Sergi salonlarının ilk bölümümde mozolenin maketini ve topografik haritasını görebilirsiniz. Mozole, 32 x 38 metre ebatlarında bir yapıydı ve dört bölümden oluşuyordu. En altta kaide, üzerinde ion sütunlu tapınak, onun da üzerinde 24 basamaklı piramit şeklinde bir çatı ve en üstte dört atın çektiği araba içinde Mausolos ve Artemisia heykelleri.

Bodrum Halikarnas Mozolesi Gezisi
Bodrum Halikarnas Mozolesi Gezilecek Yerler

Artemisia, Mausolos’un kız kardeşidir. Mozolenin inşasına, MÖ 355 yılında Mausolos yaşarken başlanmış olmasına rağmen, MÖ 353 yılında hayatını kaybettiği zaman kız kardeşi anıtın yapımını devam ettirmiş. Yüksekliği 55 metre olduğu düşünülen mozole, yirmi katlı bir apartman büyüklüğündeymiş. En son 12. yüzyılda görüldüğü söylenen mozolenin, sonrasında gerçekleşen bir deprem sonucunda yerle bir olduğu düşünülüyor. 1400’lü yıllarda Bodrum’a gelen St. Jean Şövalyeleri, anıtı yıkık olarak görmüşler ve anıtın taşlarını Bodrum Kalesi‘nin inşasında kullanmışlar. 1850’li yıllarda İngiliz araştırmacı Newton, mozolenin bulunduğu alanda yaptığı kazılar sırasında bulduğu kabartmaları, Mausolos ve Artemisia heykelleri ile atlı arabanın parçalarını British Museum‘a götürmüş.

Bodrum Halikarnas Mozolesi Mezar Odasi
Bodrum Halikarnas Mozolesi Sutun Kalintilari

Halikarnas Mozolesi giriş ücreti ne kadardır?

Kral Hekatomnos’un oğlu Kral Mausolos için inşa edilen Halikarnas Mozolesi giriş ücretli. Güncel fiyatı web sitelerinden takip edebilirsiniz. Müzekart’ı olanlar müzeye ücretsiz giriş yapabilirler.

Halikarnas Mozolesi nerede ve nasıl gidilir?

Halikarnas Mozolesi, Bodrum limanına çok yakın bir konumda yer alıyor. Limandaysanız Saray Sokak’tan yukarı doğru, yaklaşık 200 metre yürüyün. Turgut Reis Caddesi üzerindeyseniz Bodrum Kalesi yönünde ilerlediğinizde sağ tarafta müzenin girişini görürsünüz. Aracınızla geliyorsanız Turgut Reis Caddesi dar ve tek yön bir yol olduğu için park yeri bulamazsınız. Ama yer bulursanız az genişleyen yollarda sola çekip dörtlüleri yakarak mozoleyi hızlıca gezmeniz de mümkün olabilir.