İzmir Mask Müzesi: Dünyanın Dört Bir Yanından Harika Maskeler

İzmir Mask Müzesi: Dünyanın Dört Bir Yanından Harika Maskeler

İzmir Mask Müzesi, dünya genelinden benzersiz maskeleri bir araya getirerek ziyaretçilere unutulmaz bir keşif yolculuğu sunuyor.
admin |

Dünyanın dört bir yanından toplanmış maskelerin sırlarını barındıran, tarih öncesi ritüellerden günümüz festivallerine uzanan bir yolculuk. İzmir’in gizli kalmış hazinelerinden biri olan İzmir Mask Müzesi, eski bir Rum evinin duvarları arasında saklı kalmış, her bir maskenin arkasında yatan hikayelerle sizi bekliyor.

İzmir Mask Müzesi, dünyanın çeşitli yerlerinden toplanan maskelerin sergilendiği bir müze. Müze, eski bir Rum evinin restore edilmesiyle ortaya çıkarılmış. Küçük gibi duran evin içinde birçok oda var ve odaların herbiri onlarca maskeyi barındırıyor.

Maske kelimesi Fransızca’daki Masque kelimesinden Türkçe’ye geçmiş olsa da birçok dilde benzer bir söylemi vardır Maske kelimesinin. Yüze geçirilen yapma yüz anlamındaki maske, günümüze kadar birçok ritüelde, dini törenlerde bir sembol olarak kullanılmış.

Günümüzde ise bazı yerlerde hala kullanılıyor. Yüzü saklamak ve yüzünün kimseye görünmemesini sağlamak için kullananlar olduğu kadar, festivallerde eğlence amacıyla kullananlar da var.

Izmir Mask Muzesi Maskeleri
Izmir Mask Muzesi Gezilecek Yerler

İzmir Mask Müzesi’nde birbirinden güzel etnik maskelerle karşılaşabilirsiniz. Avustralya’da kullanılan aborjin maskelerinden, Afrika’da kullanılmış kabile maskelerine kadar bol çeşitli bir müze.

Izmir Mask Muzesi Uzun Maskeler
Izmir Mask Muzesi Kisa Maskeler

Tunceli’de Khal Gağan adında bir Dersim geleneği bulunuyor. Zazaca ihtiyar anlamına gelen Khal ve Aralık ayına verilen isim olan Gağan kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş. Sadece Tunceli’de değil Sivas ve Erzincan taraflarında da olan bir gelenektir bu, yeni yıla merhaba çağrısı.

Kahl Gağan’ı canlandıran kişi Noel Baba gibi biri olur. İzmir Mask Müzesi’nde bu geleneğin maskesini de görebilirsiniz.

Izmir Mask Muzesi Dersim Gelenegi
Izmir Mask Muzesi Gorulecek Yerler

Müzenin ikinci katında ise önemli isimlerin maskeleri bulunuyor. Nazım Hikmet, Aşık Veysel, İsmet İnönü gibi Türk ve dünya tarihinde yer etmiş, önem kazanmış kişiliklerin maskelerini görebilirsiniz.

Türkiye’de ilk ve sanırım tek olan maske müzesi, 2011 yılında ziyaretçilere açmış kapısını. Tüm farklı yönleriyle maskelerin çeşitliliği ilgililerin merakını cezbedecek nitelikte.

İzmir Mask Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Müze ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. 09-00 – 17:00 çalışma saatleri arasında Pazar ve Pazartesi günü hariç hergün ziyaret edilebilir.

İzmir Mask Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

İzmir Mask Müzesi, İzmir’in çok alakasız bir sokağında yer alıyor. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden 1448. Sokak’a girin, barların arasından sıyrıldığınızda Mask Müzesi girişini görürsünüz.  Cumhuriyet Bulvarı üzerinden de 1448. Sk’a girerek ulaşmanız da mümkün.