rotasenin.com

Çeşme Gezilecek Yerler

admin
|

Çeşme, popülerliğiyle Ege Bölgesi’nde turizm sektörüne önderlik eden bir tatil beldesi. Alaçatı’nın sörf imkanlarıyla ön plana çıkan ve hızla büyüyen Çeşme ve Alaçatı, zamanla en çok bilinen ve en pahalı tatil bölgelerinden biri haline geldi.

Çeşme, kültürel turizmden çok deniz turizmini sevenler için çok rağbet görüyor. Ama tarih severler için de Çeşme’de görülecek yerler arasında birkaç tarihi nokta bulunuyor.

Izmir Cesme Kafeler Restoranlar
Izmir Cesme Yat Marina

Çeşme’de gezilecek yerler nerelerdir?

Çeşme’de gezilecek yerler arasında tarihten kalma en önemli eser Çeşme Kalesi‘dir. II. Bayezid tarafından yaptırılan Çeşme Kalesi günümüzde müze olarak ziyarete açık. Kale ve çevresinde yapılan kazılar sonucu çıkarılan buluntular da kale içindeki Çeşme Müzesi’nde sergileniyor.

Izmir Cesme Kalesi Gezilecek Yerler
Izmir Cesme Kalesi Surlari

Çeşme’de görülecek yerlerden biri de Erythra. Çeşme’nin tarihinde Giritliler tarafından kurulan Erythra (Ildırı) kenti bulunuyor. Çeşme şehir merkezinden Gerence Körfezi‘ne doğru giderken karşınıza çıkan Ilıca Köyü‘ndeki bu tarihi yapılar arasında en eski yapının MÖ 7. yüzyıla dayanan bir tapınak olduğu söyleniyor. Erythra, döneminde 12 İyon kentinden biriymiş.

Çeşme birbirinden güzel koylara sahip. Çeşme’deki neredeyse tüm plajlar aslında halk plajı. İşletmelerin şezlonglarını ve şemsiyelerini kullanmadığınız takdirde kum serilip rahat rahat deniz güneş keyfi yapabilirsiniz.

Çeşme halk plajları arasında Ilıca Plajı, Altınkum Plajı, Pırlanta Plajı Çeşme’nin eb büyük ve popüler plajları arasında. Tabii bunlar onlarca plaj ve koydan sadece birkaçı. Çeşme’en en çok tercih edilen plajları linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Çeşme’nin denizi olmayan turistik beldesi Alaçatı da tarihi taş evleriyle oldukça ilgi çekiyor. Ama küçük bir yer olduğundan sezonunda giderseniz çok kalabalık olduğunu da belirtelim.

Belli bir kesimin vazgeçilmezi olan Alaçatı’ya sezon dışı giderseniz taş evlerinin bulunduğu arnavut kaldırımlı renkli sokaklarını daha rahat keşfedebilirsiniz.

Çeşme’de nerede kalınır?

Çeşme popüler derecede lükse sahip olduğundan birkaç tane 5 yıldızlı otel bulunabiliyor. Ilık suya sahip denizi ile kaplıca havası veren Ilıca, taş evlerin restore edilerek butik otellere dönüştürülen Alaçatı, çevredeki büyük beldelere ulaşımın kolaylıkla sağlandığı Çeşme merkezi otel konusunda öne çıkan yerler.

Ama Çeşme yarımadasının birçok yerinde her şey dahil oteller, butik oteller ve pansiyonlar bulmak mümkün. Bayram fiyatları tabii ki çok uçuk.

Izmir Cesme Meydani Gun Batarken
Izmir Cesme Meydani Gun Batimi

Çeşme’de daha ucuza konaklamak için kamp yeri de bulunuyor. Pırlanta Plajı’nın arkasındaki Kalyoncu Camping çadır kurma alanlarında çadırınızı kurabilirsiniz. Biz burada kalmadık henüz.

Bu nedenle nasıl bir yer olduğu konusunda düşüncelerimi aktaramıyorum. Çeşme’nin popüler olmayan sahillerinde de çadır kurmanız mümkün.

Çeşme nerede ve nasıl gidilir?

Çeşme’ye en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderese Havalimanı. Havalimanından Çeşme’ye gitmek için Havaş’ları kullanabilirsiniz, Alaçatı’yı geçip Çeşme Otogar’a kadar götürürler. Yolculuk 1 saat 10 dakika kadar sürüyor.

İzmir’den Çeşme’ye ulaşım için İzmir otogarından kalkan Çeşme otobüslerini kullanabilirsiniz. 1,5 saat süren yolculuk sonrası Çeşme Otogar’a varmış olursunuz.

Ege Bölgesi’ndeki tatil mekanlarının Çeşme’ye olan uzaklıklarından bahsedelim. Çeşme Alaçatı arası 9km (15dk), Çeşme Bodrum arası 315km (3sa 50dk), Çeşme Didim arası 240km (2sa 40dk), Marmaris’in çeşmeye olan uzaklığı 350km (4sa), İzmir Çeşme arasındaki mesafe ise 80km (1sa). İstanbul’dan geliyorsanız Çeşme’ye 7 saate varabilirsiniz, aradaki mesafe 560km.