İzmir Alaçatı Gezilecek Yerler: En İyi Kahvaltı Mekanları ve Ulaşım Yolları

İzmir Alaçatı Gezilecek Yerler: En İyi Kahvaltı Mekanları ve Ulaşım Yolları

Cumbalı taş evlerin, renkli masaların, birçok butik otelin bulunduğu ünlü Alaçatı'da gezilecek yerler, otelleri, en iyi kahvaltı mekanları ve konaklama.
admin |

Alaçatı, cumbalı taş evleri, renkli masaları, ağaçlardan sarkan begonvilleri ve sardunyalarıyla adeta bir kartpostal güzelliğine sahip. Bu turistik cennet, özellikle yaz aylarında tatilcilerin akınına uğruyor. Antik dönemde Agrillia olarak bilinen bu yer, zamanla Alacaat ve nihayetinde Alaçatı adını almış.

1830’lu yılların sonlarında, Hacı Memiş Ağa’nın Rumları buraya davet etmesiyle, bölge kısa sürede canlanmaya başlamış. Mübadele sonrasında Rumların yerini alan Türkler, tütün ekimiyle başarısız olunca, bölge ekonomik olarak zorluklar yaşamış. Ancak sörf tutkunlarının keşfi ile birlikte Alaçatı, bugünkü popülerliğine kavuşmuş.

Yaz sezonunun dışında Alaçatı’yı ziyaret etmek, cumbalı taş evlerin ve dar sokakların tadını çıkarmak için idealdir. Burada, 1850’li yıllardan kalma taş yel değirmenlerinin büyüleyici manzarasını görebilir, gün batımında unutulmaz fotoğraflar çekebilirsiniz. Alaçatı’nın tarih kokan sokakları, her adımda geçmişin hikayelerini fısıldar.

Izmir Alacati Tarihi Yel Degirmenleri
Izmir Alacati Binalari

Yaz dönemi, özellikle bayramlarda, Alaçatı’nın sokakları adeta insan seliyle dolup taşar. Dar yollar, özellikle meydanında yer bulmanın zorluğu ve adım atacak yer kalmaması, Alaçatı’nın en büyük sorunlarından biri haline gelmiş.

Bu yoğunluk, bazen ziyaretçileri şaşırtabiliyor; beklenenden çok daha küçük ve kalabalık bulanlar olabiliyor. Deniz olmamasına rağmen, popülerliği ve turistik cazibesi hiç azalmayan Alaçatı, ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim sunuyor.

Alaçatı’ya geldiğinizde, meşhur sokaklarındaki süslü kafeler yerine, Alaçatı değirmenlerinin bulunduğu daha sakin kafe ve restoranları tercih etmek, ticari kalabalıktan bir nebze olsun uzaklaşmanızı sağlar. Yeme içme konusunda, aynı ürün için beklenenden daha fazla ödeme yapabileceğiniz bu yerde, masrafınızı minimize etmek için yerel önerilere kulak vermek faydalı olacaktır.

Izmir Alacati Evleri Sokaklari
Alaçatı Evleri ve Sokakları

Alaçatı’nın tarihine daha yakından bakıldığında, burası sadece güzel manzaralardan ibaret olmadığını gösteriyor. 1850’li yıllardan kalma taş yel değirmenleri, bölgenin zengin geçmişini yansıtıyor. Alaçatı’nın merkezi olan Kemalpaşa Caddesi, hareketliliği ve kalabalığıyla dikkat çekerken, Hacı Memiş gibi diğer sokaklar da butik havasıyla ziyaretçileri büyülüyor.

Izmir Alacati Arka Sokaklari
Izmir Alacati Arnavut Kaldirimli Sokaklari

Alaçatı’da Ne Yapılır?

Alaçatı Çarşı

Alaçatı’nın renkli ve güzel kapılı evleri, çiçekli sokakları ve çarşı gezmesi çok keyifli yerlerden. Alaçatı’nın merkezi yılın birçok günü çok kalabalık olsa da, adım atacak yer olmasa da, burayı seven de çok seviyor. Sezon dışı gelirseniz çarşı içerisindeki birçok yerin kapalı olduğunu görebilirsiniz.

Çarşı içerisinde çok sayıda hediyelik eşya dükkanı ve restoranlara rastlayabilirsiniz. Mekanlar yaratıcı fikirlerle ve zevkle dizayn edilmiş. Bu da canlı, cıvıl cıvıl bir çarşı olmasını sağlamış. Sokaklarında yürürken keyif alıyorsunuz. Fiyatlar birçok yere göre yüksek elbette. Ancak buraya gelen insanlar bunu bilerek buraya geliyor.

Alaçatı Rüzgar Sörfü

Alaçatı rüzgarı ile ünlü bir yer. Yıl boyunca eksik olmayan rüzgarı Alaçatı’ya yakın plajları da dünyanın sayılı rüzgar sörf alanlarından biri haline getirmiş.

Hızla derinleşmeyen denizi, eksik olmayan, ancak dalga da konumu itibarıyla dalga da yapmayan rüzgarı burayı rüzgar sörfü alanında tercih edilen bir yer haline getiriyor. Alaçatı’nın yakınında bulunan sörf okullarından eğitim alabilir ya da sörf ekipmanları kiralayabilirsiniz.

Izmir Alacati Tepeden Yel Degirmenleri
Alaçatı pahalı mı?
Izmir Alacati Mimarisi
Alaçatı'ya ne zaman gidilir?

Alaçatı, windsurf ve kitesurf‘ün tercih edilen noktalarından. Çeşme ve Alaçatı plajları beach club’lar tarafından çevrelenmiş olsa da, tesislerin imkanlarından faydalanmadığınız takdirde hala ücretsiz olarak denize girilebilen yerler bulunuyor.

Alaçatı Port

Alaçatı port, Çeşme yarım adasının en eski limanlarından biri. Alaçatı port’un özelliği denize sıfır evlere teknelerden girilebiliyor olması. Kısaca en zenginlerin mekanı. Tekneler, site sakinleri tarafından arabalar gibi park ediliyor ve ev sakini olarak eve giriliyor.

Alaçatı’nın simgesi Port Alaçatı Marina, aynı zamanda lüks restoranlar tarafından işletilen, rakı balık ya da kahvaltı için tercih edilen bir yer.

Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı’nın meşhur festivalleri arasında en meşhuru ot festivalidir. alaçatı bölgesinde yetişen şifalı otların sergilendiği, satıldığı, çeşitli etkinlik ve yarışmaların düzenlendiği, yemeklerin yapıldığı Alaçatı Ot Festivali özellikle Ege bölgesinden çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Alaçatı of festivalinin tarihi genelde Nisan ayında oluyor, bu festival bir nevi yazın açılışını yapıyor. Ama Alaçatı ot fesitivali bir hayli kalabalık oluyor.

Alaçatı Kahvaltı Mekanları

Alaçatı, Türkiye’nin en turistik ve popüler yerlerinden biri. Bunun da Alaçatı serpme kahvaltı fiyatları üzerinde direkt etkisi var. Kahvaltı mekanlarına, fiyatlarından haberdar olarak gidin mutlaka.

Katre Kahvaltı

Kahvaltısı ve sunumu gayet başarılı, müşteriye olan ilgileri de yeterli düzeyde. Ortam son derece renkli ve sunumları da hızlı. Çay sınırsız. Havuz başında keyifli bir kahvaltı yapmak isteyenlere birebir.

Alacati Katre Kahvalti
Katre Kahvaltı

Bumba Breakfast Club

Alaçatı’nın en popüler kahvaltı yerlerinden biri. Popüler olmasından dolayı kalabalık olabliyor. Sırada beklemeyi göze almanız gerekiyor eğer rezervasyonunuz yoksa. Arabalar için de park alanı sorunu olabiliyor, zaman zaman. Uygun bir yere park edip yürüyerek gelmek en rahatı.

Alacati Kahvalti Bumba Breakfast Club
Bumba Breakfast Club

İlgili ve güleryüzlü çalışanların olduğu Bumba Breakfast Club’da alacağınız serpme kahvaltıda, kahvaltıda olması gereken her şey bulunuyor. Çeşitleri bol ve bazı yiyecek ve içecekler hariç eksilen ürünleri tamamlatabiliyorsunuz. Çay ve pişi sınırsız.

Ekmek Kokusu Kahvaltı Alaçatı

Alaçatı’da serpme kahvaltıya zorunlu tutmayan mekanlardan biri. Serpme kahvaltıyı fazla bulan misafirler için alternatif seçimler mevcut. Lezzetli sunumuyla yüz güldüren bir yer. Hayvan sever bir mekan.

Ekmek Kokusu Kahvalti Alacati
Ekmek Kokusu Kahvaltı Alaçatı

Alaçatı’da Nerede Kalınır?

Alaçatı’da çadır kampı için bir yer yok, konaklamak için tek seçenek Alaçatı’nın her sokağında çok miktarda karşımıza çıkan butik oteller. Otellerin fiyatları da az değil, merkeze doğru fiyatlar arttıkça artıyor.

Otellerin çoğu 150 yıllık Rum evlerin restore edilmiş hali, çoğu da taş ev. Her ne kadar dekorları çok iyi olsa da, fiyatları sahiden abartı. Tabii günlük ve haftalık kiralık ev de bulabiliyorsunuz.

Alaçatı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Alaçatı’ya havalimanı üzerinden gitmek isterseniz Adnan Menderes Havalimanı Alaçatı arası 85km (1sa). Bunun için Adnan Menderes Havalimanı’ndan araç kiralamanız gerekiyor. Eğer araç kiralamak istemiyorsanız Havaş servislerine belli bir ücret ödeyerek Alaçatı Otogar’a kadar ulaşabilirsiniz.

İzmir merkez Alaçatı arası 76km (1sa 5dk), İzmir’den Alaçatı’ya ulaşım için İzmir Çeşme minibüslerini kullanabilirsiniz. Havalimanından ya da İzmir Otogar’dan Çeşme Seyahat otobüs firmasını kullanarak da Alaçatı’ya ulaşabilirsiniz.

Alaçatı’ya otobüs ile ulaşım da mümkün. Alaçatı’ya giden otobüs firmaları çok sayıda var. Her ne kadar otobüs firmaları sefer sayıları artırıyor olsa da tatil dönemlerinde erken rezervasyon yaptırmazsanız ortada kalabilirsiniz.

Ankara Alaçatı arası mesafe 675km (8sa), İstanbul Alaçatı arası 580km (6sa 30dk), özel aracınızla ulaşmak isterseniz lazım olabilir.