rotasenin.com

Didim Gezilecek Yerler

Didim, dünyaca ünlü ve ihtişamlı tarihi yapıları ile birbirinden güzel koylarıyla Aydın sınırlarında bulunan bir tatil beldesi. Hızla artan nüfusu ile zamanla neler olur, bilemeyiz elbette. Ancak ucuz tatil seçenekleri arasında en çok tercih edilen bölgelerden biri.

Didim’in Doğu’sunda Akbük Koyu ve Bafa Gölü, güneyinde Ege Denizi ve sonrasında Bodrum Yarımadası‘nın kuzeyinde kalan Göltürkbükü, Gündoğan ve Yalıkavak’a bakar.

Didim gezilecek görülecek yerler nerelerdir?

Didim gezilecek yerler listesi özellikle antik tarih sevenler için memnun edici olacaktır. Çünkü Didim’in en güzel yerlerinden biri Apollon Tapınağı‘dır.

Kehanet Merkezi sıfatıyla bilinen tapınaktan günümüze kalan devasa sütunları görmek mümkün. Öyle ki, bu sütunların yanıbaşına bir insan geldiğinde anlıyorsunuz ne kadar büyük yapılar olduğunu. Antik çağdan kalma en büyük tapınaklar arasında gösterilmesi boşuna değil.

Didim Apollon Tapinagi Kehanet Alani
Didim Apollon Tapinagi Kehanet Sutunlari

Didim sınırlarında olan başka bir antik yapı ise Akköy ve Balat istikametinde kalan Milet Antik Kenti‘dir. Milet, Efes Antik Kenti ve Priene Antik Kenti gibi büyük devletlerin bulunduğu 12 İyon uygarlığı arasında özerkliğini ilan etmiş bir kent. Bilim, felsefe ve sanat alanlarında öne çıkan bir devlet olmuş.

Aydin Miletos Antik Kenti Tiyatrosu
Aydin Miletos Antik Kenti Tiyatro Gecidi

Milet Antik Kenti ziyaretinizde İlyas Bey Camii ve Külliyesi ile yine aynı antik kentin içerisinde bulunan ve Didim Apollon Tapınağı’ndan da getirilen eserlerin sergilendiği Milet Müzesi de ziyaret edilebiliyor.

Didim’e kadar gitmişken Priene Antik Kenti, Myus Antik Kenti‘ni görebilir, Ege’nin en büyük gölü olan Bafa Gölü ve çevresinde serin bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Didim’de yapılacak şeyler nelerdir?

Didim’de trekking yapabilirsiniz. Eğimli arazi koşulları ile güzel bir yürüyüş imkanı veriyor Didim ve yürüyüşler sonunda mutlaka bir koya çıkar, denize girer, dinlenirsiniz.

Didim’de tekne turları da yapılıyor. Sabah 10:00, akşam 17:00 saatleri arasında yüzme molalı koy turlarına katılabilirsiniz. Didim’in koyları çok güzel ve araçla gitme imkanınız yoksa koyları keşfetmek adına güzel bir aktivite olabilir.

Aydin Didim Tekne Turlari
Didim Tekne Turlari Koylar

Didim’e ne zaman gidilir?

Didim’e gitmek için en uygun mevsim yaz ayıdır. Turistler tarafından tercih edilen aylar Nisan ve Eylül ayları arasıdır. Yaz boyunca coşku eksik olmaz, ancak tıklım tıklım olabilir. Sürekli hareketlidir Didim.

Didim Tabelasi Onunde
Didim Deniz Kenari

Kış ayları sıcaklık sıfırın altına düşmez, ancak çok rüzgarlı olduğundan tercih edilmez. Zaten otellerin, barların, diskoların çoğu kış sezonunda kapalıdır. Deniz kenarında birkaç açık restoran görürsünüz sadece.

Didim’e nasıl gidilir?

Didim’e uçak ile gitmek isterseniz Milas Bodrum Havalimanı’nı kullanmanız gerekir. Bodrum Didim arası mesafe 90km. Bodrum Havalimanı araç kiralama şirketlerinden faydalanarak şahsi araçla 1 saat 10 dakikada Didim’e ulaşabilirsiniz.

Araç kiralamak istemezseniz Bodrum otogarına ulaşıp, oradan Didim’e giden otobüslere de binebilirsiniz ya da Havabüs kullanarak Didim’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Didim’e otobüs ile ulaşım da mümkün. İzmir, Ankara veya İstanbul gibi büyük şehirlerden Didim’e hergün otobüs seferleri bulunuyor. İstanbul Didim arası ve Ankara Didim arası 10-11 saat sürüyor. Otobüs yolcuğu İzmir’den 2-3 saat arası sürüyor.

Didim’de nerede denize girilir?

İlçenin en önemli plajı Didim’in güneyinde yer alan Altınkum Plajı‘dır. Didim denilince akla ilk gelen plajdır Altınkum Plajı. Turistler tarafından yoğun ilgi gördüğü için yaz boyunca kalabalık bir plajı vardır.

Altınkum Plajı, Türkiye’nin sayılı mavi bayraklı plajları arasında. Sığ denizi ile özellikle yüzme bilmeyenler için harika olabilir. Altın sarısı kumları ve ılık deniziyle Didim’in en popüler plajıdır.

Didim Altinkum Plaji Deniz Kenari
Didim Altinkum Plaji Guneslenme

Plaj boyunca paralel olarak devam eden yürüyüş yolu, oteller, kafeler, restoran ve barlar plajı daha popüler hale getiriyor. Didim’in onlarca koyu bulunuyor ve aralarında yüzülebilen, tertemiz, harika koyları da var.

Sağtur Plajı, Akvaryum Plajı, Martı Koyu Cennet Plajı gibi koyların bazıları tekne turlarının da özellikle tercih ettiği koylardan.

Didim’de ulaşım nasıl?

Didim merkezi bir nokta ve Aydın‘ın birçok yerine minibüs ve otobüslerle gitmeniz mümkün. Altınkum Plajı, Didim, Apollon Tapınağı ve Milet Antik Kenti’ne bu yolla ulaşım sağlayabilirsiniz. Sürekli olarak minibüs seferleri bulunuyor.

Didim Sehir Ici Ulasim
Didim Sehir Ici Dolmus Ulasim

Didim’de gece hayatı nasıl?

Didim’in Altınkum Plajı ve çevresindeki deniz kenarında bulunan mekanların çoğu yaz sezonunda cıvıl cıvıldır. Didim’de akşamları yapılacak alternatif olmadığı için turistlerin çoğu barları, diskoları tercih ediyor.

Didim’in gece hayatı bunlarla sınırlı, ancak turistlerin bir kısmı da Altınkum Plajı boyunca yürüyüş yapıp deniz kenarında oturarak vakit geçiriyor.

Didim’de nerede kalınır?

Didim, popüler turistik bir yer olduğu için çevrede konaklayabileceğiniz çok sayıda seçeneğiniz var. Özellikle Altınkum Plajı ve çevresinde konaklayabileceğiniz merkez oteller ve müstakil evler de var.

Ancak yaz dönemlerinde yoğun olduğu için erken rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Her bütçeye göre konaklama imkanı bulabiliyorsunuz. Daha ucuz seçenekler arıyorsanız uygun fiyata pansiyonlar da var. Yine de her türlü çevredeki tatil beldelerine bakıldığında Didim en uygun seçenekleri sunan yerlerden biridir.

Fiyatlandırmalara booking üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca çadır kampı yapmak isteyenler için de Tavşan Adası’nın karşısındaki Didim Tavşan Burnu Çadır Kamp Alanı yer alıyor. Didim merkeze 7km mesafede çadır kamp alanı.