Çipli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? (2018) | Rota Senin

Kimlik kartımız yenilendi ve birkaç yıla kadar bu değişimi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Çipli kimlik kartı nedir, nasıl çıkarılır, başvuru nereden yapılır, nasıl alınır, başvuru için gerekli belgeler neler, detaylarıyla birlikte inceleyelim.

Çipli kimlik kartı nedir, özellikleri ve faydaları nelerdir?

Güvenli kimlik doğrulaması yapılabilmesine olanak tanıyan bu yeni kimlik kartları ile sahteciliğin önüne geçilmeye çalışılacak. Elektronik imza olarak da kullanılabilen çipli kimlik kartı pasaport yerine geçer mi? Bu belgeler, Türkiye’nin vizesiz seyahat anlaşması olan ülkelerde geçerli. Bunlar Kıbrıs, Gürcistan, Ukrayna, İran gibi vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler. Bu ülkelere pasaport yerine yeni kimlik kartınızla gidebileceksiniz. Vize muafiyeti olan ülkelere yapılan gezilerde pasaport yerine kullanılabilecek, çipli olmasından dolayı bu ülkelere giriş aşamasında herhangi bir sıkıntı çıkarmayacak. Ama vizeli ülkeler için pasaport hala olmazsa olmazımız. Yeni çipli kimlik kartlarımız artık kadın erkek ayrımını belirten farklı renklere sahip değil. Kimliğin veriliş yeri, tarihi, nedeni, sıra, cilt numaraları, medeni hali, doğum yeri, kan grubu, din ibarelerine yeni kimlik kartları küçük olduğu için yer verilmemiş.

Çipli kimlik kartı için gerekli belgeler nelerdir?

Yeni kimlik başvuruları eski nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, askeri kimlik kartı, basın kartı, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya pasaport gibi fotoğraflı bir belge ile yapmalı, bunuu yanında yeni çekilmiş bir biyometrik fotoğraf götürmelisiniz.

Çipli kimlik kartı ücreti ne kadar?

Yeni kimlik kartı çıkarmanın bedeli 16TL. Ücreti randevu tarihinde başvuru yaparken veriyorsunuz.

Yeni kimlik kartı nasıl alınır?

Yeni kimlik kartı başvuru konusunda internet üzerinden randevu almak için öncelikle ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresine girin ve sol taraftaki büyük, kırmızı renkteki Randevu Al butonuna tıklayın. Gerekli adımları tamamladıktan sonra yapmanız gereken şey evraklarınızı tamamlayarak randevu gününüzü beklemek. Randevusuz gittiğiniz takdirde zorluk çıkarabilir ya da kabul etmeyebilirler. Bazı kurumlar bu konuda oldukça katı. Hatta kimisi randevusuz gelmeyin diye çıktı alıp kapılara bile asmış. En iyisi internetten randevu almak. 1-2 ay sonrasına bile alsanız şimdiden, bir bakmışsınız vakti gelmiş.

yeni cepli kimlik karti basvuru formu

Internetten randevu almak istemeyenler için telefonla çağrı merkezini arayarak da randevu imkanı da var. 199 numaralı telefonu arayarak hem kendiniz, hem de tanıdığınız için kolayca randevu alabiliyorsunuz.

Başvurunuzu yaptıktan sonra randevu aldığınız gün ve saatte orada bulunun. Sıra size geldiğinde önce eliniz ve parmaklarınızın tarama işlemi yapılıyor. Bu işlem bitince de size zarf içinde bir Kimlik Şifresi veriliyor. Başvuruda geçen süre oldukça kısa, görevli ile görüşmeye başladığınız andan itibaren 5-10 dakikada işleminiz halloluyor.

yeni cipli kimlik karti nedirYeni Çipli Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır?
yeni cipli kimlik kisiye ozel sifreÇipli Kimlik Kartı Kişiye Özel Şifre

Yeni nüfus cüzdanı diyebileceğimiz yeni kimlik kartı başvuru sırasında verdiğiniz adrese PTT kargo yoluyla gönderiliyor. Benim elime 1 haftada ulaşmıştı. Sizin kimliği bir başkası alacaksa, onun ismini de başvuru sırasında belirtmeniz gerekiyor. PIN zarfında bulunan 6 haneli bu şifre, yeni kimlik kartınız teslim edilene kadar aktifleşmiyor. Sonrasında ise bu şifre kimlik doğrulama gibi işlemler için kullanılmaya başlanıyor.

Kimlik kartı takip ve sorgulamanızı 199 hattı üzerinden yapmanız mümkün ya da yine başvuru yaptığınız sitede Başvurum Hangi Aşama sayfasında başvurunuzun ve kargonuzun durumu hakkında bilgi alabiliyorsunuz.

Çipli kimlik kartı almak zorunlu mu?

Şu an değil, ama bir noktada zorunlu. Son başvuru tarihi 2020 yılını buluyor, yani 2019 yılının sonuna kadar kimlik kartınızı değiştirmeniz gerekiyor, bu süreye kadar eski kimlik kartınızı kullanabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!