Fra Angelico'nun San Marco Müzesi

Fra Angelico'nun San Marco Müzesi

Floransa’daki başka bir dini yapı da San Marco’dur. San Marco bugün müze olarak geçmekle birlikte kilise ve manastırdan oluşan dini bir komplekstir.

Erken Rönesans dönemi İtalyan ressam Fra Angelico‘nun (Giovanni da Fiesole ya da Beato Angelico olarak da anılır) bu manastırda kaldığı yıllarda ilk resimlerini manastırın duvarlarına yapmıştır. Dolayısıyla Fra Angelico ile ilgili birçok eseri burada bulmak mümkün.

San Marco Muzesi Tablolari

Fra Angelico’nun Rönesans dönemindeki en önemli eserlerden biri Beşaret adındaki eserdir. Müjde, iyi haber anlamına gelen Beşaret, dini olarak İsa’nın doğumunun Meryem’e melek Cebrail aracılığıyla bildirilmesi durumuna verilen addır.

Müzenin üst katında birçok boş hücre bulunuyor. Keşişlerin kaldığı bu hücrelerin duvarları Fra Angelico tarafından tasarlanıp çizilen dekoratif fresklerle dolu.

San Marco Muzesi Kesis Odasi
San Marco Muzesi Kesis Odalari

Fra Angelico tarafından yapılan bir başka eser de İsa’nın çarmıha gerilişini konu alan Crucifixion with Saints freski. Eserin altında ve çevresinde Dominik rahiplerinin yüzleri görünüyor.

San Marco Muzesi Crucifixion Saints

Müzenin bir de kütüphanesi bulunuyor. Cosimo Medici için Michelozzo tarafından yapılan kütüphanede birçok eski kitap mevcut.

San Marco Muzesi Kutuphane
San Marco Muzesi Kutuphane Kitabi

Manastırın ev sahipliği yaptığı başka bir isim de Girolamo Savonarola‘dır. Rönesans karşıtı olan din adamı bir süre Floransa’da liderlik yapmıştır. San Marco’da yaşamış olan Savonarola, kitap ve sanat eserlerini yaktıran kişi olarak bilinir.

San Marco Müzesi çok kalabalık değil. Duvar resimlerinden hoşlanıyorsanız Fra Angelico’nun çizimleri hoşunuza gidebilir.