Gökçetepe Tabiat Parkı Kamp Rehberi | Rota Senin

Gökçetepe Tabiat Parkı, denizindeki akıntılarla kendi kendini temizleme özelliğine sahip Saros Körfezi’nin kuzey kıyısında yer alan bir tabiat alanı. Edirne‘nin Keşan ilçesinde yer alan bu doğal alan, İstanbul’da yaşayanlar için eşi az bulunur bir kaçış noktası.

Gökçetepe Tabiat Parkı gördüğüm en büyük kamp alanlarından biri. İşletmesi KARTUR şirketine ait. Tabiat parkı içerisinde toplam 3,5km uzunluğunda altı koy yer alıyor ve bu koyların çevresinde çadır kurabileceğiniz birçok alan var. Çadırlar birbirlerine uzak olacak şekilde konumlanabiliyorlar. Büyük olmasının en büyük avantajı bu. İster deniz kenarına, ister ağaçların bulunduğu tepelere çadır kurup vücudunuza oksijen yüklemesi yapmaya başlayabilirsiniz. Gökçetepe, doğa kampı ve orman kampı için çok güzel.

Keşan’da Saros çadır kampı yapılabilen Gökçetepe Tabiat Parkı’na giriş yaptıktan sonra toprak bir yol sizi kamp alanının merkezine götürüyor. Burada küçük bir bakkal, karavanlarıyla yerleşmiş aileler ve çeşitli bölgelere kamp atmış doğaseverlere rastlarsınız. Biraz keşif yaptıktan sonra çadırınız için en uygun yeri bulabilirsiniz. Bölge geniş olduğundan birkaç defa gidip farklı yerlerin tadına bakmak lazım. Masanız yoksa boş tahta masaların birinin çevresine yer edinebilirsiniz. Yemek yerken, kahvaltı ederken masalar çok faydalı oluyor. Biz de çadırımızı deniz kenarında, yolun hemen kenarında denize bakacak şekilde çadırımızı kurduk. Şansımıza orada bulunduğumuz sürece kullanabileceğimiz boş masa bile vardı.

gokcetepe tabiat parki cadir konumuGökçetepe Tabiat Parkı Orman Kampı

Gökçetepe Milli Parkı’nın imkanları neler?

Kamp alanında tuvaletler var, bulaşık gibi eşyalarınızı yıkayabileceğiniz lavabolar da var. Sahil yolunda açık alanda duş alabileceğiniz alanlar da bulunuyor. Sahaya çıkarılan uzatma elektrik kablolarıyla elektrik meselesi de biraz çözülmüş. Yani siz uzunca bir elektrik kablosu getirirseniz, prizlerden çadırınıza kadar elektrik hattı çekebilirsiniz. Çadırınızın yanında mangal da yapabilir, ateş de yakabilirsiniz. Telefonlar bölgede çekiyor, internet de öyle.

gokcetepe tabiat parki plaji
gokcetepe tabiat parki dus alanlari

Kamp alanında içinde her şeyi bulabileceğiniz bir market de bulunuyor. Mangal malzemelerini, deniz malzemelerini buradan alabilirsiniz. Yiyeceklerinizi, soğuk içecek ve suyu da buradan alabilirsiniz. Fiyatlar pahalı değil. Büyük su 1TL’ydi mesela. Ekmeğinizi, içeceğinizi buradan alın ama yine de temel yiyecek alışverişinizi Keşan’daki alışveriş merkezlerinden yapmayı ihmal etmeyin.

Gökçetepe Tabiat Parkı’nın denizi çok güzel ve berrak. Sualtı gözlüklerinizle her şey rahatlıkla seçilebiliyor. Denizde vakit geçirmekten hoşlananlar için ideal. Denizi kum değil, kayalık ve yer yer deniz kestaneleri bulunuyor. Deniz kestaneleri ve kayalıkların ayağınızı rahatsız etmesini istemezseniz deniz ayakkabısı ile girebilirsiniz. Deniz ayakkabısı da orada bulunan markette satılıyor. Denizi normal bir eğimle derinleşiyor. Ben denize sabahın erken saatlerinde, uyanır uyanmaz girdim. Deniz sıcacıktı, yüzmesi çok keyifliydi. Kahvaltı yapmadan önce kesinlikle tavsiye ederim, eğer ılık bir denize denk gelirseniz bu sizi çok mutlu edecek.

gokcetepe tabiat parki kamp alani
gokcetepe tabiat parki sualti dalisi

Kamp alanına mutlaka deniz ayakkabısı, en az 15 metrelik elektrik için uzun uzatma kablosu, masaüstü ışık ya da kafa ışığı, sinek kovucu spreyler götürmelisiniz. Tabii ki bayram vakitleri tercih etmeyin, düşündüğünüzden çok kalabalık olabilir.

Gökçetepe Tabiat Parkı giriş ücreti ve konaklama ne kadar?

Gökçetepe Tabiat Parkı kişi başı giriş fiyatı 6,50TL. Aracınızla gidiyorsanız araçlar için 20TL tahsis ediliyor. Gökçetepe çadır kampı ücreti ise 40TL. Çadırınız yoksa 4 kişiye kadar 80TL karşılığında park içerisinde bulunan çadırlarda kalabiliyorsunuz, 5 kişilik çadır fiyatı için 100TL ödemek gerekiyor. Bisiklet girişi 6,5TL, motorsiklet 13TL, karavan konaklama ise 60TL.

gokcetepe tabiat parki deniz eglencesi
gokcetepe tabiat parki gezgin cift

Bu konaklama seçeneklerinin dışında Gökçetepe Tabiat Parkı’nda bungalov evler de kiralanabilir. Bungalov evler 1 salon ve 1 yatak odası olmak üzere 2 oda şeklinde tasarlanmış ve Amerikan mutfak konmuş. İçeride bir de banyo bulunuyor. Bungalov fiyatları ise tek gecesi yaklaşık 220TL.

Gökçetepe Tabiat Parkı nerede ve nasıl gidilir?

Gökçetepe Tabiat Parkı İstanbul arası 270km (3sa 20dk). Gökçetepe Milli Parkı’nın Edirne merkeze olan uzaklığı ise 140km (2sa). Keşan’dan 34km (34dk) uzaklıkta olan kamp alanı, Şarköy’e ve Gelibolu’na olan uzaklığı ise 80km.

Gökçetepe Tabiat Parkı’na ulaşmak için Gökçetepe Köyü‘ne kadar gelip sahile doğru devam etmeniz gerekiyor. Gökçetepe sahil yolunun sonunda ise milli parkın girişine ulaşırsınız. Buraya kadar yollar araçları zorlamaz, ulaşım oldukça rahat. Gökçetepe Tabiat Parkı telefon numarası iletişim bilgisi: 444 45 27

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!