rotasenin.com

Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesi

Yörük Parkı, Küçükburun adındaki bölgede devlet ormanında inşa edilmiş bir müze. Kemer’in birçok noktasından görülebilen ve denize doğru 300 metre uzayan yarımadaki Folklorik Yörük Parkı, kaybolmaya yüz tutmuş Yörük kültürünü yaşatmaya çalışıyor.

Yörük ismi sürekli olarak göçebe halinde yaşayanlardan gelmiş. Yörük, yani Yürük, Türkçe’de yürümek kelimesinden türemiş. Yörük’lerin geçim kaynağı hayvancılık. Evleri ise hayvanlarının yününden, elleriyle dokudukları yörük çadırlarıdır.

Bitki köklerinden elde ettiği boyalarla hayvan tüyleri boyanır ve renkli evler çıkar ortaya. Kilimi, halısı, keçesi, heybesi, yastığı, yazması bu şekilde titizlikle işlenerek ortaya çıkarmış.

Bir etnografya müzesini andıran Yörük Parkı’na girdiğinizde, yürüyüş yolu boyunca Yörük’lerin kullandığı aletler, araçları yakından görmek mümkün. Yörük çadırlarının içinde, Yörük yaşamı cansız mankenlerle canlandırılmaya çalışılmış.

Antalya Kemer Folklorik Yoruk Parki Yoruk Cadiri
Antalya Kemer Folklorik Yoruk Parki Etnografik Araclar

Yörüklerin bir arada yaşadığı dönemlerde her topluluğu bir lideri olurmuş ve bu lidere Bey denirmiş. Liderlerin yaşadığı Yörük evleri ise diğer Yörük çadırlarından biraz daha büyük ve ferah olurmuş. Önemli kararlar burada alınır, önemli burada ağırlanırmış. Yörük’lere özgü bu tip özellikleri Yörük Parkı’nda görmeniz mümkün.

Antalya Kemer Folklorik Yoruk Parki Gezilecek Yerler
Antalya Kemer Folklorik Yoruk Parki Kafesi

Yörük kültürünün mutfağı da yaşam tarzı kadar doğaldır. Bakır, ahşap ve deri ürünler Yörük kültürünün mutfağında sıklıkla yer bulur. Süt ve süt ürünleri gibi hayvan ürünleri, et yemekleri en çok tercih edilen yiyecekleri.

Yörük çadırı malzemeleri
Yörük çadırı malzemeleri
Yörük çadırında ayran molası
Yörük çadırında ayran molası

Yörük Parkı’nın içinde oturup soluklanabileceğiniz, dinlenebileceğiniz bir Yörük çadırı bulunuyor. İçerideki küçük kafede ise saç böreği veya gözleme gibi yiyecekleri tadabilirsiniz. Yörük Parkı’nı ziyaret ettiğimizde hava 40 derecenin üzerindeydi.

Buraya girince çevredeki ağaçlar bizi biraz olsun serinletti. İki ayran aldık ve Yörük çadırına konumlandık, hoş bir dinlenme oldu bizim için. Kafenin fiyatları genel olarak normal. Girişte ödediğiniz ücreti de düşüyorlar.

Arkada kalan Toros Dağları manzaralı Kemer Yat Limanı ile Kemer otelleri ve Kemer gece kulüpleri arasına sıkışmış Kemer plajlarından biri olan Ayışığı Plajı manzarasını Yörük Parkı’ndan görebilirsiniz. Park içerisinde oturmak için ahşap masa ve oturaklar hazırlanmış ki Yörük Parkı ile gayet uyumlu.

Kemer Yat Limanı
Kemer Yat Limanı
Kemer Ayışığı Plajı
Kemer Ayışığı Plajı

Folklorik Yörük Parkı nerede ve nasıl gidilir?

Kemer’e girmeden önce Yörük Parkı’nın tabelalarına rastlamadık ama Kemer merkezinde sahile yaklaştıkça Yörük Parkı diye kahverengi tabelalar belirmeye başladı. Aracınızı Dakapo’nun arkasında yer alan 152. Sokak yol kenarına park edebilirsiniz. Böylece Yörük Parkı’na ulaşırken Kemer içinde küçük bir yürüyüşe de çıkmış olursunuz.