rotasenin.com

Günlüklü Koyu ve Plajı

admin
|

Fethiye Göcek yolu arasında yer alan Günlüklü Koyu ve koyun içinde bulunan Günlüklü Plajı, doğası ve denizin sakinliği ile kalabalıktan uzak bir doğa harikası. Günlüklü Koyu sınırları bir milli tabiat parkı ile koruma sınırlarına alınmış. Dolayısıyla içeri girmek için bir gişeden geçmek gerekiyor. Günlüklü Koyu’nun girişinden sonra denize doğru ilerlerken yaklaşık 500 metre kadar yürümeniz gerekiyor.

Yürüdüğünüz yol, koya ismini veren günlük ağaçlarından oluşuyor. Yola güneş gelmeyecek kadar sıkı ve yüksek olan bu ağaçlar Anadolu soğla ağacı olarak da geçiyor.

Sadece Muğla’da, Köyceğiz ve Fethiye civarlarında yetişen bu uzun ömürlü ağaçlar yol boyunca size eşlik ederek hem keyifli bir yürüyüş sağlıyor, hem de kokusuyla sizi mest ediyor.

Günlük ağaçları ve bu ağaçlardan çıkarılan sığla yağı Hipokrat döneminden beri eczacılıkta aktif olarak kullanılıyormuş. Akdeniz ticaretinde önemli bir yeri olan ağaçların kokusundan anlaşılacağı üzere parfüm imalatında önemli bir hammadde olarak yer bulmuş.

Fethiye Gunluklu Koyu Plaj Agaclari
Günlüklü Koyu

Fethiye merkeze ve Fethiye’nin çevresindeki turistik mekanlara uzak olduğu için nispeten daha sakin, aşırı kalabalıktan uzak bir yerdir. 350 metre uzunluğunda, altın sarısı ince kumlu bir denizi vardır.

Aniden derinleşmeyen deniz yapısından dolayı yüzme bilmeyenlerin ve ailelerin geldiği bir yerdir. Günlüklü Koyu’nu günübirlik ziyaret edenler burada piknik yapar, dinlenirler. Yaz mevsiminde günlük tekne turlarının uğradığı noktalardan biridir Günlüklü Koyu.

Fethiye Gunluklu Koyu Pansiyonlari
Günlüklü Koyu Pansiyonları
Fethiye Gunluklu Koyu Plaji
Fethiye Günlüklü Plajı

Günlüklü Koyu’nda konaklama imkanı olarak birkaç pansiyon ve otel bulunuyor. Eskiden izin verilen çadır kurmak da birkaç yıldır mümkün değil. Burada birkaç gün konaklamayı düşünüyorsanız Fethiye gezilecek yerler listemiz işinize yarayabilir.

Gunluklu Koyu Gezilecek Yerler
Fethiye Gunluklu Koyu Plaj Yolu

Günlüklü Koyu giriş ücreti ne kadar?

Günlüklü Koyu’na giriş ücretli. Aldığınız biletle gün içinde istediğiniz zaman giriş çıkış yapabilirsiniz. Otomobiller için farklı fiyat tarifesi uygulanıyor.

Günlüklü Koyu nerede ve nasıl gidilir?

Günlüklü Koyu ve Günlüklü Plajı’nın Fethiye’ye olan uzaklığı 15km (18dk), Ölüdeniz Günlüklü Koyu arası 30km, Göcek’e de 10km uzaklıkta.

Fethiye Göcek D400 karayolu üzerinde yer alan Günlüklü Koyu’na yol üzerinde kahverengi tabelalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Fethiye otogarından Yanıklar Günlüklü minibüsleri ile 10 dakikalık bir yolculukla koya kadar gelinebilir.