rotasenin.com

Yalova Tarihine Işık Tutan Yalova Kent Müzesi

admin
|

Yalova, 1900’lü yıllarda İstanbul’un bir ilçesiydi ve Yalova’nın kaymakamlık binasına ihtiyacı vardı. Çeşitli zorluklarla binanın inşasına başlanmış ve yapı ilk defa 1913 yılında kullanıma açılmış, Yalova Hükümet Konağı olarak anılmaya başlamış.

Yalove Kent Müzesi’nin giriş katı Yalova’nın tarihi ile ilgili bilgiler içeriyor. Orhan Gazi döneminde Çoban Kale ve Yalak Ova toprakları Yalakonya olarak adlandırılıyormuş.

Yalova, 1337 yılında İznik ve İzmit’in fethinden sonra tamamen ele geçirilmiş ve Osmanlı toprağına katılmış. Giriş katta Atatürk’ün doğa sevgisi sayesinde kesilmekten kurtulan çınar ağacının ve kaydırılan Yürüyen Köşk‘ün bir maketi de bulunuyor.

Yalova Kent Muzesi Gezi Yazisi
Yalova Kent Muzesi Gezi Notlari

Çiftlikleri her dönem var olan Yalova, İstanbul’a bağlı olduğu zamanlarda İstanbul’un sebze ve meyve ihtiyacını karşılıyormuş.

Aynı şekilde Osmanlı saraylarına bağlı Tophane’de kullanılmak üzere odun ve kömürler Yalova’dan temin edilirmiş. Arıcılık faaliyetlerinin aktif olduğu Yalova’dan saraya kaliteli kestane ve ıhlamur balı üretimi sağlanırmış.

Atatürk’ün Yalova’ya gelip beğenmesi ile birlikte Cumhuriyet’in ilk yıllarında bir köy olan Yalova’nın kaderi değişir. Yalova, Atatürk’ün ilk gelişinden yaklaşık 2 ay sonra İstanbul’un bir ilçesi haline gelir, şehrin çağdaş bir görüntüye kavuşması için elinden geleni yapar.

Yalova Kent Muzesi Gezilecek Yerler
Yalova Kent Muzesi Yuruyen Kosk

Yalova Kent Müzesi‘nin alt katında ise karşımıza önce dönemin normal yaşamını yansıtan canlandırmalar çıkıyor. Çoğu, bağışlar sayesinde sergilenen orak, ellik gibi etnografik eserlerin yanı sıra hamam kültürünü tanıtmak amacıyla kurulmuş örnek bir hamam da sergileniyor.

Yalova, termal kaplıcaları ve hamamları yönünden de tercih edilebilen bir kent. Özellikle Yalova merkeze 10km uzaklıkta yer alan Termal ilçesindeki Sultan Banyo, Valide Banyo ve Kurşunlu Banyo bilinen hamamlardır ve Roma Dönemi’nden beri çeşitli hastalıklara şifa olduğu düşünülür.

Müzenin üst katı sergi alanı olarak kullanılıyor. Başta fotoğraf olmak üzere dönem dönem farklı sergileri burada görmek mümkün.

Yalova Kent Muzesi Etnografik Bolum
Yalova Kent Muzesi Hamam Odasi

Yalova Kent Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Yalova Kent Müzesi, Rıhtım, Cumhuriyet ve Gazi Paşa caddelerinin kesişim noktası üzerinde yer alıyor, Yalova Limanı‘nın hemen yanında, deniz kenarında. Cumhuriyet Meydanı’nın ortasındaki büyük beyaz konağı görmemek mümkün değil. Yalova Kent Müzesi Pazartesi kapalı, diğer günler ücretsiz gezilebiliyor.