Hamsilos Koyu Tabiat Parkı ve Akliman Plajı: Sinop’un En Güzel Koylarından Biri

Hamsilos Koyu Tabiat Parkı ve Akliman Plajı: Sinop’un En Güzel Koylarından Biri

Hamsilos Koyu ve Akliman Plajı, Sinop'un en güzel doğa harikalarından biri. Tabiat parkında yapacağınız keşiflerle kendinizi yenileyin.
admin |

Sinop’ta doğanın en güzel köşelerinden biri olan Hamsilos Koyu, İnceburun Feneri’ne doğru giderken keşfedeceğiniz bu muhteşem koy. Hamsilos Koyu’nun gerçek adı aslında Hamsaroz olsa da, herkes onu Hamsilos olarak tanıyor. Peki, Hamsilos Koyu’nu bu kadar özel yapan nedir? Sinop’taki bu tabiat parkının arkasında yatan hikaye yazımızda.

Sinop’ta Bozburun’un bir köşesinde, İnceburun Feneri’ne doğru yol alırken Hamsilos Koyu’nun muhteşem manzarasıyla karşılaşırsınız. Aslında gerçek adı Hamsaroz olan bu koy, halk arasında Hamsilos olarak biliniyor. Çiçekler ve ağaçlarla çevrili huzurlu bir atmosferde dinlenmek için harika bir yer burası.

Sinop Hamsilos Koyu Gezi Notlari
Sinop Hamsilos Koyu Tabiat Parkı

Karadeniz’in balıkçı tekneleri, kötü hava şartlarında ve ani hava değişimlerinde bu doğal limana sığınıyor. Hamsilos, Türkiye’nin tek fiyordu olarak anılmak istense de, aslında bir fiyord değil. Buzul aşındırması sonucu denizin yükselmesi ve Deveci Deresi Vadisi’ndeki büyük yarığın su ile dolmasıyla oluşmuş. Özel jeolojik yapısı nedeniyle 1991 yılında Kültür Bakanlığı tarafından 1. derece doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmış.

Hamsilos Koyu Tabiat Parki Plaji
Hamsilos Plajı diye anılan bu bölge Sinop'ta denize girilecek yerler arasında
Hamsilos Koyu Tabiat Parki Yuzme Molasi

Koyda yürüyüş yapmak için yürüyüş yolları, oturma alanları ve manzara izlemek için ahşap platformlar bulunuyor. Önceden el değmemiş olan bu bölgeler, şimdi düzenlenmiş bir şekilde ziyaretçilerini ağırlıyor. Ancak uçsuz bucaksız manzarası hâlâ efsanevi. Aileyle gezilebilecek ideal bir yer olan Hamsilos, tur firmalarının da uğrak noktası. Ziyaretinizde geçici kalabalıklarla karşılaşabilirsiniz.

Hamsilos Tabiat Parki Manzarasi
Sağ tarafta Hamsilos Koyu mağarasını görebilirsiniz. Mağaradan çok bir girinti gibi.
Sinop Hamsilos Koyu Gezi Yazisi

Hamsilos Koyu’nda Yapılacak Aktiviteler

Hamsilos Koyu, oksijen yoğunluğu açısından da üst sıralarda yer alıyor. Burada denize girebilir ve karşı tarafa yüzebilirsiniz; bu mesafe yaklaşık 115 metre. Zaman zaman rüzgar nedeniyle akıntılar olabiliyor, bu yüzden dikkatli olmanızda fayda var.

Kum sahil beklemeyin; denize taşlık bir alandan giriyorsunuz ve deniz yosunlarıyla dolu. Ayakkabısız girmenizi pek tavsiye etmiyorum. Su karşı tarafa kadar derinleşiyor ve karşı kıyıda sadece birkaç metre boyunca ayaklarınız yere değebilir.

Hamsilos Koyu’nda düzenlenen tekne turları da oldukça popüler. 10-15 dakika süren bu turlar, deniz havası almak isteyenler için ideal. Tur sırasında Hamsilos çevresinde dolaşıyor ve fazla uzaklaşmadan mini bir tura katılabiliyorsunuz. Bu turlar, 6-8 kişilik motorlu balıkçı tekneleriyle yapılıyor ve koyun arkasında yer alan mağarayı da ziyaret ediyorsunuz. Bu mağara, koyun doğal güzelliklerine ekstra bir gizem katıyor.

Hamsilos Koyu Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Hamsilos Koyu, Türkiye’nin en uç noktası olan İnceburun’a 10 km, Sinop merkeze 11 km, Akliman Koyu’na 1 km uzaklıkta yer alıyor.

Hamsilos Kamp Alani Hamak

Hamsilos’a ulaşmanın tek yolu Akliman’ın önünden geçen yolu kullanmak. Bölgeye vardığınızda önce aracınızı araba park alanına parkediyorsunuz ve tabiat parkına ulaşmak için yaklaşık 180 metre yürüyorsunuz.

Akliman Mesire Yeri ve Piknik Alanı

Hamsilos Köyü’nün yanında güzel bir koya sahip olan Akliman’ı de gezinize ekleyebilirsiniz. Beyaza yakın bir kuma sahip olduğu için Akliman adınıa alan Akliman Mesire Alanı, çadır kamp alanı, yüzme, yemek gibi çeşitli hizmetler sağlıyor. Akliman Mesire Yeri, çam ağaçları altında olduğundan yazın sıcağından da kaçabilirsiniz.

Akliman Mesire Yeri Piknik Alani Girisi
Akliman Mesire Yeri Piknik Alani Plaji
Sinop Akliman Mesire ve Piknik Alanı

Akliman Mesire Yeri, piknik yapabileceğiniz, mangal yakabileceğiniz bir yer ve yine aynı yere bağlı Akliman Koyu da Sinop’ta güvenle denize girilebilen, yüzülebilen yerler arasında.

Buradan Hamsilos Koyu’nu ve araçla ulaşılamayan çeşitli koylara da tekne turları aracılığıyla gezintiye çıkabilirsiniz. Akliman Mesire Yeri ve Piknik Alanı’na giriş ücretli tabii. Akliman’da konaklamak isterseniz tek seçenek çadır kampı.

Martı Kamping

Sinop’ta çadır kurulacak yerler arasında Martı Kamping adında bir çadır ve karavan alanı da bulunuyor. Deniz kenarında olan kamp alanında güncel çadır ücretleri ve karavanlılar için iletişime geçmeniz gerekiyor.

Marti Camping Cadir Karavan Alani
Hamsilos'taki çadır kampı alanlarından biri Martı Camping
Marti Camping Cadir Karavan Kamp Alani
Sinop Çadır ve Karavan Kamp Alanı

Ancak Hamsilos Tabiat Parkı’nın birçok yeri piknik için oldukça uygun. Zaten bölgede küçük bir tura çıktığınızda Sinop halkının Akliman’a girmeden, her yerde piknik yaptığını görürsünüz.

Özellikle hafta sonları aracınızı sıkıştıracak bir yer bulursanız şanslısınız demektir. Her taraf ağaçlık ve yemyeşil. Kurulun bir kenara ve yapın mangalınızı.

Sonuç

Sinop’un gizli cennetlerinden biri olan Hamsilos Koyu, doğal güzellikleri ve huzur dolu atmosferiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Akliman Plajı’na da yakın olan bu tabiat parkı, hem doğaseverler hem de macera arayanlar için ideal bir rota.