rotasenin.com

Beğendik Plajı: İğneada’da Bir Sahil ve Beğendik Köyü

Kırklareli il merkezine 113 km, Demirköy’e 39 km mesafedeki Beğendik Köyü, yaklaşık 50 haneli, 200 nüfuslu bir köy. İğneada seyahatine çıkan seyahat severlerin 12 kilometre uzaklıktaki Beğendik Köyü’ne uğramalarını tavsiye ederim.

Beğendik Plajı

Beğendik Plajı, Kırklareli’nde sahil var mı sorusunun verilebilecek en net cevabı. Kırklareli plajları ile popüler olmasa da, Beğendik Köyü’nü bilenler ve özellikle Marmara bölgesinde denize girilecek yerler arayanlar, burayı keşfedebiliyor.

Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki en batı noktası olan Beğendik Köyü’nün 3 kilometre uzunluğundaki sahili muhteşem. Karadeniz’in tipik anlık derinleşen denizi burada da var. Fakat su temiz ve berrak, bu nedenle suda yüzmek gayet keyifli.

Kumsalı merkeze uzak olması sebebiyle oldukça tenha. Sahile ulaşmak için köyün içinden geçtikten sonra karşınıza ansızın çıkacak olan Sahil tabelasını takip edebilirsiniz.

Begendik Koyu Sahil Tabelasi

Tabii siz bu yazıyı okuduğunuzda böyle bir tabela olur mu yoksa daha güzelini mi yaparlar, bilemiyorum. Google Maps’te takip Beğendik Plajı’na yönelerek daha garanti bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Begendik Koyu Bulgaristan

Plajda yiyecek içecek satan bir dükkan yok, arabanız varsa Beğendik Köyü’nde bulunan, sahile 1,5 kilometre uzaklıktaki küçük bakkaldan alışveriş yapmanız mümkün. Önce bakkala uğrayıp sonra sahile inerseniz, tekrar bakkala gitmek zorunda kalmazsınız.

Begendik Koyu Merkez
Begendik Koyu Merkez 2

Yöre halkının temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Dolayısıyla çevrede fazla sayıda büyükbaş görebilirsiniz. Sıcaktan bunalan hayvanlar serinlemeye ve su içmeye sahile gelebiliyor, güneşin tadını sizinle birlikte çıkarabiliyorlar. Ne de olsa onlar ev sahibi.

Begendik Koyu Buyukbas 1
Begendik Koyu Buyukbas 2

Sahilin diğer tarafında deniz feneri şantiyesi bulunuyor. Şantiyenin en ucundaki dalgakıranı takip ederek Beğendik Köyü’nün deniz fenerini ziyaret edebilirsiniz.

Begendik Koyu Deniz Feneri

Beğendik Köyü’ne ne zaman gidilir?

Beğendik plajının bu kadar sakin olmasının bir etkisi de Beğendik Köyü’nde çok sayıda konaklama alanının olmaması. Dolayısıyla konaklamak için gelenlerin sayısı, ister istemez kısıtlı olunca dolup taşamıyor tabii. Ama dikkat etmemiz gereken küçük bir nokta var.

Bu soruyu ne zaman gidilmez olarak değiştirirsek daha güzel olur sanki. Özellikle bayramlarda günübirlik gelenlerin sayısı bir hayli yüksek olabilir. Değil konaklama, yemek yiyecek bir yer bile bulamayabilirsiniz. Sınır o kadar zorlanıyor ki, bir restoranda bir şeyler yemek istediğinizde kalmadı diyebiliyorlar.

Beğendik Plajı nerede?

Beğendik Plajı, Kırklareli’nin kuzey bölgesindeki Beğendik Köyü’nün içerisinde yer alıyor. Plaja ulaşmak için, yukarıda da bahsettiğim gibi, köyün içinden geçiyorsunuz ve bir Sahil tabelası görmeniz gerekiyor.

Zaten o bölgede olduğunuzda sahili uzaktan da olsa görürsünüz. Deniz istikametine doğru ilerlerseniz çıkış yolunu da kolaylıkla bulabilirsiniz. Beğendik Plajı yol tarifini bu şekilde yapabiliriz.