Dünyanın en büyük ve yoğun havalimanlarından biri olmaya aday İstanbul Havalimanı (İstanbul 3. Havalimanı) hakkında ulaşım bilgileri ve merak edilenler ile ilgili güncel bilgilere burada yer vereceğim.

İstanbul Üçüncü Havalimanı adı ne olacak?

Yeni havalimanının ismi henüz belli değil. İstanbul Grand Airport olarak da karşımıza çıkan isim önerilerinin yanısıra Abdülhamid Han Havalimanı veya Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı önerileri de bulunuyor. Atatürk Havalimanı’nın kapatılması ile yeni havalimanının isminin de İstanbul Yeni Atatürk Havalimanı olması da söz konusuydu. Havalimanının ismi sonunda netleşti ve İstanbul Havalimanı olmasına karar verildi. Önceden Atatürk Havalimanı’na ait olan IST kodu, şimdi Yeni Havalimanı için kullanılacak. Atatürk Havalimanı’nın kodu ise IAT olarak değiştiriliyor.

İstanbul Yeni Havalimanı ne zaman açılıyor?

İstanbul’un 3. havalimanının 29 Ekim’de açıldı ve birkaç yurt içi uçuşları yapılmaya başlandı. Ancak Atatürk Havalimanı’nın kapanış tarihi net olarak belirlenemiyor, çünkü yeni açılan havalimanına yapılacak transfer işlemleri sanıyorum biraz zorlu bir süreç. Atatürk Havalimanı’nın tamamen kapanması belki mümkün bile olamayacak. Havalimanına yolcu uçuşları gerçekleşmeyecek olsa bile, bazı bölümleri en az birkaç yıl daha aktif olarak hizmete devam edecek gibi görünüyor.

istanbul yeni havalimani tabelalari 400x266
istanbul yeni havalimani gidis noktasi 400x266

İstanbul Yeni Havalimanı, hala büyük bir inşaat içerisinde. Havalimanı içindeki yolların hala büyük bir kısmı yapım aşamasında. Otoparklar aktif değil, araçların yönlendirildiği otoparklar ise toz duman içinde, zemin kum renginden görünmüyor, inşaat hala aktif bir şekilde devam ediyor.

istanbul havalimani domestic departures 400x266
istanbul havalimani bekleme salonlari 400x266

Havalimanı sektöründe dünyanın en’leri arasında girebilecek seviyede olan İstanbul Grand Airport’taki personel alımları da dikkat çekiyor. 3. havalimanı personel alımı iş başvuru şartları ve koşulları neler? 3. havalimanı alım başvuruları ne zaman? İGA personel alım başvuruları nereye ve nasıl yapılır? Kimler başvuru yapabilir? Duty free, güvenlik veya havacılık sektöründe çalışmak isteyenler İGA VE THY personel alım başvuruları için 3. Havalimanı İş İlanları sayfasında formu doldurmaları gerekir.

istanbul havalimani nasil gidilir 400x266
istanbul havalimani ucuslari ekranlari 400x266

İstanbul Havalimanı nerede?

3. havalimanı hangi semtte? İstanbul’un 3. havalimanı konum olarak, İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz kıyılarında yer alan Akpınar ve Tayakadın Köü arasında bir bölgede inşa ediliyor.

yeni havalimani konumu haritasiİstanbul Yeni Havalimanı haritası ve konumu

İstanbul Yeni Havalimanı’na nasıl gidilir?

İstanbul’un 3. Havalimanı’na ulaşım birkaç şekilde mümkün olabiliyor. Özel aracınızla ulaşılabildiği gibi, metro ve havalimanına özel otobüsler gibi toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım mümkün. Yeni havalimanı ulaşım güzergahları ve ücretlerini ayrı ayrı ifade etmeye çalıştım.

İstanbul Yeni Havalimanı’na metro ile nasıl gidilir?

Havalimanı metrosu ne zaman açılıyor? Henüz inşaatları devam eden havaimanı metrous 2019 ve 2020 yıllarında tamamlanması bekleniyor. Gayrettepe – Havalimanı metrosu ve Halkalı – Havalimanı metrosunun tamamlanmasıyla havalimanına ulaşım çok daha rahat ve ucuz olacaktır. Özellikle Şişli, Taksim gibi merkezi noktalardan, Hacıosman Yenikapı metrosundan Gayrettepe’de aktarma yaparak ulaşım mümkün olabilecek.

Anadolu Yakası’ndan havalimanına ulaşım için yine metro ve Marmaray ile Avrupa Yakası’na geçip, Gayrettepe’den aktarma yapabilirsiniz. Örneğin: Kartal, Maltepe, Göztepe veya Kadıköy’den Marmaray’a binip, Yenikapı’da Hacıosman metrosuna binip Gayrettepe’de aktarma yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz yolculuğunuzu.

 • Halkalı – Havalimanı Metro Güzergahı:
  Halkalı – Tema – Olimpiyat – Kayaşehir – Arnavutköy  ve son olarak Havalimanı metro durağı.
 • Gayrettepe – Havalimanı Metro Güzergahı:
  Gayrettepe – Kemerburgaz – göktürk – İhsaniye ve son durak Havalimanı metro durağı.

İstanbul 3. Havalimanı’na otobüs ile nasıl gidilir?

İstanbul’un birçok noktasından 3. havalimanına tıpkı Havaş (Havataş) gibi İETT ve Havaist otobüs hatları ile ulaşım mümkün. Otobüs ücretleri mesafeye, dolayısıyla havalimanına olan uzaklığına göre değişiyor.

İstanbul Havalimanı’na giden İETT hatlarının kalktığı duraklar; H2 Mecidiyeköy, H3 Halkalı ve H4 Atatürk Havalimanı. Bu noktalardan Yeni Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Aşağıda bu otobüslerin güzergahlarını ve duraklarını görebilirsiniz.

 • H2 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı:
  Mecidiyeköy Metrobüs, Çağlayan, Nurtepe, Hasdal, Kemer Yolu, Orman Yolu, Kıyı Emniyeti, İhsaniye Kavşağı, İstanbul Havalimanı
 • H3 | Halkalı – İstanbul Havalimanı:
  Gümrük, 4. Cadde, Rumeliler, Atatürk Mahallesi, Demirciler Sitesi, İstanbul Havalimanı
 • H4 | Atatürk Havalimanı – İstanbul Havalimanı:
  Atatürk Havalimanı, Bahçeşehir Metrokent, İstanbul Havalimanı

İstanbul Havalimanı’na giden HAVAİST hatları ve durakları da şu şekilde.

 • İST1 | Yenikapı: – İstanbul Havalimanı:
  Yenikapı Bakırköy İDO, Kuleli, Başakşehir Metrokent, İstanbul Havalimanı
 • İST2 | Tüyap – İstanbul Havalimanı:
  TÜYAP, Cumhuriyet Mahallesi, Bahçeşehir Merkez, İstanbul Havalimanı
 • İST3 | Esenler 15 Temmuz Demokrasi Otogar – Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havalimanı:
  Otogar, Otagar Yolu, Alibeyköy Cep Otogarı, İstanbul Havalimanı
 • İST7 | Kozyatağı Metro – İstanbul Havalimanı:
  Kozyatağı Metro, Tepeüstü, Kavacık Köprüsü, İstanbul Havalimanı
 • İST19 | Taksim – Beşiktaş – İstanbul Havalimanı:
  Abdülhakhamit Caddesi, Beşiktaş Meydan, Zincirlikuyu Metrobüs, Göktürk Emniyet Amirliği, İstanbul Havalimanı
istanbul havalimani havaist guergahlari duraklariİstanbul Havalimanı'na giden İETT ve HAVAİST güzergahları ve durakları haritası

İstanbul Yeni Havalimanı’na özel araçla nasıl gidilir?

Üçüncü havalimanının, İstanbul’un 3. köprüsü Yavuz Sultan Selm Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile direkt olarak bağlantısı var. TEM ve E-5 çevresinden havalimanına ulaşmak isteyenler ya da boğaz köprülerini kullanmak zorunda olanlar Kuzey Marmara Yolu’na çıkmadan D-20 karayolunu veya Atatürk Havalimanı’ndan Yeni Havalimanı’na ulaşımın sağlandığı ara yolu kullanmayı tercih edebilir.

Tıpkı diğer havalimanlarında olduğu gibi İstanbul Yeni Havalimanı’nda da araçlar için otopark seçeneği olacak, ancak otopark ücretleri henüz belirlenmiş değil.

İstanbul Yeni Havalimanı’na taksi ile nasıl gidilir?

Taksi, ülkemizdeki pahalı ulaşım araçlarından biri. 3. havalimanının şehrin dışında olması ve şu an için ulaşım zorluğu olması nedeniyle taksileri kullanan yolcuların yüksek miktarlar ödemesi gerekiyor. Örneğin; Taksim’den havalimanına taksi ile geçmek isteyen bir yoclunun 110TL – 130TL ödemesi gerekirken, Kadıköy’den gelen bir yolcunun 190TL – 210TL arasında bir ödeme yapması gerekiyor.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümüne sorabilirsiniz. Bu tip gezilerimizi anlık takip etmek için bizi @rotasenin Instagram hesabından takip edin. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin.