İstanbulkart Nedir? Kullanım Alanları ve Fiyatları Nelerdir?

İstanbulkart Nedir? Kullanım Alanları ve Fiyatları Nelerdir?

İstanbulkart nedir, nasıl başvuru yapılır, kullanım detayları, bakiye nasıl yüklenir? İstanbulkart'ın fiyatları ve yükleme ücretlerini öğrenin.
admin |

İstanbul, tarihi dokusu, büyüleyici manzaraları ve zengin çeşitliliğiyle ilk ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Farklı kültürlerin izlerini taşıyan sokakları, benzersiz lezzetleri, muhteşem yapıları ve birbirinden farklı karaktere sahip semtleri ile hem yerli hem de yabancı turistlerin gözdesi haline geliyor.

Bu eşsiz şehrin karmaşık ulaşım ağı, ilk kez gelenler için biraz zorlu olabilir. İstanbul’u rahatça gezmenin yolu, ulaşım ağına aşina olmaktan ve elbette İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen İstanbulkart’ı kullanmaktan geçiyor. Şimdi sizin için “İstanbulkart nasıl alınır, ne kadar tutar?” gibi soruların yanıtlarını derliyoruz!

İstanbulkart Çeşitleri

İstanbulkart’ın geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden farklı çeşitleri bulunuyor. İhtiyaçlara ve kullanım amacına göre farklılaşan bu çeşitler sayesinde herkes İstanbulkart’ın sağladığı kolaylıklardan yararlanabiliyor.

 1. Anonim İstanbulkart: İstanbul’da yaşayan herkesin edinebileceği ve kullanabileceği bir kart türüdür. Bu kart, belirli bir kısıtlama olmaksızın toplu taşıma hizmetlerinden yararlanmanı sağlar. İster otobüse binin, ister metro kullanın, bu kart ile şehrin her yerine ulaşabilirsiniz. Fakat bu kart ile aylık abonelik sistemi kullanılamıyor.
 2. İndirimli İstanbulkart: Öğrencilerin ve 60 yaş üzeri vatandaşların, toplu taşıma hizmetlerini daha ekonomik bir şekilde kullanabilmeleri için tasarlanmış bir kart türüdür. Bir kez başvurduktan sonra, toplu taşıma hizmetlerini indirimli tarife üzerinden kullanabilirsiniz.
 3. Ücretsiz İstanbulkart:Ücretsiz Kart seçeneği, belirli gruplara ayrıcalıklı bir hizmet sunuyor. 65 yaş ve üzeri bireyler, engelli vatandaşlar, PTT ve TÜİK çalışanları, şehit yakınları, refakatçiler, sarı basın kartı sahipleri, Engelli Hizmetleri Sporcuları (EHS), belediye zabıta memurları, milli sporcular, gaziler ve aileleri, vazife malulü olanlar ve aileleri ile 4 yaşından küçük çocuğu olan anneler, bu kartı tamamen ücretsiz bir şekilde kullanma hakkına sahipler.
 4. Mavi İstanbulkart: Mavi Kart, ücretsiz veya indirimli kart sahibi olamayan İstanbul sakinleri için özel bir kart türüdür. Aylık ya da TL yüklenerek kullanılabiliyor.
 5. Sınırlı Kullanım Kart: Son olarak, “Sınırlı Kullanım Kart” adı verilen başka bir İstanbulkart çeşidi daha bulunuyor. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere BİRgeç, İKİgeç, ÜÇgeç, BEŞgeç ve ONgeç, belirli sayıda geçiş hakkı sağlayan elektronik biletlerdir ve bu kartlar genellikle İstanbul’da kısa süreliğine bulunacak kişilerin tercihi olabilir. Bu kartları herkes satın alabilir ve kullanabilir, geçerli olduğu sürece belirli sayıda toplu taşıma hizmetlerini kullanma hakkı verir.

Istanbulkart Sinirli Kullanim Karti
İstanbulkart - Sınırlı Kullanım Kartı

İstanbulkart’ın Kullanım Alanları

İstanbulkart, sadece toplu taşıma hizmetlerinde kullanılmıyor. Hayatın birçok alanında İstanbulkart’ı kullanabilir ve bu kullanım kolaylığından faydalanabilirsin. İşte İstanbulkart’ın kullanım alanları:

 1. Toplu Taşıma Araçları: İstanbulkart’ın en çok kullanıldığı yerlerin başında geliyor. Metro, metrobüs, tramvay, otobüs, vapur, funiküler, teleferik, iTaksi, BiTaksi, İDO, TCDD… İstanbulkart ile bu tüm taşıma hizmetlerini kullanabilirsiniz. Sadece bir kartla İstanbul’un her köşesine ulaşmanız mümkün.
 2. İspark: İstanbulkart’ın bir diğer kullanım alanı da İspark otoparkları. Arabayı park etmek ve ödeme yapmak artık çok daha kolay. İstanbulkart’ı İspark otoparklarında da kullanabilirsiniz.
 3. Bisiklet Kiralama (İsbike): Bisikletle gezintiye çıkmak isterseniz İstanbulkart burada da yanınızda. İsbike bisiklet kiralama hizmetlerinde de İstanbulkart’ı kullanabilirsiniz.
 4. Müze ve Kültür Merkezleri: Bazı müze ve kültür merkezlerinde de İstanbulkart’ı kullanabilirsiniz. Kültürel etkinliklere katılmak veya bir müzeyi ziyaret etmek için İstanbulkart’ı ödeme yöntemi olarak kullanabilirsiniz.
 5. Wi-Fi Hizmeti: Bazı yerlerde, İstanbulkart’ı kullanarak Wi-Fi hizmetine erişim sağlayabilirsiniz. Hem internete bağlanıp, hem de İstanbulkart’ın sağladığı kolaylıkla gezinebilirsiniz.
 6. Tuvalet Kullanımı: İstanbul’da bazı umumi tuvaletlerde de İstanbulkart’ı kullanabilirsiniz.

İstanbulkart Nasıl Alınır? Bireysel Başvuru

İstanbul’da pek çok noktada bulunan İstanbulkart satış noktalarından, metro istasyonlarından, özel bayilerden veya İstanbulkart dolum makinelerinden kolayca alabilirsiniz. İstanbulkart almak için gereken belgeler kart türüne göre değişiklik gösterir.

 • Anonim İstanbulkart: Standart İstanbulkart, herhangi bir belge gerektirmeden alınabilir. İstanbulkart otomatlarına veya büfelerine giderek 10 TL karşılığında Standart İstanbulkart’ını alabilirsiniz. İlk alımda kartta hiç bakiye olmadığını unutmayın, bu yüzden kartı aldıktan sonra dolum yapmanız gerekiyor.
 • Mavi İstanbulkart: Mavi İstanbulkart almak için, nüfus cüzdanı veya TC kimlik numarası ve 1 adet biyometrik fotoğraf gereklidir. İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne giderek adınıza kart çıkartmalısınız.
 • İndirimli İstanbulkart: Öğrenci İstanbulkart almak için öğrenci belgesi ve vesikalık fotoğrafınız ile İstanbulkart başvuru noktalarından Öğrenci İstanbulkart’ını alabilirsiniz. Öğretmenler, son bir ay içinde yazılmış tarihli, imzalı ve mühürlü üst kurum yazısı, vesikalık fotoğraf ve kimlik kartı ile, 60 yaş üzeri indirim kartı almak isteyenler vesikalık fotoğraf ve kimlik belgesi ile ilgili yerlere müracaat etmeli.

İstanbulkart başvuru sürecini, evinin rahatlığında, internet üzerinden tamamlayabilirsiniz. İstanbulkart’ın resmi web sitesine girerek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kartını başvurunu onayladıktan sonra, İstanbulkart’ın kapınıza kadar PTT kargo aracılığıyla ulaşacağını unutmayın.

Kart alım süreci ve detaylar hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, istanbulkart.istanbul adresini ziyaret ederek tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

İstanbulkart Ücretleri

İstanbulkart’ın beş farklı çeşidi bulunuyor ve bu kartların ücretlendirmesi, kart tipine ve kullanılan toplu taşıma aracına göre değişiklik gösterebiliyor. Güncel ücret bilgisi için İstanbulkart’ın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İstanbulkart İle Özel Hizmet: Sağlık Çalışanlarına Ücretsiz Ulaşım

İstanbulkart, Türkiye Sağlık Bakanlığı’nda çalışan tüm sağlık personelinin ücretsiz ulaşım ve otopark hizmetinden faydalanabilmesine olanak tanıyor.

Sağlık Çalışanı Kartı almak isteyenler, İstanbulkart’ın resmi internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabiliyor.

İstanbulkart hakkında sorularınız veya şikayetleriniz olursa, alo 153 bireysel müşteri hattı ya da 444 2 161 numaralı kurumsal müşteri hattını arayabilir, ayrıca info@belbim.istanbul adresine e-posta atabilirsiniz.

İstanbulkart Bakiye Yükleme

İstanbulkart’a bakiye yükleme süreci, son derece basit ve kullanıcı dostu. İstanbul’un her noktasında rahatlıkla bulabileceğiniz BELBİM biletmatiklerini kullanarak İstanbulkart’ına bakiye yükleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca, İstanbulKart Mobil Uygulamasını indirerek QR kodu üzerinden hızlı ve kolayca ödeme yapabilirsiniz. Böylece bakiye yüklemek için bir biletmatik aramanıza gerek kalmaz, her yerde ve her zaman bakiye yükleyebilirsin.

Mobil uygulama sadece yükleme işlemi için değil, aynı zamanda İstanbulkart’ındaki bakiyeyi öğrenmek için de oldukça kullanışlı. Kartınızdaki bakiyeyi her an kontrol edebilir, böylece seyahatlerini daha iyi planlayabilirsiniz.

Istanbulkart Akilli Kart Okuyucusu

Modern teknolojinin nimetlerinden biri olan NFC (Near Field Communication) özelliği ile İstanbulkart’ına para yüklemesi yapmanız da mümkün. NFC destekli telefonlarda İstanbulkart’ını telefonunun arka kısmına yaklaştırarak para yüklemesi yapabilir, bu sayede nakit veya kartla ödeme yapma zahmetinden kurtulabilirsiniz.

Ayrıca, İstanbulkart ile anlaşmalı olan bankaların kartlarını kullanarak da bakiye yükleyebilir veya abonman talimatı oluşturabilirsiniz. Bu sayede, İstanbulkart’ını daha etkin ve verimli bir şekilde kullanabilir, seyahatlerini daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbulkart Nasıl Kullanılır?

İstanbulkart kullanmak oldukça basit ve kolay. İstanbulkart’ı kullanmaya başlamadan önce, ilk olarak bir İstanbulkart edinmeniz gerekiyor. İstanbulkart’ı edindikten sonra, kartınıza bakiye yüklemeniz gerekiyor. İstanbulkart’ını dolum noktalarından, biletmatiklerden, özel dolum noktalarından veya mobil uygulamadan yükleyebilirsiniz.

Istanbulkart Mobil Uygulama

Kartına yükleme yaptıktan sonra, İstanbulkart’ı kullanmaya başlayabilirsiniz. Toplu taşıma aracına bindiğinizde, İstanbulkart’ı okutma alanına yaklaştırmanız yeterli.

İstanbulkart’ın Yenilenmesi: Nasıl Yapılır?

İstanbulkart yenileme işlemi, İstanbulkart Başvuru Merkezleri’nde gerçekleştiriliyor. Şehrin 30’dan fazla noktasında bulunan ve 08.30-17.30 saatleri arasında hizmet sunan bu merkezlerde, kartınızı kolaylıkla yenileyebilirsiniz.

Sonuç

İstanbulkart, İstanbul’da yaşamayı kolaylaştıran bir araçtır. Toplu taşıma, park hizmetleri, bisiklet kiralama ve daha pek çok alanda kullanılabilen bu kart, hayatı daha rahat, ekonomik ve verimli hale getirir.

İstanbulkart’ın çeşitlerini, nasıl kullanılacağını, bakiye yükleme yöntemlerini ve kullanım alanlarını anladıktan sonra, sadece İstanbul’da değil tüm Türkiye’de müzelere rahatlıkla girebilmek için Müzekart‘ı da kullanmak, seyahatlerinizi çok daha keyifli hale gelecektir.