Müzekart Nedir ve Nasıl Alınır?

Müzekart Nedir ve Nasıl Alınır?

Cüzdanımızda olmazsa olmaz kartlardan biridir Müzekart. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde çok daha fazla olmak kaydıyla Türkiye’de her şehirde Müzekart’ın kullanılabileceği bir müzeye rastlarsınız muhakkak. Kolaylıkla alabileceğiniz bir kart ile Kültür Bakanlığı’na bağlı müzelere ücretsiz girmek için bu kart gerekli. Elinizde yoksa, mutlaka tavsiye ediyorum.

Müzekart nedir?

Müzekart ne işe yarar? Türkiye’de bulunan ve Kültür Bakanlığı’na bağlı onlarca müzeyi tek bir kart ile hiçbir ücret ödemeden gezmemize imkan tanıyor. Biz Müzekart’ımızı her yıl düzenli olarak yeniliyoruz. Çünkü gittiğimiz, gezdiğimiz birçok yerde Müzekart ile ücretsiz giriş yapabileceğimiz müze ve ören yeri bulunuyor. Sanata ve kültüre önem veriyorsanız Müzekart almanızı ve her fırsatta kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Müzekart avantajlı mı?

Müzekart’ın avantajlıdır elbette. Müzekart’ınız varsa Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Efes gibi bilet ve gişe sırası çok olan müzelerde hızlı geçiş imkanına sahip olursunuz. Bilet almak isteyen onlarca insanı bir anda geçebilir ve müzeye giriş yapabilirsiniz. Daha da önemli sürekli müze gezmeyi seven biriyseniz Müzekart ücretini yıl içinde amorti edersiniz.

Didim Apollon Tapinagi Sutunlari
Didim Apollon Tapınağı / Müzekart nedir? Nerelerde kullanılır?
Antalya Arkeoloji Muzesi Tanrilar Salonu
Antalya Arkeoloji Müzesi / Müzekart'ın avantajları nelerdir?

Müzekart nerelerde geçmez? Kültür Bakanlığı’na bağlı olup da Müzekart’ın geçmediği birkaç nokta var. Daha doğrusu şöyle anlatayım, Müzekart ile giriş yapabildiğiniz ama içerideki özel bölümlere giremediğiniz yerler var. Bunlardan biri Topkapı Sarayı’nın harem dairesi ve Aya İrini Anıt Müzesi, İzmir’de Efes’te yer alan Yamaçevler ve Göreme Açık Hava Müzesi‘nde bulunan Karanlık Kilise bir miktar ücret ödeyerek girilen yerlerdir.

Müzekart Seçenekleri

Müzekart+

Bizim tercih ettiğimiz kart türü bu. 1 yıl içerisinde istediğiniz müzeye istediğiniz kadar girme hakkına sahip olursunuz. Bunun yanı sıra bazı özel müzeler ve bazı kültürel etkinliklerde de indirime sahiptir Müzekart Plus. Mesela Sakıp Sabancı Müzesi, Harbiye Askeri Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Devlet Tiyatroları, boğaz turu gibi müze ve etkinliklerde ücretsiz veya indirimli giriş hakkına da sahip olursunuz. Müzekart+ arasındaki fark, Müzekart+’ın sınırsız olması ve bazı yerlerde sağladığı indirimlerdir. Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC vatandaşı olan herkes bu karttan alabilir.

Müzekart İndirimli

18 yaşından büyük ve öğrenciyseniz indirimli Müzekart alabilirsiniz. Müzekart+ kartının öğrenci versiyonu diyebiliriz. Öğrenciyseniz bu fırsatı kaçırmayın, hatta öğrenciliğiniz bittiyse bile okul ile ilişiğinizi kesmeden bu kartı edinin. Bu kart ile de 1 yıl boyunca istediğiniz müzeye sınırsız girebilirsiniz. Ayrıca 18 yaş altındaki gençler ve 65 yaş üstündeki bireyler, engelliler ve gaziler de müzelerden ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar.

Muzekart Cesitleri

Müzekart nereden satın alınır?

Müzekart satış noktaları nerelerdir? Müzekart alınabilecek yerler çok sayıda olduğu için rahatlıkla kart sahibi olabilirsiniz. Müzekart, Kültür Bakanlığı’na bağlı birçok müzeden satın alınabiliyor.

İstanbul’da Müzekart satış noktaları

İstanbul’da Topkapı Sarayı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Ayasofya Müzesi, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Kariye Müzesi ile Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nden Müzekart alabilirsiniz. Ancak Topkapı Sarayı ve Ayasofya’nın sırasına girip Müzekart almaya çalışmanızı tavsiye etmem, çünkü çok uzun kuyrukları oluyor. Bunun yerine Sultanahmet Camii’nin yanındaki Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nden ya da Gülhane Parkı’nın yukarısındaki İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nden sıra beklemeden Müzekart sahibi olabilirsiniz.

Ankara’da Müzekart satış noktaları

Ankara’da Cumhuriyet Müzesi ve Anadolu Medeniyetler Müzesi’nden Müzekart temin edebilirsiniz.

İzmir’de Müzekart satış noktaları

İzmir’de Bergama, Efes Örenyeri veya Efes Müzesi, St. Jean Anıtı ile Bergama Asklepion’dan Müzekart alabiliyorsunuz.

Kültür Bakanlığı’na bağlı büyük müzeler Müzekart temin edilebilen müzeler aslında. Hatay’da Hatay Arkeoloji Müzesi, Denizli’de Pamukkale, Çanakkale’de Assos ve Troia, Konya’da Mevlana Müzesi, Nevşehir’de Göreme, Zelve, Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Kaymaklı Yeraltı Şehri , Muğla’da Bodrum Kalesi, Knidos, Mausoleion, Kaunos, Mersin’de Cennet Cehennem Mağaraları ile Kanlı Divane Örenyeri, Aksaray’da Ihlara Vadisi, Gaziantep’te Zeugma Mozaik Müzesi, Aydın’da Milet Antik Kenti, Didim Apollon Tapınağı ve Afrodisyas, Antalya’da Myra, Antalya Müzesi, Olimpos Antik Kenti, Termessos, Simena, Perge, Side, Alanya Kalesi, Side, Aspendos ve Aziz Nikolas Anıt Müzesi’nden Müzekart alınabilir.

Müzekart nasıl satın alınır?

Müzekart için gerekli belgeler nelerdir? Müzekart satın almak için Müzekart satış noktalarına kimlik belgeniz ile gitmeniz yeterlidir. Fotoğraf bile götürmenize gerek yok, çünkü kimlik belgenizdeki fotoğrafı kullanabiliyorlar ve 1 dakika içinde Müzekart’ınız hazır oluyor. Eğer öğrenciyseniz, indirimli Müzekart için gerekli belgeler sadece öğrenci belgesi veya öğrenci kartı.

Perge Antik Kenti
Parge Antik Kenti / Müzekart nasıl alınır?
Antakya Arkeoloji Muzesi Suppiluliuma Heykeli
Hatay Arkeoloji Müzesi / Müzekart ile nerelere girilir?

Online olarak Müzekart+ satın almak için Müzekart’ın resmi web sitesi kullanılıyor.

Müzekart’ın geçerlilik süresi ne kadar?

Müze müze gezdiren kart Müzekart’ı, aldığınız süreden itibaren 1 yıl süre boyunca kullanabiliyorsunuz. Müzekart süreniz dolduktan sonra tekrar Müzekart başvurusu yapıp alabilirsiniz.

Müzekart nerelerde geçerlidir?

Müzekart ile nerelere girilir? Müzekart ile Kültür Bakanlığı’na bağlı yüzlerce müzeye ücretsiz girebilirsiniz. Müzekart geçen yerlerin ve Müzekart ile ücretsiz girilen müzelerin güncel tam listesi için Müzekart‘ın resmi sitesini ziyaret edin.

Museum Pass nedir?

Biz nasıl ki Amsterdam’da IAmsterdam Card, Gent’te CityCard Gent gibi turistik bölgelerde Müzekart’ı tercih ediyoruz, Türkiye’ye gelen yabancı turistler için de Müzekart imkanı bulunuyor. İstanbul’da 5 gün geçerli Museum Pass Istanbul, Ege bölgesinde 7 gün geçerli Museum Ege Pass Kart, Akdeniz bölgesi için 7 günlük Museum Pass Akdeniz Kart, 3 günlük Museum Pass Kapadokya yabancılar için yapılmış Müzekart’lardır.  Tüm Türkiye’de geçerli olan 15 günlük Museum Pass Turkey kart seçeneği de bulunuyor.

Müzekart hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Dediğim gibi Müzekart almak seyahatleri son derece kolaylaştırıyor. Gittiğiniz yerlerde, isteğiniz olmasa bile cebinizde Müzekart olduğu için ziyaret etme isteğiniz artıyor. Güncel bilgileri ve diğer detayları Müzekart resmi web sitesinden inceleyebilirsiniz.