rotasenin.com

Müzekart Nasıl Alınır? Öğrenci Başvuru Ücreti ve GNS

Türkiye’nin dört bir yanında sanat ve tarih tutkunları için birçok müze bulunmaktadır. İster İstanbul’da tarihi bir sarayın içinde, ister İzmir’de antik bir kentte geziyor olun, Kültür Bakanlığı‘na bağlı müzelerde ücretsiz giriş yapma fırsatını kaçırmak istemeyeceğinizden eminim.

Peki, bu ücretsiz girişten nasıl faydalanabileceğinizi biliyor musunuz? İşte karşınızda Müzekart! Bu kart, Türkiye’nin dört bir yanındaki onlarca müzeyi tek bir kartla gezmeye imkan tanıyor.

Hem ekonomik, hem pratik olan bu kartın nasıl alınacağına, nerede kullanılacağına ve hangi avantajları sunduğuna dair her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. Eğer siz de tarihi ve sanatsal mekanları gezmeyi seviyorsanız, Müzekart tam size göre! İşte Müzekart hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar…

Müzekart nedir?

Türkiye’de bulunan ve Kültür Bakanlığı’na bağlı onlarca müzeyi tek bir kart ile hiçbir ücret ödemeden gezmemize imkan tanıyor.

Gittiğimiz, gezdiğimiz birçok yerde Müzekart ile ücretsiz giriş yapabileceğimiz müze ve ören yeri bulunuyor. Sanata ve kültüre önem veriyorsanız Bu kartı almanızı ve her fırsatta kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Müzekart+

Bu kart ile 1 yıl içerisinde istediğiniz müzeye istediğiniz kadar girme hakkına sahip olursunuz. Bunun yanı sıra bazı özel müzeler ve bazı kültürel etkinliklerde de indirime sahiptir Müzekart Plus.

Mesela Sakıp Sabancı Müzesi, Harbiye Askeri Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Devlet Tiyatroları, boğaz turu gibi müze ve etkinliklerde ücretsiz veya indirimli giriş hakkına da sahip olursunuz.

Müzekart+ arasındaki fark, Müzekart+’ın sınırsız olması ve bazı yerlerde sağladığı indirimlerdir. Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC vatandaşı olan herkes bu karttan alabilir.

Müzekart öğrenci

18 yaşından büyük ve öğrenciyseniz indirimli Müzekart alabilirsiniz. Müzekart+ kartının öğrenci versiyonu diyebiliriz. Öğrenciyseniz bu fırsatı kaçırmayın, hatta öğrenciliğiniz bittiyse bile okul ile ilişiğinizi kesmeden bu kartı edinin.

Muzekart Cesitleri

Bu kart ile de 1 yıl boyunca istediğiniz müzeye sınırsız girebilirsiniz. Ayrıca 18 yaş altındaki gençler ve 65 yaş üstündeki bireyler, engelliler ve gaziler de müzelerden ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar. Öğrenci kimlik kartı, e-devlet aktif öğrencilik durum belgesi ve nüfus belgenizle başvurabilirsiniz.

Müze kart nereden alınır?

Müze kartı alabileceğiniz iki farklı yöntem bulunuyor.

Müzekart online başvuru

Müzekart’a online başvuru yapmak içn muze.gov.tr adresine gidin ve yönergeleri izleyin. Almak istediğiniz kartı seçin. Teslimat bilgilerini de girerek kart siparişinizi verebilirsiniz.

Müzekart satış noktaları

Müzekart alınabilecek yerler çok sayıda olduğu için rahatlıkla kart sahibi olabilirsiniz. Kültür Bakanlığı’na bağlı birçok müzeden satın alınabiliyor.

İstanbul Müzekart satış noktaları

İstanbul’da Topkapı Sarayı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Ayasofya Müzesi, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Kariye Müzesi ile Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nden Müzekart alabilirsiniz.

Ancak Topkapı Sarayı ve Ayasofya’nın sırasına girip Müzekart almaya çalışmanızı tavsiye etmem, çünkü çok uzun kuyrukları oluyor. Bunun yerine Sultanahmet Camii’nin yanındaki Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nden ya da Gülhane Parkı’nın yukarısındaki İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nden sıra beklemeden Müzekart sahibi olabilirsiniz.

Ankara Müzekart başvuru noktaları

 • Cumhuriyet Müzesi
 • Kurtuluş Savaşı Müzesi
 • Anadolu Medeniyetleri Müzesi
 • DÖSİMM Müzekart Merkez Ofis
 • GES Mithatpaşa Müzekart Satış Noktası

İzmir Müzekart satış noktaları

İzmir’de Bergama, Efes Örenyeri veya Efes Müzesi, St. Jean Anıtı ile Bergama Asklepion’dan Müzekart alabiliyorsunuz. Kültür Bakanlığı’na bağlı büyük müzeler Müzekart temin edilebilen müzeler aslında.

Antalya Müzekart satış noktaları

Muğla Müzekart Satış Noktaları

Hatay’da Hatay Arkeoloji Müzesi, Denizli’de Pamukkale, Çanakkale’de Assos ve Troia, Konya’da Mevlana Müzesi, Nevşehir’de Göreme, Zelve, Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Kaymaklı Yeraltı Şehri, Aksaray’da Ihlara Vadisi, Gaziantep’te Zeugma Mozaik Müzesi, Aydın’da Milet Antik Kenti, Didim Apollon Tapınağı ve Afrodisyas başvuru yapabileceğiniz yerlerden.

Müzekart nasıl satın alınır?

Müzekart başvurusu yapmak için kimlik kartı, pasaport veya sürücü belgesi göstermek suretiyle kısa sürede kartınızı bastırabilirsiniz.

Parge Antik Kenti / Müzekart nasıl alınır?
Parge Antik Kenti / Müzekart nasıl alınır?
Hatay Arkeoloji Müzesi / Müzekart geçen yerler
Hatay Arkeoloji Müzesi / Müzekart geçen yerler

Fotoğraf bile götürmenize gerek yok, çünkü kimlik belgenizdeki fotoğrafı kullanabiliyorlar ve 1 dakika içinde kartınız hazır oluyor. Eğer öğrenciyseniz, indirimli kart için gerekli belgeler sadece öğrenci belgesi veya öğrenci kartı.

Müzekart geçen yerler?

Müzekart ile Kültür Bakanlığı’na bağlı yüzlerce müzeye ücretsiz girebilirsiniz. Müzekart’ın nerelerde geçerli olduğunu ve Müzekart ile ücretsiz girilen müzeleri güncel olarak tam listesi halinde görmek için Müzekart‘ın resmi sitesini ziyaret edin.

Ücretsiz Müze kart GNS başvuru nasıl yapılır?

18-25 yaş arasındaki gençlere yönelik Genç Ne Sever platformu tarafından hediye edilen Genç Ne Sever müze kart, diğer adıyla dijital kart başvurusu yapabilirsiniz. Bu kart ile normal kartlar gibi 300’den fazla müze ve ören yerine girebiliyorsunuz. Kartın kısıtlaması 1 Temmuz ve 1 Ekim tarihlerin arasında geçerli olması.

 1. Müzekart GNS başvuru linkine girin.
 2. Siteye girdikten sonra kayıt formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
 3. Telefonunuza Google Play ya da App Store marketlerinden Türkiye’nin Müzeleri mobil uygulamasını indirin.
 4. Kayıt olduğunuz e-posta ve parola ile giriş yapın.
 5. Dijital kartınızı kullanmak için Mobil Ürünlerim sekmesindeki Barkod Oluştur seçeneği ile kodunuzu oluşturun. Bu kodu turnikelere okutarak giriş sağlayabilirsiniz.

Bu haktan, web sitelerinde de belirtildiği üzere sadece bir defa yararlanabiliyorsunuz. Ve bir müzeye iki defa giriş hakkı tanımlanıyor.

Sıkça sorulan sorular

Müzekart geçerlilik süresi ne kadar?

Müze müze gezdiren kart Müzekart’ı, aldığınız süreden itibaren 1 yıl süre boyunca kullanabiliyorsunuz. Müzekart süreniz dolduktan sonra tekrar Müzekart başvurusu yapıp alabilirsiniz.

Müzekart avantajlı mı?

Müzekart’ın avantajlıdır elbette. Müzekart’ınız varsa Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Efes gibi bilet ve gişe sırası çok olan müzelerde hızlı geçiş imkanına sahip olursunuz.

Didim Apollon Tapınağı / Müzekart nedir? Nerelerde kullanılır?
Didim Apollon Tapınağı / Müzekart nedir? Nerelerde kullanılır?
Antalya Arkeoloji Müzesi / Müzekart'ın avantajları nelerdir?
Antalya Arkeoloji Müzesi / Müzekart'ın avantajları nelerdir?

Bilet almak isteyen onlarca insanı bir anda geçebilir ve müzeye giriş yapabilirsiniz. Daha da önemli sürekli müze gezmeyi seven biriyseniz Müzekart ücretini yıl içinde amorti edersiniz.

Müzekart nerelerde geçmez? Kültür Bakanlığı’na bağlı olup da Müzekart’ın geçmediği birkaç nokta var. Daha doğrusu şöyle anlatayım, Müzekart ile giriş yapabildiğiniz ama içerideki özel bölümlere giremediğiniz yerler var. Aşağıdaki özel yerlere ekstra giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.

 1. Topkapı Sarayı’nın harem dairesi
 2. Aya İrini Anıt Müzesi
 3. İzmir’de Efes’te yer alan Yamaçevler
 4. Göreme Açık Hava Müzesi’nde bulunan Karanlık Kilise

Dolmabahçe Sarayı Müzekart geçerli mi?

Dolmabahçe Sarayı’nda Müze kart kısmen geçerli. Harem dairesi bölümüne kart ile giriş yapılabiliyorken, Selamlık ve Saray Koleksiyonları Müzesi’ne girmek için ödeme yapmak gerekiyor.

Yerebatan Sarnıcı’nda Müzekart geçerli mi?

Yereban Sarnıcı, Kültür Bakanlığı’na bağlı değildir. Dolayısıyla Müzekart geçerli değildir. Giriş yapmak isteyenler nakit ya da kredi kartı ile giriş yapabilir.

Müzekart fiyatı ne kadar?

Müzekart +, bir yıl boyunca geçerli olan bir kart seçeneğidir. 2023 yılı itibarıyla bu kartın fiyatı 60 TL olarak belirlendi.

Müzekart fiyatı dinamik bir yapıya sahip. Bu fiyatlar, belirli dönemlerde güncelleniyor. Dolayısıyla, en doğru ve güncel bilgiye ulaşmak için resmi web sitelerini ziyaret etmek en akıllıca yol olacaktır.

Museum Pass nedir?

Biz nasıl ki Amsterdam’da IAmsterdam Card, Gent’te CityCard Gent gibi turistik bölgelerde Müzekart’ı tercih ediyoruz, Türkiye’ye gelen yabancı turistler için de Müzekart imkanı bulunuyor.

İstanbul’da 5 gün geçerli Museum Pass Istanbul, Ege bölgesinde 7 gün geçerli Museum Ege Pass Kart, Akdeniz bölgesi için 7 günlük Museum Pass Akdeniz Kart, 3 günlük Museum Pass Kapadokya yabancılar için yapılmış Müzekart’lardır.

Tüm Türkiye’de geçerli olan 15 günlük Museum Pass Turkey kart seçeneği de bulunuyor.

Video

Sonuç

Müzekart hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Dediğim gibi Müzekart almak seyahatleri son derece kolaylaştırıyor. Gittiğiniz yerlerde, isteğiniz olmasa bile cebinizde Müzekart olduğu için ziyaret etme isteğiniz artıyor. Güncel bilgileri ve diğer detayları Müzekart resmi web sitesinden inceleyebilirsiniz.