Müzekart Nedir ve Nasıl Alınır?

Cüzdanımızda olmazsa olmaz kartlardan biridir Müzekart. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde çok daha fazla olmak kaydıyla Türkiye’de her şehirde Müzekart’ın kullanılabileceği bir müzeye rastlarsınız muhakkak. Kolaylıkla alabileceğiniz bir kart ile Kültür Bakanlığı’na bağlı müzelere ücretsiz girmek için bu kart gerekli. Elinizde yoksa, mutlaka tavsiye ediyorum.

Müzekart nedir?

Müzekart ne işe yarar? Türkiye’de bulunan ve Kültür Bakanlığı’na bağlı onlarca müzeyi tek bir kart ile hiçbir ücret ödemeden gezmemize imkan tanıyor. Biz Müzekart’ımızı her yıl düzenli olarak yeniliyoruz. Çünkü gittiğimiz, gezdiğimiz birçok yerde Müzekart ile ücretsiz giriş yapabileceğimiz müze ve örenyeri bulunuyor. Sanata ve kültüre önem veriyorsanız Müzekart almanızı ve her fırsatta kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Müzekart avantajlı mı?

Müzekart’ın avantajlıdır elbette. Müzekart’ınız varsa Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Efes gibi bilet ve gişe sırası çok olan müzelerde hızlı geçiş imkanına sahip olursunuz. Bilet almak isteyen onlarca insanı bir anda geçebilir ve müzeye giriş yapabilirsiniz. Daha da önemli sürekli müze gezmeyi seven biriyseniz Müzekart ücretini yıl içinde amorti edersiniz. Yine aynı müze örneklerini verecek olursak Ayasofya Müzesi’nin giriş ücreti son dönemde gelen zam ile birlikte 72TL, Topkapı Sarayı giriş ücreti de 72TL oldu. Müzekart ile kıyasladığınızda rahatlıkla anlaşılabiliyor Müzekart’ın avantajı.

didim apollon tapinagi sutunlari 400x266Didim Apollon Tapınağı / Müzekart nedir? Nerelerde kullanılır?
antalya arkeoloji muzesi tanrilar salonu 400x266Antalya Arkeoloji Müzesi / Müzekart'ın avantajları nelerdir?

Müzekart nerelerde geçmez? Kültür Bakanlığı’na bağlı olup da Müzekart’ın geçmediği birkaç nokta var. Daha doğrusu şöyle anlatayım, Müzekart ile giriş yapabildiğiniz ama içerideki özel bölümlere giremediğiniz yerler var. Bunlardan biri Topkapı Sarayı’nın harem dairesi ve Aya İrini Anıt Müzesi, İzmir’de Efes’te yer alan Yamaçevler ve Göreme Açık Hava Müzesi‘nde bulunan Karanlık Kilise bir miktar ücret ödeyerek girilen yerlerdir.

2019 yılı Müzekart ücreti nedir?

Müzekart ne kadar? Müzekart’ın birden fazla çeşidi bulunuyor. Müzekart türleri ve Müzekart ücretlerine sırasıyla bakalım. Buna göre siz de kendinize en uygun Müzekart’ı alabilirsiniz.

Müzekart+

Bizim tercih ettiğimiz kart türü bu. Müzekart+ kart fiyatı 70TL ve 1 yıl içerisinde istediğiniz müzeye istediğiniz kadar girme hakkına sahip olursunuz. Bunun yanı sıra bazı özel müzeler ve bazı kültürel etkinliklerde de indirime sahiptir Müzekart Plus. Mesela Sakıp Sabancı Müzesi, Harbiye Askeri Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Devlet Tiyatroları, boğaz turu gibi müze ve etkinliklerde ücretsiz veya indirimli giriş hakkına da sahip olursunuz. Müzekart+ arasındaki fark, Müzekart+’ın sınırsız olması ve bazı yerlerde sağladığı indirimlerdir. Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC vatandaşı olan herkes bu karttan alabilir.

Müzekart İndirimli

18 yaşından büyük ve öğrenciyseniz indirimli Müzekart alabilirsiniz. Müzekart+ kartının öğrenci versiyonu diyebiliriz. Müzekart öğrenci için indirimli ücreti 30TL. Öğrenciyseniz bu fırsatı kaçırmayın, hatta öğrenciliğiniz bittiyse bile okul ile ilişiğinizi kesmeden bu kartı edinin. Bu kart ile de 1 yıl boyunca istediğiniz müzeye sınırsız girebilirsiniz. Ayrıca 18 yaş altındaki gençler ve 65 yaş üstündeki bireyler, engelliler ve gaziler de müzelerden ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar.

muzekart cesitleri

Müzekart nereden satın alınır?

Müzekart satış noktaları nerelerdir? Müzekart alınabilecek yerler çok sayıda olduğu için rahatlıkla kart sahibi olabilirsiniz. Müzekart, Kültür Bakanlığı’na bağlı birçok müzeden satın alınabiliyor.

İstanbul’da Müzekart satış noktaları

İstanbul’da Topkapı Sarayı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Ayasofya Müzesi, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Kariye Müzesi ile Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nden Müzekart alabilirsiniz. Ancak Topkapı Sarayı ve Ayasofya’nın sırasına girip Müzekart almaya çalışmanızı tavsiye etmem, çünkü çok uzun kuyrukları oluyor. Bunun yerine Sultanahmet Camii’nin yanındaki Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nden ya da Gülhane Parkı’nın yukarısındaki İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nden sıra beklemeden Müzekart sahibi olabilirsiniz.

Ankara’da Müzekart satış noktaları

Ankara’da Cumhuriyet Müzesi ve Anadolu Medeniyetler Müzesi’nden Müzekart temin edebilirsiniz.

İzmir’de Müzekart satış noktaları

İzmir’de Bergama, Efes Örenyeri veya Efes Müzesi, St. Jean Anıtı ile Bergama Asklepion’dan Müzekart alabiliyorsunuz.

Kültür Bakanlığı’na bağlı büyük müzeler Müzekart temin edilebilen müzeler aslında. Hatay’da Hatay Arkeoloji Müzesi, Denizli’de Pamukkale, Çanakkale’de Assos ve Troia, Konya’da Mevlana Müzesi, Nevşehir’de Göreme, Zelve, Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Kaymaklı Yeraltı Şehri , Muğla’da Bodrum Kalesi, Knidos, Mausoleion, Kaunos, Mersin’de Cennet Cehennem Mağaraları ile Kanlı Divane Örenyeri, Aksaray’da Ihlara Vadisi, Gaziantep’te Zeugma Mozaik Müzesi, Aydın’da Milet Antik Kenti, Didim Apollon Tapınağı ve Afrodisyas, Antalya’da Myra, Antalya Müzesi, Olimpos Antik Kenti, Termessos, Simena, Perge, Side, Alanya Kalesi, Side, Aspendos ve Aziz Nikolas Anıt Müzesi’nden Müzekart alınabilir.

Müzekart nasıl satın alınır?

Müzekart için gerekli belgeler nelerdir? Müzekart satın almak için Müzekart satış noktalarına kimlik belgeniz ile gitmeniz yeterlidir. Fotoğraf bile götürmenize gerek yok, çünkü kimlik belgenizdeki fotoğrafı kullanabiliyorlar ve 1 dakika içinde Müzekart’ınız hazır oluyor. Eğer öğrenciyseniz, indirimli Müzekart için gerekli belgeler sadece öğrenci belgesi veya öğrenci kartı.

perge antik kenti 400x266Parge Antik Kenti / Müzekart nasıl alınır?
antakya arkeoloji muzesi suppiluliuma heykeli 400x266Hatay Arkeoloji Müzesi / Müzekart ile nerelere girilir?

Online olarak Müzekart+ satın almak için Müzekart’ın resmi web sitesi kullanılıyor.

Müzekart’ın geçerlilik süresi ne kadar?

Müze müze gezdiren kart Müzekart’ı, aldığınız süreden itibaren 1 yıl süre boyunca kullanabiliyorsunuz. Müzekart süreniz dolduktan sonra tekrar Müzekart başvurusu yapıp alabilirsiniz.

İş Bankası’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve örenyerlerine ücretsiz giriş olanağı tanıyan bir kartı var. İş Bankası Maximum Kartı 1 ay boyunca Müzekart gibi kullanabiliyorsunuz. Ama Müzekart’tan farkı hem sizin adınıza bir Maximum Kart’ınızın olması hem de yıl boyu değil, ilk kullanıldığı andan itibaren 1 ay geçerli olması. 30 gün sonunda Maximum Kart Müzekart ile giriş yapamazsınız. Tekrar aynı amaçla kullanabilmek için yıl sonunu beklemeniz gerekir.

Müzekart nerelerde geçerlidir?

Müzekart ile nerelere girilir? Müzekart ile Kültür Bakanlığı’na bağlı yüzlerce müzeye ücretsiz girebilirsiniz. Müzekart geçen yerlerin ve Müzekart ile ücretsiz girilen müzelerin güncel tam listesi için Müzekart‘ın resmi sitesini ziyaret edin.

Museum Pass nedir?

Biz nasıl ki Amsterdam’da IAmsterdam Card, Gent’te CityCard Gent gibi turistik bölgelerde Müzekart’ı tercih ediyoruz, Türkiye’ye gelen yabancı turistler için de Müzekart imkanı bulunuyor.

  • Museum Pass Istanbul adındaki 5 günlük İstanbul Müzekart ücreti 220TL,
  • 7 günlük Museum Ege Pass Kart 220TL,
  • 7 gün boyunca kullanabileceğiniz Museum Pass Akdeniz Kart 220TL,
  • 3 günlük Museum Pass Kapadokya 130TL
  • ve tüm Türkiye’de geçerli olan 15 günlük Museum Pass Turkey kartı ise 375TL. Biz yurt dışına çıktığımızda 3 günlük Museum Pass kartları için 50 – 60€ gibi fiyatlar ödemek durumunda kalıyoruz.

Müzekart hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Dediğim gibi Müzekart almak seyahatleri son derece kolaylaştırıyor. Gittiğiniz yerlerde, isteğiniz olmasa bile cebinizde Müzekart olduğu için ziyaret etme isteğiniz artıyor.