Kaunas Kalesi

Kaunas Kalesi

Litvanya’nın en büyük 2. kenti olan Kaunas’ı kapsayan Nemunas ve Neris ırmaklarının arasında bulunan Kaunas Kalesi, özellikle I. Dünya Savaşı yıllarında çok önemli bir stratejik savunma merkezi görevi görmekteydi.

Kaunas’ın en eski yapılarından biri olan Kaunas Kalesi ilk defa 14. yüzyılda inşa edilmiş olas da günümüzdeki hali çok eskiye dayanmaz.Rusya’nın savaş sırasında Batı bölgelerinin güvenliğini sağlamayı amaçladığı için inşa edilen Kaunas Kalesi’nin inşasına 1882 yılında başlanmıştır. Çar II. Aleksandr yönetiminde başlanan kalede yaklaşık 4000 işçi görev yapmıştır.

Kaunas Kalesi Gezi Rehberi
Kaunas Kalesi Gezi Yazisi

1915 yılında kalenin inşası tamamlanamadan Almanlar tarafından kuşatılmış, fakat kale yenilenmediği için çağın savunma anlayışına göre yetersiz kalmış ve önemini kaybetmiştir.

Takip eden yıllarda garnizon olarak kullanılan kale, II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından Sovyetler Birliği’ne bağlı üyelerin sorgularının yapılması ve infazlarının gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılmıştır. Toplu katliamların da yapıldığı kalede yaklaşım 50,000 kişi idam edilmiştir.

Kale bugün, turizm amaçlı ziyarete açık durumda ve Kaunas’ın en popüler turistik alanlarından biri. Kalenin en ürkütücü bölümü çeşitli işkence aletleri ve zincirlerin sergilendiği hapishane bölümü.

Kaunas Kalesi Hapishane Koridoru
Kaunas Kalesi Hapishane Zincirleri

Birçok insanın ölümüne sebep olan Kaunas Kalesi’nin içinde Duke Vaidotas tarafından büyülenen savaşçıların uyuduğu ve geceleri bu savaşçıların yeni stratejiler çalıştıklarının duyulduğu hapishane duvarlarında bir efsane olarak yerini alıyor.

Aynı bölümde büstünü göreceğiniz Duke Vaidotas’ın, 14. yüzyılda – 1362 yılında – yönettiği önemli bir savaşta başarısız olduğu, kalenin kuşatılmasına engel olamadığı ve esir alındığı söylenir. 1362 yılının yıkımı olarak kayıtlara geçen Kaunas Kalesi’nin Fethi, Vilius Petrauskas tarafında işte böyle resmedilmiş.

Kaunas Kalesi Fethi

Kalenin odaları sergi salonları ve sanat galerisi olarak kullanılıyor. Odaların birinde yerde yatan ayı postu ve kafası ilgimi en çok ilgi çeken öğelerden biri olmuştu. Dekoratif objelere önem verildiği anlaşılan odada duvardaki süslemeler de oldukça ilgi çekici.

Kaunas Kalesi Ayi Postu
Kaunas Kalesi Duvar Suslemeleri

Kap, kâse, çanak ve dekoratif süslemelerin de aralarında olduğu çeşitli buluntular cam vitrinlerde sergileniyor.

Kaunas Kalesi Sergisi
Kaunas Kalesi Arkeolojik Buluntular

Güzel bir hava ile karşılaşırsanız birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceğiniz ve Kaunas için manevi açıdan çok önemli bir yere sahip olan Kaunas Kalesi’ni görmeden Kaunas’tan ayrılmayın.