rotasenin.com

Kuladokya Kula Peri Bacaları: Manisa’da Volkanik Oluşumlar

Kula Peri Bacaları, Manisa’nın Kula ilçesindeki volkanik bir arazide yer alan ücretsiz ve doğal bir açık hava müzesi gibi. Kahverengi tabela ile tesadüfen karşılaştığımız Kula Peri Bacaları ile Ege Bölgesi’nde de peri bacaları oluşumunun olduğunu öğrenmiş olduk.

Bölge, Kula Peri Bacaları Tabiat Anıtı olarak ilan edilmesiyle ve 1. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı ilan edilmesiyle koruma altına alınmış.

Peri bacaları volkanik birikintilerdeki kolay aşınabilen yüzeyin yağmur, kar, rüzgar gibi aşındırıcı etkenlerle ve üst taraftaki sert katmanın şapka gibi görünmesiyle oluşan doğal oluşumlara deniyor.

Kula Peri Bacaları da Ege Bölgesi’ndeki en büyük tektonik çukur olan Gediz Oluğu’ndaki Divlit Yanardağı‘ndaki volkanik faaliyetler sonucu oluşmuş, manzarası olağanüstü. Kapadokya‘ya kıyasla daha genç görünüyor olabilir ama bu haliyle bile oldukça büyüleyici.

Kula Peri Bacaları
Kula Peri Bacaları
Manisa Kula Gezilecek Yerler - Kuladokya Peri Bacaları
Manisa Kula Gezilecek Yerler - Kuladokya Peri Bacaları

Kula Peri Bacaları giriş ücreti ne kadar?

Nevşehir’deki Kapadokya’ya benzediği için Kuladokya Peri Bacaları olarak da bilinen bu güzellik için şimdilik bir ücret alınmıyor.

Kula Peri Bacaları Tabiat Anıtı
Kula Peri Bacaları Tabiat Anıtı
Manisa Kula Peri Bacalari Gezi Yazisi

Kula Peri Bacaları nerede ve nasıl gidilir?

Kula Peri Bacaları, Manisa’nın Kula ilçesinde ve Kula – Ankara yolunda Kula’ya 18 km mesafede yer alıyor. Gediz Nehri üzerindeki Gediz 1 Köprü’nün çok yakınında. Yol üzerinden peri bacalarına doğru araba ile gidilebiliyor. Yaklaşık 1,5km’lik bir alan içinde geziyorsunuz ve yol üzerinde duraklayabileceğiniz alanlarda aracınızdan inip etrafı inceleyebiliyorsunuz.

Kula Peri Bacalari Manisa
Manisa Gezilecek Yerler Kula Notlari

Kula, sadece Kuladokya Tabiat Anıtı’ndan ibaret değil. Kula ilçesi de çeşitli güzellikler ve müzelerle zenginleştirilmiş. Tarihi Kula Evleri, UNESCO Jeopark Müzesi ve Tabduk Yunus Emre Türbesi de Kula gezilecek yerler listesinde olmalı.