rotasenin.com

Manavgat Şelalesi: Giriş Ücreti ve Ziyaret Rehberi

Manavgat Şelalesi, Türkiye’nin en gözde doğal güzelliklerinden biridir. Peki, bu muhteşem şelale nerede? Giriş ücreti ne kadar? Yol tarifi ile Manavgat Şelalesi’ne nasıl gidilir? İşte tüm bu sorularınıza yanıt olacak detaylı bir rehber.

Kıvrım kıvrım akan Manavgat Irmağı’nın oluşturduğu ünlü bir şelaledir Manavgat Şelalesi. Antalya’ya 80 km mesafede olan Manavgat Şelalesi güzelliğini, ırmak sularının 4 metrelik bir falezden düşmesiyle ziyaretçilerine yansıtıyor. Alışılmış şelalelerden biraz farklı olarak alçaktan aksa da, şelalenin enine genişliği ve güçlü suların çıkardığı ses insanı alıp götürmeye yetiyor.

Oymapınar ve Manavgat adındaki iki görülmeye değer barajdan gelen Manavgat suları, Akdeniz ile buluşmak için Manavgat Irmağı’nın deniz ile buluştuğu ve her tarafında gizli bir tat barındıran Manavgat Boğazı‘ndan geçiyor.

Manavgat Kafeleri
Manavgat Selalesi Gezi Rehberi

Manavgat Şelalesi hakkında kısa bilgi verelim. Manavgat Şelalesi’nin adı, antik çağdaki ismi olan Melas‘tan günümüze türemiş.

Manavgat Şelalesi’nin hemen yanı başında bir seyir terası hazırlanmış. O kadar yakın ki şelaleye, buraya çıktığınızda yüzünüze su taneciklerinin geldiğini hissediyor ve serinliyorsunuz.

Bazı günler su fazlalığından dolayı taşan şelale soldaki restoranın içine kadar gelebiliyor. Yazın sıcağında bu bölgede biriken sular ziyaretçilerin rağbet ettiği bir nokta oluyor.

Bu durum da kendi içinde bir kaosun oluşmasına, zaten küçük olan Manavgat Şelalesi’nin seyir terasının fazla sayıda insan ağırlamasına sebep oluyor.

Manavgat Selalesi
Manavgat Gorunum

Turistler tarafından özellikle 7 km mesafedeki Side Antik Kenti gezilerinde tercih edilen Manavgat Şelalesi, 1968 – 1983 yılları arasında tedavülde olan 5 TL’nin arka yüzünde yer almış. Yeni jenerasyon bunu bilmese de bir önceki jenerasyon bunu mutlaka hatırlayacaktır.

5tl Reverse

Manavgat Şelalesi giriş ücreti

Manavgat Şelalesi’ne giriş ücretli ve Müzekart geçerli değil. Girdiğinizde sağlı sollu birçok hediyelik eşya satan dükkanlar, dondurmacılar ve çeşitli kafeler var.

Manavgat Şelalesi’ne giriş yapmayı planlıyorsanız, 50 TL ödemeniz bekleniyor. Bazı ziyaretçilerin bu ücrete tepki gösterdiğini belirtmekte fayda var.

Ancak bu ücret, bölgenin temizliği ve bakımına katkıda bulunmak amacıyla alınıyor. Ek olarak, sezonlara göre giriş ücretlerinde hafif değişiklikler olabileceğini unutmayın.

Ziyaret için belirli saat kısıtlamaları olmadan istediğiniz zamanda Manavgat Şelalesi’ni keşfe çıkabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi nerede ve nasıl gidilir?

Manavgat Şelalesi, Antalya‘nın merkezinden 76 km (yaklaşık 72 dakika), Side beldesinden ise sadece 9 km (23 dakika) uzaklıkta konumlanıyor. Manavgat ilçesine vardığınızda D400 karayolu üzerinde bulunan yönlendirme tabelalarını takip ederek kolayca şelalenin yolunu bulabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi’ne ulaşım oldukça pratiktir. İsterseniz kendi aracınızla, isterseniz otobüs seferlerini tercih ederek şelaleye ulaşabilirsiniz. Şelale, İstanbul’dan 800 km ve Ankara’dan 622 km mesafede yer alırken Antalya Havalimanı’na ise sadece 60 km uzaklıktadır.

Sonuç

Manavgat Şelalesi’ni ziyaret etmek, doğanın taptaze havasını solumak ve suların huzurlu şırıltısında dinlenmek için harika bir fırsat.