Matka Kanyonu ve Vrelo Mağarası Makedonya'nın Doğa Harikaları

Matka Kanyonu ve Vrelo Mağarası Makedonya'nın Doğa Harikaları

Makedonya’nın önemli ve popüler gezi noktalarından biri de Matka Kanyonu. Doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan Makedonya’daki turistik kanyon harika bir görüntü sunuyor.

Matka Kanyonu aslında bir baraj gölü. 1930’lu yıllarda inşa edilen baraj nedeniyle bugünkü halini almış. Son derece keyifli etkinliklerin olduğu bir bölge. Bir Üsküp gezisinin pişman etmeyecek gezi noktasıdır Matka Kanyonu.

Matka Kanyonu’nda Yürüyüş ve Yüzme

Kanyon kenarında 6 kilometre boyunca uzun uzun yürüyüş yapma imkanınız var. Yolun sonları zorlu ve korkuluklar yok. Gün batımına doğru zorlanabilirsiniz. Tabii bu macera severler için. Yolun yarısına bile gelseniz yeterli olabilir de. Kanyonda Orta Çağ’dan kalma birkaç kilise ve manastır bulunuyor. Özellikle iç taraflara yürüyerek harika manzaralar ve tarihi kilise kalıntıları görebiliyorsunuz. Bu kiliselerden biri kanyon girişinde bulunuyor. Mağaralar da var kanyon çevresinde, fakat en ünlüsü tekne turlarının uğradığı Vrelo Mağarası.

Makedonya Matka Kanyonu Gorulecek Yerler
Makedonya Matka Kanyonu Kiliseleri

Halk insanı burada yüzüyor da. Suyu berrak değil ama yüzmeye müsait. Bir turistin burada yüzmesi kısıtlı zamanından dolayı pek uygun görünmese de, böyle bir imkan da yok değil. Bu arada seyyar mısırcılardaki mısır da harika.

Matka Kanyonu’nda Kano Kiralama

Matka Kanyonu’nda yapılacak aktiviteler arasında kano kiralamak bulunuyor. Bir kişilik veya iki kişilik kano kiralayarak yarım saat ya da bir saatlik gezintiye çıkabilirsiniz. Kürek çekmeyi bilmiyorsanız öylece takılabilirsiniz, biliyorsanız birkaç yüz metre gidip kiraladığınız süreye göre geri dönebilirsiniz. Gayet keyifli. Ancak kanolar, gelip geçen teknelerin oluşturduğu dalgalar veya çektiğiniz küreğin kano içine su akıtması nedeniyle ıslak olabiliyor. Kanodan kalktığınızda poponuzun suyla ıslanmış olma ihtimali var.

Makedonya Matka Kanyonu Kano Kiralama
Matka Kanyonu Kano Kiralama
Makedonya Matka Kanyonu Kano Gezisi
Matka Kanyonu - Yapılacak Şeyler

Biz iki kişilik kano kiralamıştık, öndeki kuru kaldı, ama arkadaki ıslak popo ile devam etti. 🙂 Yarım saatlik kano kiralama 200 DEN, bir saatlik ise 400 DEN. Yarım saatlik bir gezinti yeterli oluyor. Kalkış saatinizi not ediyor görevli ve size kanoyu teslim ediyor. Baktınız çok keyifli, bir saate uzatabilirsiniz. Zaten ödemeyi dönüşte alıyor.

Makedonya Matka Kanyonu Gezi Notlari
Makedonya Matka Kanyonu Gezi Rotasi

Matka Kanyonu’nda Tekne Kiralama / Tekne Turu

Tekne kiralama da Matka Kanyonu’nda yapılabilecek güzellikte bir etkinlik. Birkaç tekne turu alternatifi var. Biz mağara gezili olanını tercih ettik. Tekne turunun gittiği son noktada bir mağara var ve burada sizi indirip 15-20 dakika süre veriyor. Siz de mağarayı gezip geliyorsunuz. O kadar süre yeterli oluyor. Sonrasında tekneye binip dönüş yoluna geçiyorsunuz. Bu yolculuk toplamda bir saat kadar sürüyor.

Makedonya Matka Kanyonu Tekne Kiralama
Makedonya Matka Kanyonu Yapilacak Seyler

Vrelo Mağarası

Teknelerin uğradığı kanyonun ismi Vrelo Mağarası. Dünyanın en derin yer altı su mağaralarından biri olması özelliğiyle önemli bir mağara. Bölgedeki en popüler mağara olan Vrelo Mağarası 10-15 dakikada gezilebiliyor. İçerisi serin olduğundan giysiniz varsa alın.

Matka Kanyonu giriş ücreti ne kadar?

Matka Kanyonu’na giriş ücretsiz, herhangi bir ücret alınmadan etrafta gezi yapabiliyorsunuz.

Matka Kanyonu nerede ve nasıl gidilir?

Matka Kanyonu, Üsküp merkeze 15 km uzaklıkta. Ohrid Matka Kanyonu arası 45 km. Üsküp’ten otobüs ile ulaşım mümkün. Şehirlerarası otobüs terminalinden 60 numaralı otobüslerle gidip yine aynı hat ile dönüş sağlayabiliyorsunuz. Terminalden, yolculuk için bir kart satın almanız gerekiyor ve içine tıpkı bizdeki İstanbulkart gibi gidiş dönüş bakiye yükletmeniz gerekiyor. Kartı satın aldığınız yere Matka Kanyonu’na gideceğinizi söyleyerek ne kadar yüklemeniz gerektiği konusunda fikir alabilirsiniz. Yüklenen miktarı otobüsteki çalışanlarla paylaşıp dönüşünüzü de garantileyin .

Üsküp’ten yaklaşık 45 dk – 1 saat sonra Matka Kanyonu’na varılıyor ve 1 km’lik bir yoldan sonra Matka Kanyonu’nu görebiliyorsunuz. Otobüsün dönüş saatini ve kalkış noktasını iyice öğrenin, dönüş saatinden önce de otobüsün kalkış noktasında olmak için planlamanızı çok iyi yapmalısınız.

Özel aracınızla geliyorsanız kanyonun yakınına kadar aracınızla gidebilirsiniz. Ancak zaman telaşınız yoksa aracınızı girişe uzakta bir yere de park edebilirsiniz. Bunu tercih etmenizdeki gerekçe yolların dar olması ve yoğun döneme denk gelirseniz karşıdan gelen araçlarla karşı karşıya kalıp çıkışınızın gecikmesi olabilir. Biz Matka Kanyonu’na yakın mesafeye kadar gitmiştik ve yolun kenarına park ettik. Herhangi bir ücret alınmamıştı. Taksi ile ulaşım sağlamak isterseniz de, özellikle birkaç kişilik gruplar için oldukça mantıklı.