rotasenin.com

Mermerli Plajı: Antalya’nın Mavi Bayraklı Plajının Keşfi

Güneşin öptüğü kumsalların ve kristal suların dünyasında Antalya, güneş, kum ve deniz üçlüsünün bir araya gelerek turistlerin uğrak noktası haline geldiği bir şehir olarak öne çıkıyor. Haziran’dan Kasım’a kadar gözde bir destinasyon olan Antalya, bir tatilden çok daha fazlası, bir yaşam tarzı seçimidir.

Şehrin kalbinde yer alan Mermerli Plajı küçümsenen bir hazinedir. Burası, şehir merkezinde konaklayan ve bir doz deniz özlemi duyanlar için gidilecek yerdir. İster Antalya’ya bir gezi planlıyor olun, ister zaten orada olun, bu plaj mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Eski şehir merkezi Kaleiçi‘nin kalbinde yer alan plaj, tipik bir geniş sahil şeridi değildir. Şehrin limanı içinde yer alan küçük bir girintidir ve ona samimi bir çekicilik kazandırır.

Antalya Mermerli Plaji Nasil Gidilir
Zosim Mihai

Kaleiçi’nden Yat Limanı’na doğru indiğinizde, limanın bir köşesinden dışarı bakan ve limanın kucağında şirin bir koyu andıran plajı göreceksiniz.

Mermerli Plajı doğal ve insan yapımı harikaların güzel bir senfonisini oluşturur. Bir tarafta tarihi şehir surları, diğer tarafta ise denize uzanan iskele yer almaktadır. Birkaç adım ötede ise Antalya’nın doğal güzelliğinin bir sembolü olan ve ‘falez’ olarak bilinen ünlü kayalıklar yer almaktadır.

Plajın atmosferi bahar ve yaz aylarında keyifli bir hal alır. Bengonviller ve zambaklar çiçek açarak gölgelerini devasa taş duvarlara düşürür ve İtalyan sahil kasabalarını anımsatan büyüleyici bir ortam yaratır.

Antalya Mermerli Plaji Giris Ucretleri
Mesut Kılıçarslan

Antalya’daki mavi bayraklı plajlardan biri

Mermerli Plajı aynı zamanda Antalya’nın mavi bayraklı plajlarından biridir. Sık tekne trafiği nedeniyle deniz kirliliğinin sıklıkla endişe konusu olduğu bir limanda yer almasına rağmen, bu durum plajı veya Yat Limanı için geçerli değildir. Hem limanın hem de plajın suları tertemizdir.

Mermerli’nin yumuşak ve sakin suları, özellikle çocuklu aileler ve daha derin sularda yüzme konusunda kendine güvenmeyenler olmak üzere yavaşça dalmayı sevenler için idealdir.

Hatta birçok Antalyalının yüzmeyi ilk olarak Mermerli’de öğrendiği söylenmektedir. Plajın solundaki kayalık alan da dalış meraklıları için eğlenceli bir nokta oluşturmaktadır.

Antalya Mermerli Plaji Ozellikleri Ve Mavi Bayrak
임설희

Mermerli Plajı’nın ziyaretçileri öncelikle Kaleiçi’nde konaklayan turistlerdir, bu da huzurlu ve saygılı bir atmosfer sağlamaktadır.

Müdahaleci bakışların ve yüksek sesli müziğin olmaması, burayı sakin bir plaj günü arayanlar için bir cennet haline getirmektedir. Burada güneşin tadını çıkarabilir, kitap okuyabilir veya herhangi bir rahatsızlık duymadan sessiz bir sohbetin tadını çıkarabilirsiniz.

Mermerli Restoran’da yemek molası

Yiyecek ve içecekler konusunda endişeli misiniz? Buna hiç gerek yok. Plajın girişindeki Mermerli Restoran Kaleiçi’nin en iyilerinden biri. Mükemmel bir menü ve birinci sınıf hizmet ile tatmin edici bir yemek garanti edilir. Restoran ayrıca inanılmaz bir manzaraya sahiptir ve romantik bir akşam yemeği için harika bir seçenektir.

Mermerli Plajı giriş ücreti

Özel bir plaj olan Mermerli Plajı giriş ücreti 70 TL’dir. Ancak bu ücret şezlong, güneş şemsiyesi ve duş kullanımını da içerdiğinden bu ücrete değmektedir. Buna ek olarak, plajın mükemmel bakımı ve tesisleri maliyeti fazlasıyla telafi etmektedir.

Mermerli Plajı’na nasıl gidilir?

Plajın Kaleiçi’ndeki konumu da ziyaret etmek için bir başka nedendir. Antalya’nın tarihi ve turistik merkezi olan Kaleiçi’nde birçok cazibe merkezi, müzeler, parklar, seyir terasları, Yat Limanı ve begonvillerle kaplı büyüleyici deniz kokulu sokaklar, kırmızı çatılı geleneksel Antalyalı evleri, tarihi camiler ve daha fazlası bulunmaktadır.

Tüm bunlar Mermerli’ye yürüme mesafesinde olup, Kaleiçi’nde bir sabah turunu sahilde serinletici bir öğleden sonra ile kolayca birleştirmenize olanak tanır.

Plaja giriş, adını plajla paylaşan Mermerli Restoran’dan yapılmaktadır. Ahşap merdivenler şehir surlarının tepesindeki restorandan sahile inmektedir. Merdivenlerin tepesinden plajın görüntüsü bir zevktir ve bir sonraki adımın havasını belirler.

Kirli sarı taş duvarlara yaslanmış zikzaklı merdivenlerden inerken, bahar ve yaz aylarında çiçek açan bengonvillerin gölgesinde kalırsınız. Tepeden görünen panoramik deniz manzarası o kadar büyüleyici ve sıcaktır ki, kendinizi pitoresk merdivenlerden aceleyle inerken bulabilirsiniz.