Kaputaş Plajı Kaş'ın En Güzel Plajı

Kaputaş Plajı Kaş'ın En Güzel Plajı

Antalya’nın dünyaca ünlü kanyon ağzı plajı olan Kaputaş Plajı, rengiyle ve manzarasıyla Kaş’ın ve Antalya’nın en güzel plajlarından biri.

Kaputaş Plajı’nın denizi nasıl?

Kaputaş, iki yanı yüksek kaya duvarları ile örtülü bir kanyondur aslında. Toros dağları ve ormanlardan Akdeniz’e açılan bu kapı, dağlardan gelen suların yer altından deniz ile buluşmasını sağlıyor. Yer altından akan sular, deniz kıyısında kumların arasından süzülerek, soğuk su olarak ortaya çıkıyor. Kıyı kesimlerinin turkuaz renkte olmasının sebebi bu. Kıyısı ise sanılanın aksine kumlardan değil küçük çakıl taşlarından oluşuyor.

Kaputas Plaji Gezi Rehberi
Kaputas Plaji Gezi Yazisi

Kaputaş Plajı giriş ücreti nedir?

Mavi Yolculuk olarak adlandırılan tekne gezilerinin vazgeçilmez plajı olan Kaputaş Plajı’na giriş ücretsiz. Plajda Kaş Belediyesi tarafından işletilen küçük tesisten ücret ile şezlong kiralayabilir ya da yere havlunuzu serip takılabilirsiniz. Tesiste, tuvaletler, soyunma ve duş kabinleri ile küçük bir de büfe bulunuyor.

Kaputas Plaji Gezilecek Yerler
Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı nerede ve nasıl gidilir?

Kaputaş Plajı, Antalya’nın Kaş ilçe merkezine 20km uzaklıkta yer alıyor.  Kalkan’a olan uzaklığı ise 8km. Kaş Fethiye arası otoyol üzerinde mutlaka karşınıza çıkar. Kaputaş Plajı cennetten bir köşe olarak yüksek dağlar arasında ve Antalya karayolunun virajlı yollarında bir anda karşınıza çıktığı için herhangi bir otopark tesisleşmesi için alan yok. Yol kenarına park etmeniz ve bu nedenle de genellikle birileri çıkıncaya dek araba ile sıra beklemeniz gerekli. Yoğun olduğu dönemlerde bu durum biraz strese dönüşebiliyor. Arabanızı park ettikten sonra 187 basamaklı ahşap merdivenden inerek 130 metre uzunluğundaki harika plaja ayak basabilirsiniz.

Kaputas Plaji Karayolu
Kaputas Plaji Merdivenleri

Kaş ile Kalkan arasındaki D400 karayolu adındaki sahil yolunda bulunan Kaputaş Plajı, Kaş’a 20 km, Kalkan’a ise 10 km uzaklıkta bulunuyor. Fakat yollar oldukça virajlı olduğundan bu kısa mesafeler göz açıp kapayıncaya kadar geçmiyor. Belli hızları aşamıyor olmanız ulaşım süresini uzatsa da, elbette bu çileye değer bir sonuç çıkıyor ortaya.

Kaputas Plaji Gezi Yazisi
Kaputas Plaji Sahili

Mavi Mağara

Kaputaş Plajı’nın yakınlarında olan ve 1972 yılında Jeolog Dr. Temuçin Aygen tarafından bulunan Mavi Mağara, diğer adıyla Blue Cave (Blaue Grotte), ismini güneş ışıklarının denizin dibinden mağaraya yansımasıyla ortaya çıkan renkten almış. Fosforesson rengi olarak adlandırılan bir renk ile kaplanan mağaranın 50 metre uzunluğu, 40 metre genişliği ve 15 metre yüksekliği vardır. Koyları dolaşan tur tekneleri ile içerisini ve çevresini görebileceğiniz Mavi Mağara’ya yol üzerindeki Mavi Mağara tabelası ile de ulaşabilirsiniz.