rotasenin.com

Soli Pompeiopolis Antik Kenti

Mersin’in Mezitli ilçesindeki Viranşehir Mahallesi‘nde yer alan ve Roma’nın en önemli antik limanları arasında gösterilen Soli Pompeiopolis Antik Kenti, yolunuz düşerse mutlaka görülmesi gereken bir kenttir.

Şu ana kadar yapılan arkeolojik kazılar ışığında MÖ 2000’den itibaren Doğu Akdeniz’in en önemli liman kentleri arasında olan antik kentin kazıları ilk olarak 1999 yılında başlamış. Her sene düzenli olarak kazılan ve kaldırılarak birleştirilmesi mümkün olan sütunların birleştirilmesiyle ziyaretçilerin sütunlu caddeyi görmesi sağlanmıştır.

Roma döneminde inşa edilen sütunlu caddenin 200 sütunlu bir cadde olduğu düşünülüyor. Bu sütunların üzerlerinde ise imparator ve yöneticilerin büstlerinin olduğu belirtiliyor.

Soli Pompeiopolis Antik Kenti Gezisi
Soli Pompeiopolis Antik Kenti Sutunlu Cadde

Soloi kelimesi Güneş anlamına geliyor. Akdeniz’deki korsan faaliyetlerini sonlandırmak için görevlendirilen Pompeius, görevi başarıyla tamamlayınca şehir Pompeipolis olarak da anılmaya başlanmış.

Kıbrıs ve Mısır ile yapılan ticaret sonucunda zaman içerisinde zenginleşen kent; MÖ 3. yüzyılda gökbilimci, matematikçi ve astronom olan bilimadamı Aratos‘u çıkarmıştır. Aratos daha sonra Tarsus’ta eğitim görmüş ve dönemin diğer bilimadamları gibi Atina yollarına düşmüştür.

Sütunlu cadde ile birlikte tiyatro, hamam, liman, nekropolis gibi, bir antik kentte olması gereken diğer yapıların varlığından da söz ediliyor. Antik kent üzerinde her sene yeniden kazı çalışmaları yürütülüyor ve kentten çıkarılan buluntular sergilenmek üzere Mersin Müzesi‘ne götürülüyor.

Arkeopark olma yolunda ilerleyen Soli Antik Kenti‘nin çevresi günümüzün yapılarıyla çevrilmiş durumda. Şehri antik kentten ayırmak için tel örgülerle çevrilmiş olması, sahaya girişe izin olmaması, ziyaret için henüz hazır bir antik kent olmaması gibi durumlar yüzünden antik kent rahat bir şekilde gezilebiliyor.

Ancak tel örgüler arasından çekilebilen fotoğraflarla idare edebiliyoruz. Umarım en kısa zamanda antik tarih ile ilgilenenlerin giriş yapabilecekleri ve yakından inceleyebilecekleri tarihi bir yapılar bütünü halini alır.