rotasenin.com

Mor Gabriel Manastırı

admin
|

Dünyanın en eski uygarlıklarını içinde barındıran ve yılların tarihsel dokusunu bize en iyi yansıtan şehir olan Mardin, Süryanilerin merkezi olarak bilinen ve Hıristiyanlar tarafından kutsal sayılan Turabdin Bölgesi içerisinde kalır.

Allah’a tapanların dağı anlamına gelen Turabdin Bölgesi içindeki en eski ve faal manastırlardan biridir Mor Gabriel Manastırı. Dini açıdan bakıldığında büyük bir öneme sahip olan manastır, Kilise tarafından İkinci Kudüs olarak ilan edilmiştir.

Mor Gabriel Manastiri

MS 397 yılında Mor Samuel ve Mor Şemun adındaki iki rahip tarafından atılmıştır manastırın temelleri.

O zamanlar kurucularının isimlerinin verildiği manastır, sonraları Rahiplerin Meskeni anlamına gelen Deyr-el-Umur, Türkçe ismiyle Deyrulumur olarak anılmaya başlamıştır.

Deyrulumur Manastiri Detay

İçeri girdiğinizde genç Süryani rehberler size gönüllü olarak eşlik ediyorlar. Manastırda yaşayan insanlar olduğundan, fotoğraf çekerken dikkatli olmak, mahremiyetlerine girmemeye özen göstermek gerekli.

Mor Gabriel Manastiri Merdivenleri

Azizlerin Evi

Manastır içinde bulunan önemli yapılardan biri Azizlerin Evi‘dir. MS 449 yılında 15 mezar odası şeklinde inşa edilmiştir.

Sadece üst düzey din adamlarının kalabildiği bu mezarlarda en son defin işlemi 1984 yılında yapılmış. O tarihten günümüze aynı metropolit bu manastırda yaşamını sürdürmekte.

Deyrulumur Manastiri Canlari

Azizler Evi’nde yerde farklı bir mezar dikkatinizi çeker. Mezar açık ve üzeri toprakla kaplıdır, umut arayanlar ve dua okuyanlar bu topraktan alabilsin diye.

İşte bu mezar 594 – 668 yılları arasında yaşamış olan ve sonradan manastıra ismi verilen Mor Gabriel‘in mezarıdır. Mezarını özellikle ayakların altında olmasını isteyen Mor Gabriel için alçakgönüllü olduğu söylenir.