rotasenin.com

Mardin Midyat

admin
|

Kültür ve tarih anlamında Mardin’i en iyi anlatan şehirdir Midyat. Kolay işlenebilen sarı kalker taşı üzerine çeşitli motiflerle bezenmiş süslemeleri yakından görebileceğiniz ve dokunabileceğiniz, yüzyılların tarihini ve sağlamlığını hissedebileceğiniz evler eşlik eder size dar sokaklar boyunca.

4 metre yükseklikteki duvarlarla çevrilmiş evlerin yanında çok sayıda cami, kilise ve manastırların olduğu bu tarihi kent, televizyon dizilerinin de vazgeçilmezleri arasındadır.

Muhteşem taş işlemesiyle bilinen Devlet Konukevi, Sıla başta olmak üzere birçok dizinin çekimlerine sahne olmuştur. Eskiden bir Hristiyan’a ait olduğu söylenen ve vefatından sonra devlete bağışlanan bu 3 katlı konak, ziyarete açık.

Terası, çıktığınızda görebileceğiniz en güzel manzaralardan birine sahip. Panoramik olarak izleyebileceğiniz Midyat’ın enfes manzarasına doyamayacaksınız.

Midyat Sila Evi
Sila Evi Teras

Midyat sokaklarını dolaşırken karşılaşılan evler çoğunlukla iki katlıdır. Avluya açılan giriş kapısını geçtiğinizde, alt katın daha çok kiler gibi kullanıldığı görülür.

Mardin evleri, Hippodamos denilen ızgara planıyla inşa edilmişlerdir. Bir alt sokağa geçmek için sokağın başına gitmeniz gerekir. Geçişin daha kolay bir şekilde sağlanması için tüneller vardır.

Abbara adı verilen bu tüneller dardır. Dolayısıyla askeri anlamda, şehir istila edildiğinde düzenli ordunun hareketi kısıtlanır. Mardin kalesinin de savunma amaçlı kullanıldığını düşünecek olursak şehri kuşatmak bir hayli zordur.

Midyat Evleri