Myndos Kapısı

admin
|

Mindos Kapısı, yarımadada yer alan ve antik yazarların sıkça sözünü ettiği Myndos Antik Kenti‘ne doğru baktığı için Myndos adı verilmiş. Bodrum’da bulunan Halikarnassos kralı Mausollos tarafından inşa ettirilen Myndos Kapısı, Bodrum surlarının üzerinde var olduğu düşünülen iki anıtsal kapıdan biridir.

Diğerine Mylasa (Milas) Kapısı denmiştir. Şehre giriş kapısı sayılan Mindos Kapısı, MÖ 360 civarında inşa edildiği düşünülüyor.

Önüne kazılan hendekler yüzünden, dünyada imparatorluk kurmak isteyen Büyük İskender‘in geçemediği kapı olarak biliniyor. 7 metre uzunluğunda, 2.5 metre derinliğinde olan hendeğin asıl amacı koç boynuzu, mancınık gibi savaş aletlerini surlardan ve kulelerden uzak tutmak.

Ancak, MÖ 333 yılında Büyük İskender hattı kırmış ve zorlu bir direnişten sonra şehri fethetmiş. Mausoleum hariç şehrin tamamı, fetih sırasında yerle bir olmuş.

Bodrum Myndos Kapisi Gezilecek Yerler
Bodrum Myndos Kapisi Kazilmis Hendek

Turkcell ve Ericsson firmalarının katkılarıyla restore edilerek ziyarete açılan Myndos Kapısı görülmeye değer. Çevresindeki kalıntılar ve açıklamalar bulunan bilgilendirme panoları restorasyonla birlikte konulmuş, ziyaretçilerin kalıntılar hakkında bilgi almaları sağlanmış.

Bodrum Myndos Kapisi Gezisi
Bodrum Myndos Kapisi Halikarnas