1840 yılında Tekirdağ’da dünyaya gelen ve dedesinin tayini nedeniyle 6 yıl sonra Tekirdağ’dan ayrılarak birbirinden farklı illerde ikamet etmek zorunda kalan vatan şairi Nazım Hikmet‘in hatıraları, Namık Kemal Evi’nde ziyaretçileriyle buluşuyor.

Namık Kemal Evi, Tekirdağ Namık Kemal Derneği tarafından 19. yüzyıl Osmanlı mimarisi tarzına inşa edilmiş 3 katlı bir yapıdır. 1992 yılında temeli atılan ve tam bir sene sonra, doğum gününde, 21 Aralık 1993 yılında hizmete giren Namık Kemal Evi Müzesi, Namık Kemal’e ait eşyalar, yazdığı makaleler ve kitapların yanısıra Tekirdağ halkının bağışladığı antik eserlerinde sergilendiği, Tekirdağ’ın yakın tarihini yansıtan bir müzedir aynı zamanda.

namik kemal evi binasi 400x266
namik kemal evi bahcesi 400x266

Namık Kemal Evi, Namık Kemal’in yaşadığı ev değildir. Gerçek evi zamana yenik düşerek yıkılmıştır. Namık Kemal Evi Müzesi ise eski fotoğraflara bakılarak, aslında uygun bir şekilde inşa edilmeye çalışılmıştır.

Namık Kemal Evi, ziyaretimiz esnasında kapalı olduğu için içine girip gezemedik. En kısa zamanda, Namık Kemal Evi Müzesi’ne yeni bir gezi ayarlayıp daha detaylı bilgi vermek istiyorum.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümüne sorabilirsiniz. Bu tip gezilerimizi anlık takip etmek için bizi @rotasenin Instagram hesabından takip edin. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin.