Riga ve Navigasyon Tarihi Müzesi

Riga ve Navigasyon Tarihi Müzesi

Letonya’nın merkezi Riga’da bulunan Riga ve Navigasyon Tarihi Müzesi, Riga’nın ve Baltık ülkelerinin en büyük koleksiyon müzelerinden biridir.

Müzede birçok tarihi eser sergilenmekte. Özellikle 18. yüzyılda yaşamış olan Nikolas von Himzel’in bilimsel ve sanatsal eserleri ile kişisel koleksiyonu, eserlerin büyük bir kısmını oluşturur. Nikolas’ın ölümünden sonra annesi Katrina eserleri, oğlunun isteği üzerine Riga’ya vermiştir. Bunun üzerine 1773 tarihinde Riga meclisi, von Himzel’in adını vererek, bugün ayakta olmayan bir binada ilk müzeyi açmışlardır.

Riga Navigasyon Tarihi Muzesi Gezisi
Riga Navigasyon Tarihi Muzesi Gezi Rehberi

Sonraları Riga Dome kompleksine taşınan müzedeki eserlerin bir kısmı İkinci Dünya Savaşı sırasında zarar görmüştür. 1964 yılında Riga ve Navigasyon Tarihi Müzesi adını alan müze, 80 koleksiyona ait 500.000 esere sahiptir.

Riga’nın ticari anlamda bu kadar gelişmesinin en önemli sebebi şüphesiz ki, Baltık denizi kıyısnda olmasıdır. Müze, geçmiş döneme ait gemileri ve kullanılan seyir aletlerini yakından görebilmeniz için çok önemli eserler sergiliyor. Eski Riga haritaları, çeşitli yol planları ile küçük gemi modelleri görebileceğiniz tarihi eserler arasında.