rotasenin.com

Sapadere Kanyonu

Antalya’nın güzide ilçelerinden olan Alanya’nın Demirtaş Beldesi’nde tabelaları takip ederek kolayca ulaşabileceğiniz Sapadere Kanyonu, denizden 15 km içerideki Sapadere Köyü‘nde yer alıyor. 400 metre yüksekliğe sahip bu muhteşem kanyon, ziyaretçilerin rahatlıkla gezebilmeleri için ahşap kullanılarak yürüyüş platformu yapılmış.

Sapadere Kanyonu’na arabanızla gidiyorsanız tesisin önünde ücretsiz bir park alanı mevcut. Arabayı park ettiğiniz noktada ise tertemiz, buz gibi ve harika görünen bir su göleti ile karşılaşıyorsunuz.

Sapadere Kanyonu Su Goleti
Sapadere Kanyonu 400metre

Sapadere Kanyonu’na girişi ücretli. Bu güzelliği görmek için gözden çıkarabileceğiniz bir meblağ. Ardından, kanyona girmek için 250 metre boyunca, çevresi ağaçlarla dolu toprak yolda yürümek gerekiyor.

Toros Dağları ile çevrili heybeti ve ihtişamı ile ziyaretçileri etkilemeyi başaran kanyonda sizi huzura çağıran su sesi karşılıyor. 400 metre yüksekliğe sahip kanyonda yukarı baktığınızda, güzelliği ve yüksekliği başınızı döndürebilir.

Sapadere Kanyonu
Sapadere Kanyonu Gezi Yazisi

Sapadere Kanyonu uzunluğu 350 metre. Ahşap platformlar aracılığıyla yürümeye müsait olan kanyonda yer yer doğal yüzme havuzları bulunuyor.

Doğal havuzların yakınlarına asılan tabelalarla, doğal havuzların kaç metre derinlikte olduklarını öğrenmek mümkün. Tertemiz havası olan Sapadere Kanyonu’ndaki yolculuğunuzda irili ufaklı birçok şelale görecek, suyun ne denli güçlü olabildiğine çok yakından şahit olacaksınız.

Yürüyüş parkuru sonunda sizi harika bir şelale bekliyor. Daha fazla ilerlemek mümkün değil, fakat şelale sularının döküldüğü yer komple doğal bir havuz. Oldukça berrak olan bu soğuk suda yüzmek serbest. Tabii soğuğa dayanabilirseniz, çünkü Sapadere Kanyonu su sıcaklığı oldukça düşük.

Sapadere Kanyonu Alanya Gorulecek Yerler
Sapadere Kanyonu Gezilecek Yerler

Yürüyüş sonunda sarf ettiğiniz efor ve dinlediğiniz su sesinden yorulup acıktıysanız, arabayı park ettiğiniz noktada bulunan restoranda yemek yiyebilirsiniz. Fiyatlar normal, yiyecekler de her yerde yiyebileceğimiz türden.

Sapadere Kanyonu nerede ve nasıl gidilir?

Alanya’dan Sapadere Kanyonu‘na mesafe 43km. Alanya‘dan Gazipaşa’ya doğru ilerlediğinizde D400 karayolu üzerinde Sapadere tabelasını gördünüz zaman dönmeniz gerekiyor. Döndükten sonra dolambaçlı ve yeşillikler arasında ilerleyeceğiniz 20km’lik yoldan sonra, Sapadere Kanyonu’na varmış olursunuz. Saf hali ve doğasıyla Alanya’ya gidip görmeden dönmek pek yakışık almaz.