Sazova Parkı

Sazova Parkı adıyla bilinen Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, 2012 yılında açılmış ve 400.000 metrekarelik oldukça geniş bir alana sahip. İster çocuğunuzla birlikte gelin, ister bir yetişkin olarak gelin, çok hoş vakit geçirebileceğiniz dinlendirici bir alandır Sazova Parkı.

Sıradan bir parktan çok uzak bir görünümü olan Sazova Parkı‘nda gezmek ve eğlenmek için sıra dışı yapılar bulunuyor. Parka giriş ücretli değil, ancak bu yapılara girmek için küçük miktarla ödemeniz gerekiyor.

sazova golu 400x266
sazova dinozor park 400x266

Masal Şatosu

Eskişehir’in gezilecek en güzel yerlerinden biri olan Sazova Parkı‘nda, gerek içeriden gerekse dışarıdan görülebilen Masal Şatosu, hem çocukların hem de yetişkinlerin çok eğlenebileceği bir yapı. Türkiye’nin ünlü kulelerinden ilham alınarak inşa edilen yapıda düzenlenen turlar ile hikayeler anlatılıyor, çocukların hikayedeki olayları çözmeleri sağlanıyor. Bugüne kadar kitaplarda okudukları karakterler ile birebir iletişim kurabiliyorlar, hikayeleri yaşayabiliyorlar. Bu nedenle güzel düşünülen bir etkinlik olmuş.

sazova masal satosu kuleleri 400x266
sazova masal satosu deve 400x266

Korsan Gemisi

Sazova Parkı’nda bulunan korsan gemisi, 1620 yılında İngiltere’den ABD’ye yolcu götüren ve ABD’deki insanlığın temelini atmasına vesile olan Mayflower adındaki gemi ile büyük benzerlik göstermekte.

sazova korsan gemisi 1 400x266
sazova korsan gemisi 2 400x266

Korsan gemisinin kaptan köşkü ve alt katındaki odaların tasarımları gayet güzel hazırlanmış. Kaptan köşkünde korsanların temsili hayvanı papağan da es geçilmemiş. May Flower adlı korsan gemisinde suçluların cezalandırılması için zindan, çürümüş insan iskeleti, kaptan köşkü, gemide çalışan işçilerin hamakları ve alt kattaki mutfak bölümü görülebilir.

sazova korsan gemisi kaptan kosku

Alt katta ise korsanların uzun yolculuklarında yetecek kadar meyve ve sebze stoklanmış. Tipik bir aşhane görevi üstlenmiş alt katın ortasındaki alan. Yaptıkları yemekleri yiyebilecekleri bir de masa mevcut. Kenardaki küçük pencerelerden dışarı, güvenlik amacıyla toplar konulmuş.

sazova korsan gemisi ashane 400x266
sazova korsan gemisi ashane 2 400x266

Korsan gemisine çıkmak küçük bir ücret karşılığı mümkün.

Sualtı Dünyası

Sazova Parkı’nda bulunan Eti Sualtı Dünyası, 84 farklı türden toplam 2150 balığı ağırlamakta. Amazon Nehri, Kızıldeniz, Atlas Okyanusu, Güney Amerika Gölleri, Kuzey Ege Denizi gibi dünyanın birçok noktasından getirilen balıkları, Sualtı Dünyası‘nda görmek mümkün.

sazova sualti dunyasi 1 400x266
sazova sualti dunyasi 2 400x266

Eti Sualtı Dünyası’na giriş ücretli.

sazova sualti dunyasi 3 400x266
sazova sualti dunyasi 4 400x266

Sazova Bilim ve Deney Merkezi

Bilime ve fiziğe ilginiz varsa ilginizi fazlasıyla çekebilecek olan Bilim Merkezi ve Uzay Evi, Sazova Parkı’nda sizi bekliyor. Bilgi donanımınıza bir hayli katkı sağlayacak olan bu merkezde, pişman olmayacağınız birkaç saat geçireceksiniz. Özellikle çocukların mekanizmaların çalışma mantıklarını çözebileceği, öğrenebileceği ve test edebileceği ortam hazırlanmış, ancak sadece çocuklara değil yetişkinlere de hitap ediyor.

sazova bilim deney merkezi arsimet dayanak noktasi 400x266
eskisehir sazova bilim deney muzesi leonardo model 400x266

Sabancı Uzay Evi

Sazova Parkı’nda dışarıdan bakıldığında büyük bir golf topunu andıran yapı Bilim Deney Merkezi‘ne bağlı Uzay Evi. Sabancı Vakfı’nın desteği ile yapılan yapıda, diğer gezegenlerle, yıldızlarla ve evrenin diğer mensuplarıyla ilgili sunumlar yapılıyor. Bir sinema salonu mantığında olan, ancak planetaryum gibi çalışan bir tesis. 96 kişilik kapasitesiyle yatar koltuklarda tepedeki ekrana bakarak 3 boyutlu gösteriler izleyebilirsiniz.

sazova uzay evi 400x266
sabanci uzay evi gezi notlari 400x266

Sazova’da Tren Deneyimi

Sazova Parkı’nın dört yanında inşa edilen istasyonlardan geçen bir tren hattı var. Sazova Parkı’nın kuzey, güney, doğu ve batı yanlarından binebileceğiniz tren yaklaşık olarak 15 dakikada tam tur atıyor. Sazova Parkı çok büyük olduğu için bu treni kullanmak mantıklı. Ama park etrafını dolandığından geç gelebiliyor. 15 dakikada tam tur attığı için beklemeniz gerekebilir. Ücretsiz olarak binebileceğiniz trene, Sazova gezinizde en az bir defa mutlaka binin.

eskisehir sazova parki tren yolculugu 400x266
eskisehir sazova parki tren istasyonu 400x266

Sazova Parkı nerede ve nasıl gidilir?

Sazova Parkı’na ulaşım için toplu taşıma araçları gayet mantıklı bir yol. Otogarın yanında konumlanan Sazova Park’a Odunpazarı‘ndan 15 dakikada bir 11 numaralı otobüs kalkmakta. Her 20 geçe ve 20 kalada kalkan 17 numaralı otobüsü de tercih edebilir ya da çeyrek kalalarda kalkan 31 numaralı otobüs ile de ulaşabilirsiniz. Sazova Parkı‘na aracınızla gitmek isterseniz geniş ve ücretsiz park alanları mevcut. Aracınızdan indikten sonra kısa bir yürüyüşle Sazova Parkı’na varırsınız.