rotasenin.com

Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti, MÖ 1000’li yıllarda, Zeus ile Semele çiftinin oğulları olan Şarap Tanrısı Dionysos‘un oğlu Athamas tarafından kurulan bir antik kent olduğu iddia ediliyor. Teos, 12 İyon devletinden biri. Ortada yer aldığı için Miletoslu filozof Thales, İyon devletlerinin merkezi burası olsun demiş, ancak bu önerisi kabul görmemiş, Milet Antik Kenti ve Efes Antik Kenti bu görevi üstlenmiş.

Teos Antik Kenti tarihi hakkında bilgi

MÖ 200’lü yıllarda Teos, Pergamon Krallığı’na bağlanmış, toprakların vasiyetle Roma’ya bırakılması sonucu Roma İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girmiş.

18. yüzyılın ortalarında Teos Antik Kenti’nin ilk arkeolojik araştırmaları yapılmış, sonra Fransızlar olaya el atmış. Günümüzde kazılar ve araştırmalar Ankara Üniversitesi tarafından yürütülüyor.

Antik kentin girişine girip aracımızdan iniyoruz. Antik kent, içinde hala yerleşim yeri olan bir yer. İçeride hala bir köy hayatı var. Antik kentin bulunuşundan önce oradalardı belki ve kazılardan sonra bulundukları yerden ayrılmadılar.

İçeriye araçla girişe izin var, ancak sadece köylülere. Teos çok büyük bir yer ve bizim de bu durumda yürümemiz gerekiyor. Teos Antik Kenti‘ni gezmek için geniş bir daire çizmemiz gerekiyor.

İçeri yürümeye koyulduğumuz vakit uzaklardan iki çoban köpeği gördük. Daha ileride koyunlar otlatılıyormuş ve çoban köpekleri biz yabancı olduğumuzdan uzaktan öylece bize bakıyorlardı.

Sonra aniden koşmaya başladılar, ama neyse ki dünyanın en tatlı köpekleri çıktılar. Hem kendi aralarında oynaşıp koşturdular, hem de bize bir süre eşlik etmiş oldular. Kent gezimiz biterken gözlerimiz onları aradı dersek yalan söylemiş olmayız.

Seferihisar Sigacik Teos Antik Kenti Kopekleri
Seferihisar Sigacik Teos Antik Kenti Koyun Surusu

Sağ tarafımızda Helenistik kent sur duvarları yol hizasında devam ederken sol tarafta karşımıza çıkan ilk yapı Dionysos Tapınağı. Burası Anadolu’daki en büyük Dionysos Tapınağı’ymış. Bergama Antik Kenti‘nde de görmüştük bir Dionysos Tapınağı. Tapınaktan günümüze pek bir şey kalmamış. Sadece temelleri görünüyor. Tapınağın mimarı Priene Antik Kenti‘nden tanıdığımız Hermogenes.

Seferihisar Sigacik Teos Antik Kenti Dionysos Tapinagi
Seferihisar Sigacik Teos Antik Kenti Dionysos Tapinagi Kalintilari

Yolumuza sarnıç istikametine devam edelim. Dionysos Tapınağı’nın güneyinde yer alan sarnıç Roma Dönemi’nde inşa edilmiş. Kemerlerin iç tarafında büyük bir su haznesi bulunuyor.

Daha ilerisinde de Teos’un Güney Limanı adındaki limanı. Teos bir liman kentiydi ve konumu itibarıyla deniz ticaretini kullandığından ekonomik açıdan iyi durumdaydı. Liman kentine kadar giderseniz kuzeye devam eden bir yol var, limana kadar gitmek istemezseniz Dionysos Tapınağı’na geri dönüp oradan içeri girmeniz gerekiyor.

Seferihisar Sigacik Teos Antik Kenti Sarnic
Seferihisar Sigacik Teos Antik Kenti Guney Limani

Sonraki durak kentin ihtiyar heyetinin toplandığı ve önemli kararların alındığı Bouleuterion adındaki meclis binası. Meclis binasının hemen bitişiğinde de kentin agorası yer alıyor. Günümüzde agoradan da pek bir şey ulaşamamış.

Seferihisar Sigacik Teos Antik Kenti Meclis Binasi
Seferihisar Sigacik Teos Antik Kenti Agora

Bouleuterion’un batısına doğru 180 metre ilerleyip sağa dönerek tiyatroya doğru ilerliyoruz. Kentin tiyatrosu da doğal bir yamaca inşa edilmiş. Tiyatronun arkasında ise akropol yer alıyor.

Yüksekte yer aldığı için ve önünde herhangi bir engel olmadığı için serin havalarda burası öyle çok esiyor ki. Akropolden de geri sadece temelleri kalmış görünüyor. Burayı da gezip manzarayı izledikten sonra Teos Antik Kenti’ne giriş yaptığımız kapıya geçebiliriz artık.

Seferihisar Sigacik Teos Antik Kenti Tiyatrosu

Teos Antik Kenti gezisi burada sona eriyor, ama bahsettiğim gibi serin havalarda üzerinizde bir şey olsun. Çünkü antik kenti gezmek için 3,6km yol katetmeniz gerekiyor.

Bu arada yollardan giderseniz sıkıntı yok, ama aralardan kestirmeden gideyim derseniz köylülerin bahçesine girmiş olursunuz. Bazı evlerin bahçeleri tellerle çevrelenmiş olduğundan girdiniz mi çıkışı bulmak için de arar durursunuz sonra.

Teos Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzenin girişi ücretli ve Müzekart ile ücretsiz. 08:30’da başlayan çalışma saatleri yazın 19:00’a, kışın 17:30’a kadar devam ediyor.

Seferihisar Teos Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir?

Teos Antik Kenti, İzmir’in Seferhisar ilçesindeki Sığacık Mahallesi’ne bağlı bir antik liman kenti. Sığacık’ı ziyaret edenler, antik kentlerle ilgileniyorlarsa Sığacık gezileri boyunca karşılarına çıkan kahverengi Teos tabelalarını görmezden gelemezler.

Sığacık’ın uzandığı yarımadanın kuzeyinde Sığacık bulunuyorken güneyinde Teos Antik Kenti bulunuyor. Sığacık Teos arası 1,5km, araç ile 8dk gibi bir sürede ulaşabilirsiniz.