rotasenin.com

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken müzelerden biri Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi‘dir. Odunpazarı Mahallesi’ne 20 dakika yürüme mesafesinde yer alan müzede Neolitik çağdan günümüze kadar olan sürece ait birçok eseri yakından inceleyebilirsiniz.

İlk olarak 1945 yılında Aleaddin Camii‘nin deposunda koruma altına alınan arkeolojik eserler, 1966 yılında Odunpazarı Mahallesi’ndeki Kurşunlu Külliyesi’nde korumaya alınmıştır. 2001 yılından itibaren ziyarete kapatılan eserler, 2010 yılında Eti tarafından inşa edilen, günümüzdeki yeni binasına taşınmış ve ziyaretçilere açılmıştır.

Eskisehir Arkeoloji Muzesi Lahitleri
Eskisehir Arkeoloji Muzesi Lahit Grubu

Eti Arkeoloji Müzesi‘nde Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait çanak çömlekler, süs eşyaları, heykel figürleri, mezarlar, sikkeler, günlük kullanım eşyaları sergileniyor.

Eskisehir Arkeoloji Muzesi Heykel Figurleri
Eskisehir Arkeoloji Muzesi Gezilecek Yerler

Müzeyi diğer arkeoloji müzelerinden ayıran en temel özellik, müzenin interaktif alanlarının da olması. Bu interaktif alanlarda Demirçağ‘da bir köy içinde at arabasını kullanabiliyor, Eskişehir’in Alpu ilçesindeki ünlü kral mezar odasına sahip tümülüste gezintiye çıkabiliyor, dijital dergi okuyabiliyorsunuz.

Eskisehir Arkeoloji Muzesi Yasam Alanlari
Eskisehir Arkeoloji Muzesi Bahcesi

Müzede ilgi çeken eserlerden biri bir küp içerisine gömülmüş insan iskeleti. Bunun yanı sıra ünlü bronz boğa heykeli de incelemeniz gereken eserler arasında. Bunlar haricinde Ballıhisar Örenyeri ve Yazılıkaya Örenyeri kazılarından çıkarılan eserler de Eti Arkeoloji Müzesi‘nde sergileniyor.

Eskisehir Arkeoloji Muzesi Kup Icinde Iskelet
Eskisehir Arkeoloji Muzesi Bronz Boga Heykeli

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzeyi yaz aylarında 08:00 – 19:00 saatleri arasında Müzekart ile ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.